Versus auto

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Versus auto

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC.
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Versus auto

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Un versus interesant facut de britanicii de la Fifth Gear intre Mini Cooper S si Volkswagen Scirocco http://www.youtube.com/watch?v=UZHp2Megyck
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Versus auto

Mesaj de tudor »

Un concurent interesant pt Mini mi se pare fiat-ul 500. Chiar daca nu are o asemenea incarcatura emotional, are totusi traditie si paremi-se ca mizeaza oarecum pe idei asemanatoare in ceea ce priveste "target-ul" posibililor cumparatori.

Interesante mi se pare in mod evident modelele Abarth si Abarth Essesse. Aici au aparut FOARTE multe. Marele avantaj al Abarthului este in mod EVIDENT diferenta de pret in favoarea sa.

Am stat intr-unul si se sta destul de sus, e total alta senzatie fata de Mini. Parca ai sta intr-un monovolum. Motorul acela 1,4 t-jet l-am condus doar pe un Bravo si mi s-a parut destul de ok. Cred ca pe Abarth e si mai fain.

Plasticele de pe bord le-as situa undeva intre R50/52/53 si R56.

Oricum nu mi se pare ca un Fiat 500 ar fura mult din felia Mini-ului, ci mai degraba de la alte alte marci cu modele asemenatoare. Per total o masina interesanta, dar nu la fel de interesanta ca si un Mini. CLAR!
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Versus auto

Mesaj de tudor »

Un alt concurent interesant pt Mini Cooper este Suzuki Swift Sport. Au cam aceeasi CP, insa Swift-ul vine cu o echipare standard mai bogata. Iar de aratat mi se pare ca arata decent. Apoi, aceeasi problema a pretului: daca aduci Mini-ul la aceeleasi doari ca si Swift-ul, cred ca iese o diferenta de cateva mii de euro bune. Probabil ca ar trebui sa marcam in acest moment urmatoarea chestiune: sa incercam sa "neglijam" aspectul financiar in aceste comparatii. Da, este dificl si cred ca si putin absurd, insa in mod evident Mini este cel mai scump dintre toti competitorii sai directi. Revenind la Swift Sport, mi se pare o masina reusita cu un comportament nu foarte indepartat fata de al Cooper-ului. Insa lipseste clar IMAGINEA si incarcatura EMOTIONALA. Prin urmare, o lipsa de pesonalitate (acuta).
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Versus auto

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Dupa parerea mea in momentul de fata Mini nu are concurent joaca in alta liga,cum nici old Mini nu a avut.Am deschis acest subiect pentru a o compara cu alte marci din punct de vedere al performantelor. ;)
Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Versus auto

Mesaj de mok »

Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Versus auto

Mesaj de tudor »

E dubios rau clasamentul acesta. Rubricile cu "style-ing" sunt subiective prin definite, iar restul cum ar fi spatiu si comfort nu te prea intereseaza la Mini. Cel putin pe mine deloc. Iar despre ergonomie, te obisnuiesti cu comenzile si cu locurile unde sunt amplasate butoanele - oricum asta tine de felul unic al Mini-ului. Mi se pare indreptatit in schimb punctajul la calitatea executiei.
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Versus auto

Mesaj de mok »

http://www.youtube.com/watch?v=6U5qWOhxNbA

BMW seria 1 cabrio vs. Mini Cooper S cabrio
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Versus auto

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Interesant versus Mok. :D
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Versus auto

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

BMW seria 1 cabrio vs. Mini Cooper S cabrio :D

http://www.youtube.com/watch?v=TF4YWKWjLIk
Imagine
Scrie răspuns