MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

Salut,

De vreo 2 saptamani suntem posesorii "temporari" ai unui MINI Clubman 1,6 de 120 de caluti.
Povestea e simpla. Sotia a primit masina de serviciu acest Mini pana cand ii vine masina comandata respectiv un AUDI A3 Stronic Diesel.
Cum tocmai a fost anuntata ca va primi masina in decembrie 2011, se pare ca vom folosi acest MINI destul de mult.
As avea si eu cateva intrebari ptr posesorii acestui model:

- am citit pe forum de range-ul mic datorita consumului destul de maricel. La mine la Passat si inclusiv la Fabia peste capacitatea rezervorului se mai putea pune intre 5 (la Fabia) si 7 litrii (la Passat). In interiorul gurii rezervorului exista un tamburus pe care daca il apasai cu pistolul de la pompa reuseai sa pui acei litrii in plus (se umplea practic teava si cotul care duceau la rezervor)
Ieri am alimentat full. Acel tamburus pur si simplu nu exista.
E adevarat sau sunt eu orb?
- centura din spate care vine din tavan (deasupra portbagajului) nu o pot scoate. Dupa ce ca ramele de la usile din spate blocheaza vizibilitatea in oglinda retrovizoare mai e si centura asta care atarna din tavan. Am incercat in toate felurile...pur si simplu nu vrea sa iasa. Nu are nici un buton...nimic.
Mi se pare cam aiurea chestia, ma poate lamuri cineva in aceasta privinta?
- Centurile de la sofer si pasager NU pot fi reglate de pe stalpii masinii sa fie mai sus sau mai jos? La mine cel putin nu se poate! Asa e la orice MINI sau am eu ghinion ptr ca are scaune sport in piele (desi nu vad legatura)? La mine imi vine centura fix peste gat...si e destul de deranjant la un drum mai lung.
Ca o precizare...pana si Fabia are aceasta optiune "default" la orice dotare.

Impresii:
- Pozitive
1. motorul trage bine dar tre sa te dai un pic la el (peste 3500 RPM)
2. aspectul exterior dar si interior
3. directia precisa
4. trapa e de vis ;)
5. rigiditatea suspensiei (vb totusi de o masina sport)
6. Navigatia chiar functioneaza perfect (noi locuim in Franta, la Paris)

-Negative:
1. vizibilitatea in oglinda retrovizoare
2. spatii de depozitare inexistente (in afara torpedoului)
3. sistemul audio e PRAF (comparatia o fac cu Fabia care are tot 8 difuzoare si care costa 1/3 din valoare MINI-ului)
4. portbagaj de Tico :lol: ...hai sa zicem de Matiz :roll:
5. spatiul pentru pasagerii din spate (intre scaun si genunchi)
6. unghi foarte mic de virare al rotilor
7. cutia de viteze foarte greoaie si dura. Tre sa impingi destul de tare in schimbator ca sa schimbi vitezele. De ambreiaj nu mai zic...iti trebuie o caramida sa apesi pe el (masina e aproape noua, 2010 cu doar 21-22.000 de km la bord).
Acest ultim aspect pe mine nu ma deranjeaza asa de mult dar pe sotie mea care e mai firava....o cam deranjeaza. Ea se astepta ca MINI sa fie masina de femeie...s-a cam inselat :D
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

Sal,

Nu e nimeni pe forum cu acest model?
Imi poate raspunde si mie cineva la cele 3 intrebari?

Multumesc,
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

Intre timp...dupa numai cateva zile au aparut si greierasii...vreo 2 ca sa fiu mai exact:
1. scartie sau vibreaza emitiand un greieras enervant turmoentrul de deasupra volanului. Am remarcat ca a inceput sa se auda dupa ce am umblat la reglajul volanului.
2. Spate dreapta...cred ca e ori bancheta ori amortizorul. Face mai rar decat primul greieras...si deci...mi-a fost lene sa investighez mai amanuntit.
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

la inceputul postului...la pozitive am zis de navigatie..Imi retrag parerea...tot Ioana de pe MIO e mai buna.
Prin Paris si pe autostrazi Navi de la Mini e ok...dar cum i-ai scos autostrazile...te baga numai prin camp si nici macar pe acolo nu vede dumu cum trebuie. Hartile sunt destul de noi...din august 2010 (asa scria pe carcasa la DVD cu navigatia).
Pacat...se pare ca va trebui sa o folosesc pe Ioana de acum incolo...macar Ioana stie de camerele radar si de limitele de viteza :))
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
Avatar utilizator
dogarel
Viteza 6
Mesaje: 994
Membru din: Joi Ian 28, 2010 9:37 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de dogarel »

Ioana e de baza, oriunde! Marcel este cam insipid, dar si el stie drumurile :D
Mini Rover MPI 1997
El Perro Loco http://dogarel.blogspot.com/
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de adrian »

Observatii si bune si rele ,ce sa-ti zic,una pare exagerata,audio PRAF,eu am Harman Kardon al masinii ,suna cat 10 Skode Fabia +3 Passat B6 si ceva in plus,vezi ceva pe la reglaje,in rest daca tot n-ai dat banii si masina e moka si o sa primesti si un Audi A3 vorba francezului "dernier cri",nu te mai consuma stim toti ca are greierasi,unora le place.(de ce dracu" va chinuiti fratilor cu greierasi,portbagaje mici,suspensia aia tare ca la Trabi ,schimbatorul de vit. care merge greu,chiar nu va inteleg pe astia cu Mini,ce va place frate?)
Sa-ti spunem sau nu de ce ne place Mini???
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de Sharpe »

:mrgreen:
ffffff frumos raspuns ...felicitari..........
.......ghost...
sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

@adrian
Desi un "pic" acid postul tau...felicitari..se vede ca esti un adevarat impatimit al acestei marci.
Cu Harman Kardon cred si eu ca la tine se aude bine,eu am zis de sistemul audio default care chiar e PRAF. Multumesc de sugestie, dar in afara de a regla inaltele sau bass-ul nu prea ai ce sa-i faci.
Problema este ca distorsioneaza bass-ul la volum ridicat. La Fabia poti asculta chiar si la maxim ptr ca sistemul taie basul automat in functie de volum ptr a nu distorsiona.
Ideea postarii pe forumul MINI era de a impartasii opinii si de ce nu...de a indruma un potential cumparator catre aceasta marca.
Ca o am temporara, asta nu conteaza atat de mult!
Si NU, nu trebuie sa-mi spui de ce iti/va place Mini. Mi-am format deja parerea dar o pastrez pentru mine! :)
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de adrian »

Rugaminte!!!!!!

Nu ne spui si noua,celor interesati totusi parerea ta de ex posesor de Passat si actual de Fabia ce impresie ai despre Mini,eu mai am si un Opel Corsa C-58 CP si masina de serviciu Octavia II TDi-140 CP,asa ca am cu ce sa fac comparatie si stiu bine de ce imi place Mini.
Fişiere ataşate
Asta este BRG-ul meu,Skode si Opel ai mai vazut.
Asta este BRG-ul meu,Skode si Opel ai mai vazut.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

@Adrian
Pentru ca ai insistat, am sa-ti spun totusi impresia mea despre MINI.
Design superb, pret imens , consum imens (ma refer strict la motorul de 1,6 benzina), comfort care lasa de dorit!
Stiu, acu o sa-mi sara tot forumul in cap :)
Dar nu regret cele spuse. Eu personal nu as da niciodata bani (a se citi o caruta de bani) pe o masina doar din considerente de istorie si de design.
Eu am nevoie de spatiu si comfort dar imi place si sportivitatea.
De aceea as alege oricand un Passat, o Octavia sau un Audi.
Pe de alta parte, m-am cam lecuit si de grupul VW...asa ca urmatoarea masina cred ca va fi o Mazda 6 ca Toyota Avensis e facuta la noi in proportie de vreo 30% (instalatia electrica la Lugoj si inca ceva pe la Cluj parca).
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
Scrie răspuns