Cutie manuala versus cutie automata

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Eficienta, sportivitate si consum redus sunt atuurile unei transmisii manuale. Confortul ridicat si schimbarea treptelor fara intreruperea fluxului de putere pluseaza pentru versiunea automata.Desi in prezent sunt cele mai raspindite pe piata europeana, cutiile de viteze cu transmisie manuala sunt concurate puternic de versiunile automate. La fel ca in cazul alegerii carburantilor, benzina sau diesel, fiecare tip de transmisie se prezinta cu avantajele si dezavantejele sale.Sa inceapa dezbarea sau razboiul... :lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de io's »

eu am spus ce am avut de spus, asta e un "razboi" fara sfarsit.

PS: poate iti faci timp sa muti toate posturile aici, parca merg mai bine.
PS2: trebuia sa faci si un poll
Ultima oară modificat Mie Mar 09, 2011 11:12 pm de către io's, modificat 1 dată în total.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de bumbumparty »

Asaaaa :lol: :lol: :lol:

Parerea mea ca manualele sunt imbatranite...traim in era iphone 4g, ipad 2, cum ar fi sa dai la manivela sau sa trimit mms sau email cu o cutie manuala? :)) :lol: :lol:

Train intr-o lume unde totul se intample rpd daca mai stau sa schimb si viteze unde ajung?
Toata lumea este in criza de timp astazi...de ce in loc sa schimb viteze sa nu dau un sms sau un mms sau un emai cu mana dreapta si sa scutesc din timp?
De ce sa mestec in facaletz ... doar de dragul vremurilor bune?sa fim seriosi...viatza e si asa scurta daca mai imi pierd timp inutil sa fac ceva ce mai nou se poate face singur...inseamna ca nu sunt practic...
Sportivitate...este si cu automata ba mai nou ultima generatie de automate bate rau de tot la sportivitate o manuala...viteza de schimb,,,promtitutine...greseala de treapta 0
Comoditate maxim am spus...pentru automata...carutza style pentru manuale( bine ca nu mai trebuie sa spun hais si cea cum facea bunica cu boii)
intretinere putin mai scump la automata (consum plus consumabile) dar intr-o lume in continua dezvoltare...cand manuala va fi istorie...automata se va intretine pe 2 lei...(ultima generatie de dsg de la crupul vag este garantata pe viata nu se schimba ulei sau filtre niciodata pana dai masina la remat)

ia ca-s curios cati oameni sunt masochisti si ipocriti si pentru ca o automata este mai scumpa gasesc motive sa nu le placa...
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de bumbumparty »

io's nu e razboi...suntem oameni si suntem diferiti... dar sunt curios...si pot sa jur ca ai iphone in buzunar dar nu esti de acord cu automata...!
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Eu sunt primul. :lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de io's »

II :mrgreen:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de io's »

bumbumparty scrie:io's nu e razboi...suntem oameni si suntem diferiti... dar sunt curios...si pot sa jur ca ai iphone in buzunar dar nu esti de acord cu automata...!
:? si care e problema? ce legatura are una cu alta? nu sufar sa vb la tel cand conduc, nu conteaza ce tel am. iti dai seama ce am la gura cand vad pe cineva ca butoneaza sau vb la tel si merge la draq. (ca maarea majjoritate asa fac)
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de bumbumparty »

eu vb de vremurile astea...de tehnologia care ne inconjoara...salvatzi balenele :))

Hai sa luam situatia ipotetica...banii nu sunt un factor care sa ne faca sa luam o decizie...automat vs manual...ce ai alege?
Nu te intereseaza de consum, de intretinere, cum ar fi cum ar fi ferrari 458 italia cu manuala :D de porc nu crezi? de ce nu au facut manuala pe f1?

haidee io's ca stiu eu ca acolo undeva in adancul sufletului tau pur si neintinat exista o voce care isi doreste automata...numai ca nu vrei sa tradezi breasla oamenilor invechitzi :)
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de io's »

eu nu pot sa ma gandesc cum e sa am ceva ce probabil nu pot avea niciodata. si chiar nu mi-as lua ferrari niciodata :mrgreen: exista masini muuult mai ieftine si muult mai performante. ;) (nu ma refer la masini modificate in "coltul strazii")

da, mi-as lua un M cu cutie SMG/DKG dar nu neaparat dar astea asa cum ti-am mai spus, nu sunt niste cutii automate, au alt "feeling". dar nu mi-as lua niciodata o masina cu automata ..sau mi-as lua, SUV automat si atat. la fel cum nu mi-as lua niciodata un autoturism 4X4. am niste fixuri ale mele. crede-ma, chiar NU VREAU automata.
Ultima oară modificat Mie Mar 09, 2011 11:36 pm de către io's, modificat 1 dată în total.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de bumbumparty »

mintii :) glumesc :)

Da fiecare cu piticii lui...dar...vb ipotetic de ferrari probabil nimeni dp forumul asta nu o sa aibe un ferrari poate cu f f f f mult noroc...ideea este ca daca poti avea o automata...de ce nu? acum pe bune...

asta e ca bancul ala...
Care este diferenta intre Bucuresti (automata) si Pitesti (manuala)
Ca la Bucuresti poti sa te Pitesti pe cand la Pitesti nu poti sa te Bucuresti

Asa si cu manuala...si automata...automata poate fi manuala dar manuala nu poate fi automata decat daca iti shimba pasagerul din dreapta vitezele
Nu ai Mini?
Nu existi!
Scrie răspuns