My Mini days-2012

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My Mini days-2012

Mesaj de cristi o'RAL »

pai normal ca stau, ca am cu cine sa stau, si n-am cu cine sa ma dau :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: My Mini days-2012

Mesaj de razvan333 »

Deci astea sunt datele la TOY http://www.autoevolution.com/engine/toy ... vvt-i.html ...12.2 sec. Acum nu stiu, nu bag mana in foc, dar daca ma strofoc un 10 tot scot...hmmm, ramane de vazut :mrgreen:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: My Mini days-2012

Mesaj de razvan333 »

Deci astea sunt datele la TOY http://www.autoevolution.com/engine/toy ... vvt-i.html ...12.2 sec. Acum nu stiu, nu bag mana in foc, dar daca ma strofoc un 10 tot scot...hmmm, ramane de vazut :mrgreen:
La naiba cu ifonu masii..iar am facut post dublu :mrgreen:
Am gasit si comparatia intre ele, datele sun aproximativ identice: http://www.autoevolution.com/carcompare ... 93&id2=908
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My Mini days-2012

Mesaj de io's »

pey Razvane... daca ne uitam pe datele alea inseamna ca un MINI cooper (manual, in apele lui) iti da cam 2 TIR-uri juma'te pana la 100km/h, 3 secunde insemna MUUULLLTTT.
eu cred ca senzatiile alea ca fuge TOY-ul e din rapoartele din transmisie, probabil ca sunt scurte, ma indoiesc ca in viteza 2 ajunge la 100km/h dar sa mai si treaca. viteza maxima constructiva la MINI (cooper) e de 200km/h, viteza la care TOY cred ca ar visa DOAR daca ar mai avea vreo 2 rapoarte in transmisie si nici macar asa nu cred ca ar atinge-o, deci cred ca merg lejer pe mana lui Adrian

:mrgreen: :mrgreen:

PS:daca TOY e dat de fabricant cu 12,2 sec ->100km/h cred ca nici daca ii pui cherosen in rezervor nu ai sa scoti sub aceasta cifra, 1 secunda castigata in demaraj inseamna ft ft mult nu zic de mai multe...

http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=3841
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: My Mini days-2012

Mesaj de adrian »

Diferenta asta i-am spus-o lui Razvan de la inceput.Ar mai fi si pozitia mai inalta de la volan la TOY,care amplifica senzatia de viteza.In rest sunt 3sec.care nu se pot recupera decat cu in plus de 40-50 de CP,dar la un motor aspirat ' never m8'.Merg si eu pe mana lui Adrian,daca merg pe mana mea rautaciosii ar putea sa interpreteze chestia,sa-i zica altfel.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
oreste
Viteza 2
Mesaje: 189
Membru din: Lun Mar 12, 2012 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My Mini days-2012

Mesaj de oreste »

Bai ce oameni rai, ce aveti domne cu mana omului, chiar asa sa mergeti pe ea??? :-o
Oreste
If it works don't fix it
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: My Mini days-2012

Mesaj de razvan333 »

Ajunge cu a2 a lejer la 100 si trece chiar...puii mei, o fi resoftata si nu stiu eu :mrgreen:
Si eu merg tot pe mana mea :lol:
Si daca o fi sa ma faca Adrian, o sa fiu acolo, langa, o sa vedeti ;)
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: My Mini days-2012

Mesaj de adrian »

S-o lamurim si pe asta cu resoftatul la aspirate.De ce se castiga asa de putin .Totul depinde de cat aer poti sa bagi in motor.La aspirate cantitatea maxima nu poate fi depasita,doar f. putin cu ceva trucuri pe aspiratie.Max. xmg. aer, obligatoriu max.ymg. de benzina(raport undeva 14 parti aer si 1 parte benzina).Si cu asta s-a terminat toata treaba, restul se pot face numai cu modificari de HW, respectiv, supape marite,admisii marite,benzine speciale,etc.La turbo, poti sa maresti cantitattea de aer prin marirea presiunii de aspiratie si deci poti sa cresti cantitatea de benzina(sau motorina )injectata in limite mult mai mari, totul depinde de ce turbina ai, de cat suporta mecanic motorul,si ar mai fi cateva .
Orice aspirat resoftat consuma in general mai mult decat motorul stock.Orice aspirat resoftat lucreaza -dupa mine- la limita de siguranta si fiabilitate ,pentru ca se intervine si la avansul aprinderii.Dupa mine un aspirat este mult mai greu de modificat decat un turbo, asta in ideea ca ar trebui sa folosesti un Dyno pentru teste si loggin-uri pe diferiti parametrii-cel mai important ar fi AFR-ul si Knock senzor.
Cand mi-am resoftat MINI,am monitorizat semnalul de la Knock senzor cu testerul, si pentru AFR(AIR FLOW RATIO)am achizitionat un tester specializat, asta ca sa nu fac prostii.
Razvane cred ca totusi TOY,nu este tunat,si fa un test cu GPS-ul sa vezi daca iti indica viteza reala, sau te minte ceasul cu ceva.Cu viteza a II a, lejer peste suta la o cutie de viteze scurta de cross over , mi se pare cel putin dubios, sau japonezii au luat-o razna.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: My Mini days-2012

Mesaj de razvan333 »

Ce spui tu este adevarat...nici eu nu cred in resoftare, o sa incerc cu GPS ul si o sa si filmez...nu sunt in Bucuresti, sunt la Sibiu, cu Haudi, dar mi ai dat idei si cand ma intorc o sa fac niste masuratori :P
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: My Mini days-2012

Mesaj de razvan333 »

Deci, in urma masuratorilor efectuate azi dumineata pe A2: la 6500 rpm fix, cu a 2a, mi a taiat gazul, moment in care aveam 110.Am facut si un filmulet, dar se vede naspa, o sa fac altul.Eu zic ca e binisor :mrgreen:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Scrie răspuns