MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de dedant68 »

Inclin pe variana -moderatorii se autopropun. Fiecare stie ce poate sa faca, iar daca sunt mai multi care vor la o sectiune VOTAM :D
Moderatorul va avea rol si de mediator/ "atenuator de conflicte intelectuale" :lol: Eu am doua propuneri, dar "le tin in buzunar", deocamdata :mrgreen: Daca te-ai gandit la corigenti pe toamna, atunci mai facem o intrunire in octombrie de 3 zile pentru restante :lol:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de adrian »

Probabil ca cel mai bine ar fi ca cei care doresc sa participe cu o prezentare la diferitele tematici, sa faca publica aici pe forum o scurta prezentare, un titlu sugestiv al temei pe care doreste sa o abordeze.Asta ca sa vedem daca exista interes pentru tema respectiva,si daca se aduna un numar de doritori sa participe, atunci tema este viabila si se poate pune definitiv pe tablou.Daca nu, atunci se scoate din lista.
Si in acest context, eu pot sa sustin o informare , numita "Tuning Sw si Hw MINI R50,R52,R53".
Cred ca ar fi bine sa limitam si timpul expunerii si al discutiilor la diferitele teme,as propune ca nu mai mult de 20 minute pentru fiecare.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de dedant68 »

Corect, ca la facultate! Daca nu ai curs atractiv la optionale, nu se inscriu studentii! Sau faza si mai grava, iti pleaca studentii in timpul cursului si ramani cu sala goala :mrgreen:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de dedant68 »

Am structurat REGULAMENTUL de concurs :) De partea electrica de semnalizare sonora si acustica la care fac mentiunea in concurs, ma ocup eu, adica voi realiza 3 cutii cu semnale pentru fiecare echipa. Sunt bune si pentru urmatoarele etape.
My MINI Days19
Regulament concurs “I love MINI, I know MINI”

1. In concursul “I love MINI, I know MINI” se înscriu trei echipe.
2. Fiecare echipă este formată din trei membri.
3. Echipele sunt neconditioante la înscriere de criterii de apartenență la grup a membrilor (religie, sex, limba maternă, grad de rudenie, localități/județe de domiciliu/reședință).
4. Echipele răspund obligatoriu la 30 de întrebări. În situația în care echipa nu afișează niciun răspuns, punctajul obținut este ZERO.
5. Întrebările sunt împărțite pe doua domenii ale concursului: istoria mărcii Mini Cooper- 10 întrebări și noțiuni de tehnică constructivă, funcționare și mentenanță a automobilului Mini Cooper cu variantele constructive - 20 întrebări.
6. Comisia de jurizare este formată din trei membri.
7.Întrebările sunt lansate electronic pe panou de către comisie , pe rand, alternând două întrebări din domeniul tehnic cu o întrebare din istoria mărcii.
8. Timpul alocat pentru un răspuns este de maximum 1 minut. După timpul maxim alocat întrebării, echipele trebuie să afișeze un răspuns.
9. O întrebare este lansată în concurs după expirarea timpului maxim alocat și stabilirea punctajului la întrebarea anterioară de către comisia de jurizare pentru fiecare echipă concurentă.
10. Fiecare întrebare are trei variante de răspuns, dintre care numai una este corectă.
11. Punctajul maxim alocat pentru fiecare întrebare este de maximum 2 puncte. Se atribuie 1 punct pentru răspunsul corect și 1 punct pentru timpul consumat pentru răspuns. Echipa care răspunde prima și corect primeste 2 puncte. Echipa care răspunde corect primeste 1 punct, iar echipa care nu răspunde corect primeste ZERO puncte. Deoarece numai o singură echipă poate primi 2 puncte, în caz de simultaneitate a răspunsurilor(în același timp butoane acționate) și răspunsuri corecte, comisia lansează întrebarea din domeniul tehnic pentru departajarea echipelor.
12.Dacă la finalul de concursului există egalitate de puntaje între echipe, în acest caz comisia lansează două întrebări de departajare, câte una din fiecare domeniu de concurs.
13. Întrebările de departajare continuă până când se validează echipa câștigătoare
14. Răspunsul la o întrebare se face electronic prin apasarea butonului care acționează semnalului sonor(soneria) și semnalul luminos (lampă de avertizare).
15. In acelasi timp cu activarea semnalelor, un membru din echipă afiseaza cartonașul cu raspunsul correct (a, b sau c), cartonas care este ținut în mână de către un concurrent până la validarea raspunsului de către comisie. După validarea raspunsurilor cartonasele se retrag de la vedere, iar etapele concursului se repetă identic. Semnalele sunt prioritare la stabilirea punctajului de timp, nu ridicarea cartonașului cu răspuns de către membrul echipei.
16. Concurenților le este interzis să folosească telefonul mobil sau alte echipamente de telecomunicație și nici să primească informații din sală. Dacă se constată încălcarea regulilor menționate, comisia va descalifica echipa, iar punctajul final este ZERO pentru această echipă.
17. In orice moment al concursului o echipă poate să se retragă din concurs, punctajul final înregistrat find cel cumulate în momentul retragerii. Se admite o singură retragere a unui membru din echipă pe parcursul concursului, dar numai din motive obiective. În acest caz echipa va putea face înlocuirea cu un membru de rezervă.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de dedant68 »

Si cel mai important, asa ca sa nu punem "caruta in fata cailor" ;)
Daca exista interes si oamenii se organizeaza inainte de MMD aici pe forum in echipe si prezinta interes de a participa la discutiile pe temele prezentate, atunci facem concursul si workshopurile. Daca lumea este pasiva si actiunile noastre nu prezinta interes, atunci "nu ne complicam viata"/ for what reason? Ramanem la varianta standard de intrunire.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de cristi o'RAL »

ok, toate bune, dar nu imi e clar pe ce criterii este aleasa comisia de jurizare.
ar trebui un regulament si un concurs pentru cele trei posturi, inainte de MMD. daca nu se ocupa cu oameni competenti, nu se poate tine concursul.
si apoi, nu exista mascota pentru a bloca o echipa adversa?! altfel ce sens are concursul fara mascota?! :shock:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de dedant68 »

Concurs pentru comisie, ne complicam....
Mergem pe propuneri:
Am vazut ca Sharpe este doritor si eu cred ca intruneste conditia de credibilitate si competenta tehnica, avem unul. Daca tot ma ocup de concurs cu logistica/echipamente, regulament, intrebari, etc :arrow: intru si eu. Mai asteptam un doritor si facem comisia.
Daca se organizeaza echipele de concurenti inainte de MMD, prin luna MAI, noi deja stim cine? ce? si cum? si atunci participantii isi fac si mascota, se organizeaza cu galerie in sala, etc. Se promoveaza aici pe forum si lucrurile sunt asezate/stiute. Acolo nu mai pierdem timp cu organizarea bla ..bla, intram direct in concurs :mrgreen: si folosim timpul eficient pentru altceva ;)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de cristi o'RAL »

sharpe credibilitate si competenta tehnica?! vorbim despre acelasi om, PR-ul de la MINI Garaj, Creative consultant si crescator de MINI Cooper?! :P
ar putea fi o varianta funny sa tragem echipele la sorti din cei care vor sa participe :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
nistor_lestat06
Moderator
Mesaje: 129
Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:05 pm
Localitate: Timisoara

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de nistor_lestat06 »

cristi o'RAL scrie: Lun Feb 04, 2019 11:10 am
nistor_lestat06 scrie: Mie Ian 30, 2019 9:47 pm Ideea ar fi sa hotărâm data in primul rând, multi trebuie sa prezentam angajatorului, graficul de concedii.. si tocmai de asta trebuie sa cunoastem data, ca in cazul in care hotelul principal nu are capacitatea sa ne gazduiasca pe toti, sa avem posibilitatea sa ne gasim alt loc de cazare.. 11- 15 iulie e perfect.. “programul de lucru” gandit si batut in cuie pentru fiecare zi in parte, sa stie lumea ce urmeaza si cum sa se pregateasca in MMD.. ;)
nu ai cum sa bati in cuie data fara sa dai avans la cazare, deci trebuie sa stii mai intai cazarea ;)
de ce trebuie sa avem discutiile astea in fiecare an?!
..dupa ce s-au facut programarile pentru concedii.. mi-am pus din 8 pana in 20 iulie pentru ca era singura perioada “ce a mai ramas” accesibila..
imi plac discutiile de gen! :roll: :D
TM 66 BNI -> Mini COOPER ‘86 🚙
TM 06 BNI -> Mini ONE ..the special ONE 😎

Pentru nelamuriri/detalii/info:
0753/256.418
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: MMD19 - 10 ani - discutii preliminare

Mesaj de Sharpe »

Cristi nu prea inteleg,vrei sa ma sustii sau nu am destula credibilitate?
ai un profesionist bun ? eu pot sa stau si in public fara nici o prb
.......ghost...
Scrie răspuns