Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de adrian »

Alunecam in derizoriu, scaune mici, mari,cusatura pe stanga,insertii alcantara,etc.Spuneti mai bine de motorizare ceva , control tractiune,transmisie,siguranta,cum se misca daca v-ati dat cu ele, asta asteptam "astia" care n-am fost acolo,nu poze goale fara comentarii,faceti fratilor o apreciere sa citim si noi ceva cald de la fata locului.Daca la benzina este tot Pug.,ma trec la mahomedani.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de razvan333 »

Pai te-am sunat ieri sa-ti spun impresii la cald dar nu raspunsesi :mrgreen:
Vorbeam cu cel care m-a insotit la drive test...motorul se pare ca e BMW. Scaunele sunt intr-adevar misto, bine profilate, dar pozitia de condus destul de inalta, de altfel masina este ceva mai inalta si nu mai e asa rigida.
Motorasul trage multumitor, dar nu m-au impresionat decat rateurile evacuarii. A 3-a mi-a placut cum trage, cursa levierului cam lunga, in rest ce sa zic, fara sare si piper, nu am simtit cei 192 de cai.Eu zic ca mai fun este un Golf GTI, care nu-ti distrage atentia cu zecile de mii de luminite, butoane si alte ciudatenii. Mi se pare ca au inceput sa se cam indeparteze de spiritul sportiv, de placerea sofatului unei masini sport.Cred ca spiritul MINI a cam luat-o la vale. Ma rog, asta e parerea mea :?
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de bimmerauu »

Evacuarea la mini cooper s se aude super bine atat in interior cat si exterior in sarcina , mi-a mai placut tinuta de drum ferma dar placuta si interiorul de nota 10! Exteriorul este discutabil cam maxi ...
M.C.S - FLX
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de cristi o'RAL »

mie mi-a placut cum trage S-ul, poate ca senzatia nu e ca de 190cp din cauza inaltimii (comparand cu JCW-ul lui antonio pe transaplina), dar trage bine, sta bine in curbe in continuare, tehnic mi se pare o masina buna. nu are doua turbine cum s-ar intelege din acel "twin" de pe motor, are nu stiu ce 2 fluxuri de admisie sau ceva de genul asta... specific noii generatii bmw.

scaunele sunt dementiale, nici JCW-ul de acum n-are asa ceva (iar scaunele alea erau si pe cooper). sigur, de cusaturi, texturi, n-are rost sa discutam, dar nu arata rau deloc.

multe beculete si butoate, blocul de lumini ascuns undeva in stanga jos ca la bmw, butoanele pentru geamurile laterale pe usi... o tendinta care nu-mi place.

schimbatorul era inalt si cursa poate prea lunga pentru gustul meu (eu am ridicat cotiera ca sa pot sa conduc asa cum imi place), dar avea ceva ce m-a surprins, nu stiu daca razvan a observat, n-am apucat sa vorbim pt ca a plecat inainte sa merg eu cu masina. cand schimbai inferior (e posibil sa functioneze si cand schimbi superior) masina dadea singura un "sprit" inainte sa ajungi cu levierul in treapta inferioara (in zona de N ca sa zic asa), ceva ce pilotii fac cu piciorul in timp ce franeaza (cu calcaiul pe acceleratie), ca sa sincronizeze mult mai bine treptele (la cutii manuale, nu discutam de secventiale, etc).

de exterior nu are rost sa discut :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de razvan333 »

Am plecat cand te intorceai..si m ai speriat cu claxonul tocmai cand imi aranjam si eu acareturile :mrgreen: Da Cristi, am observat si eu sprit ul acela...era numai pe retrogradare, nu si cand schimbai pe trepte superioare :P
Repet, impresioneaza sunetul evacuarii, in rest fara sare si piper, totul este neutru.
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de adrian »

@cristi-daca nu ma insel al lui Anton are 211CP si este Euro 5,voi v-ati dat cu 190 cai Euro6,e normal sa fie mai moale.N-ai intrebat cine face motorul si transmisia?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de razvan333 »

Am intrebat eu de motor...e BMW.
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
carutasu
Membru nou
Mesaje: 31
Membru din: Mie Apr 24, 2013 9:37 am

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de carutasu »

motor si transmisie complet noi bmw. motorul asta pare-se va sta la baza noilor modele +- un cilindru in functie de model. si cutia e noua. cel putin la automate, nu s a mai umblat cu carpeli (vechiul steptronic in 6 trepte de pe bmw).
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de adrian »

M-am uitat putin pe specs.,R56 JCW face suta in 6,5 sec, F56 Cooper S face in 6,3 sec.Pana aici cam la fel, dar F56 il bate la cuplu,cu 40Nm, de fapt normal,de la 1,6L la 2,0L.
Kilometrul il alearga la foarte mica diferenta,R56 in 26,3sec. si F56 in 26,1sec.(deci diferenta cam de aproape o lungime de masina)Deci castiga cam peste tot, inclusiv la consum,acolo este mare diferenta, in general cam 1litru la toate categoriile.
Ce sa zic, parca la motorizare sunt pe drumul cel bun, desi la 1998cmc ar fi fost mai frumos sa aibe un 220HP,juca deja in alta liga.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansare NEW MINI Proleasing Motors

Mesaj de cristi o'RAL »

au pastrat si pt JCW si GP o rezerva... na, ce vrei?! :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns