Sfat achizitie Mini Cooper

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sfat achizitie Mini Cooper

Mesaj de MiniRC31 »

Anna_2018 scrie:Multumesc!
Sincera sa fiu, credeam ca mini e o masinuta ptr "domnite" :) dar voi imi tot recomandati alte marci si mai ptr domnite desi eu am scris clar ca vreau recomandari ptr mini.

Legat de R56 o data spuneti ca e ok alta data ca nu e...e sau nu e?
Ca idee, daca as lua una cu motor 1,6 benzina cat ar putea sa consume intr-un oras aglomerat? Mai mult de 10% sau nu? Daca e pana-n 10% mi se pare ok, daca nu, nu.

O sa revin pe seara cu niste link-uri cu ce mi-a atras atentia azi, poate sunteti draguti sa imi dati un sfat cu privire la ele. Daca gsesc una ok, ma voi duce la Sharpe la service cu ea dc este in Bucuresti.
Mini este o masina buna dar pt ce am vazut/intalnit R56 este un model nereusit pt ca foloseste PSA engine (nereusit) iar Sharpe(MArian) este mult mai indreptatit in a spune realitate cum sta...
R56 va necesita multa atentie din partea posesorului si implicit mai multe vizite in service :)

pt bugetul tau si skill-ul in condus "mergi" pe ONE.

asteptam link-urile :)
Drive safe and keep the wheels down
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Mini Cooper

Mesaj de AdrianTC »

Ana, profilul tău de client mă face și pe mine să-ți recomand altă marcă și model.

Caută Ford Fiesta (1.4 TDCi) Volkswagen Polo, Renault Clio (1.5 dCi).

Ce cauți tu la MINI nu există, iar dacă există costă dublu față de bugetul tău.

Sper să apreciezi sinceritatea comunității.

Consumul de carburant (recte diferența dintre diesel și benzină) va fi cea mai mică problemă financiară a ta.

O spune unul care a cheltuit aproape 6.500 Euro pe întreținerea unui MINI în ultimii 5 ani.

La un MINI second hand ia în calcul costuri anuale de 4.500 Lei pentru diverse reparații și cel puțin 10 zile lucrătoare de petrecut prin service-uri.

Baftă!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Mini Cooper

Mesaj de Sharpe »

Te astaptam la Garaj ,cand gasesti o masina care iti place ,nu cumpara nimic pana nu ajungi cu ea la mine 0722510604
.......ghost...
dcmilitaru
Viteza 1
Mesaje: 79
Membru din: Mar Mar 20, 2018 11:43 pm

Re: Sfat achizitie Mini Cooper

Mesaj de dcmilitaru »

A trecut o luna jumate. Și-o fi luat ceva între timp....
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Sfat achizitie Mini Cooper

Mesaj de dedant68 »

A renuntat la Mini. Si-a cumparat motocicleta :)
Imagine Imagine Imagine
sandelki
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 02, 2019 9:40 am
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Sfat achizitie Mini Cooper

Mesaj de sandelki »

Buna ziua ! va rog sa ma ajutati cu sfaturi in vederea achizitionarii - din Germania - a unui MINI , dupa 2010, pe care intentionez sa il utilizez pentru scoala de soferi (sunt instructor auto). Am luat aceasta hotarare pentru ca tinerii sunt f. incantati de aceasta masina, desi multi prieteni m-au sfatuit sa iau altceva, dar as vrea sa raman pe MINI. Am 6000 euro buget. nu vreau sa rupa asfaltul. As opta pentru benzinar pentru ca ii voi pune GPL. Ma gandesc ca dieselul in oras e chinuit.
Am gasit cateva maasini in zona Munchen + 100 km in imprejurimi (am un amic acolo care ma ajuta sa ma misc)
Va rog sa ma ajutati. Multumesc !
https://www.mobile.de/ro/automobil/mini ... :false,vcg:
https://www.autoscout24.ro/lst/mini/m%c ... 10&atype=C
gionica669
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 08, 2019 8:59 am

Re: Sfat achizitie Mini Cooper

Mesaj de gionica669 »

Buna achizitie din punct de vedere al consumabilelor si al pieselor accesibile ca pret.
Vadrexim - vanzari anvelope si jante auto.
Scrie răspuns