Skoda

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Skoda

Mesaj de adrian »

Astazi baba mea Skoda Octavia II, a reusit sa adune un parcurs de 400.000km in 4 ani si 10 luni,doresc tuturor posesorilor de MINI sa faca la fel fara evenimente.Inlocuirea vine la sfarsitul lui februarie cu modelul nou Octavia III, evident Kombi,2,0l,150CP,lista lunga de dotari la modelul Elegance, adaugat doar bixenon, pachet de drumuri grele,pregatire telefon si duze incalzite.Portbagaj imens-1730litri :oops: :oops: :oops: .
Skoda.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Adrian JCW
Viteza 1
Mesaje: 77
Membru din: Vin Dec 06, 2013 2:52 pm
Localitate: Oradea

Re: Skoda

Mesaj de Adrian JCW »

400.000 km in 4 ani este ceva, bravo !

Cat despre fiabilitate, stii cum se spune, daca ai grija de masina are si ea de tine. Diferenta este ca unele masini sunt mai sensibile la acest aspect, altele mai putin :-)

Apropo, ce varianta de motorizare are Octavia actuala ?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Skoda

Mesaj de adrian »

Octavia II a venit cu 1,9 TDi PD,105CP,modificata la un tuner la 123CP(promisi si platiti au fost 140CP),si apoi modificata de mine la 142CP,numai modificari Sw. nimic Hw.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Adrian JCW
Viteza 1
Mesaje: 77
Membru din: Vin Dec 06, 2013 2:52 pm
Localitate: Oradea

Re: Skoda

Mesaj de Adrian JCW »

Din cunostinta mea 1.9 TDI PD105 este un motor fiabil, fapt intarit de experienta ta cu masina.
Din cate am auzit in schimb de la alti posesori, unele modele PD105 au probleme legate de volanta si respectiv de turbo. Dar acest lucru depinde evident si de exploatare / service.
Succes cu noua Octavia Mk3 !
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Skoda

Mesaj de cristi o'RAL »

multi inainte!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Skoda

Mesaj de adrian »

Adrian JCW scrie:Din cunostinta mea 1.9 TDI PD105 este un motor fiabil, fapt intarit de experienta ta cu masina.
Din cate am auzit in schimb de la alti posesori, unele modele PD105 au probleme legate de volanta si respectiv de turbo. Dar acest lucru depinde evident si de exploatare / service.
Succes cu noua Octavia Mk3 !
Turbo a rezistat la mine 250.000km, deci foarte bine,avand in vedere ca motorul a functionat cu 2,35Bar(fata de 1,980Bar stock) in zona de forta.
Volanta , ca la orice sistem DMF,are o viata tot in jurul a 250.000km, lucru confirmat si la mine.Ca o curiozitate, motorul este fabricat in Germania, iar acelasi motor de pe Passat este fabricat in Polonia. :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Skoda

Mesaj de razvan333 »

O fi gasit Skoda sa fabrice mai ieftin la nemti :lol:
Daca sedeai in Germania, in 4 ani era posibil sa ai si 800k. Pentru Romania, oricum e o cifra impresionanta la un turism, in 4 ani :P
Haudi al meu face acum 8 ani si are doar 80k :mrgreen: Zilele trecute am vazut unul la fel de 8 ani, cu 800k, dar in bord avea doar vreo 180k :mrgreen:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Skoda

Mesaj de adrian »

Astazi am inlocuit batrana si credincioasa Skoda Octavia Mark II cu noua generatie Mark III.
In memoria batranei, i-am oferit o plimbare asa cum stiu ca ii place ei, nu spun unde dar pacat ca era cam aglomerat si cu o singura mana pe volan ,ocolind camioane si alte masini nu prea era loc de mai mult.Deja vanduta cu 5500 Euro,fabr. 2008,actual 410.000km,taxa platita si nerecuperata,revopsita profesional integral.Consum mediu in ultimii 40.000km 5,8l/100km.
Aici onorul:
http://www.youtube.com/watch?v=ysKdNDK_ ... e=youtu.be
Inlocuitoarea se prezinta cam asa:motor 2,0l,150CP,cutie 6 trepte manuala,bixenon, comenzi pe volan,display mare,pachet de drumuri grele,bluetooth,start/stop,fara oribilitatile numite day light,varianta de echipare de varf Elegance(destule dotari standart)
Pret brut 21514Euro, sau net 17350Euro.
Aici cateva poze:
IMG_5304.JPG
IMG_5305.JPG
IMG_5306.JPG
IMG_5309.JPG
IMG_5311.JPG
IMG_5312.JPG
IMG_5315.JPG
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Skoda

Mesaj de io's »

sa te plimbe cu placere !
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Skoda

Mesaj de razvan333 »

Hai ca arata bine :P Il are pe portbagaj, nu gluma.Am avut mai demult un Golf 4 break...intra in el tot ce vroiam si din ceea ce vad la Skoda e mult mai mare :P
Echipare de varf, fara piele si scaune incalzite? :? In locul bixenonului, preferam macar scaune incalzite, xenon pe faza lunga il gasesc useless, nu folosesc faza lunga, decat la flash si aia ff rar.
Imi place ca are mufa aux si usb.Nu imi place culoarea, prea banala, prea ca la tara...stiu e jegresistent, dar daca tot aveam posibilitate sa aleg, alegeam altceva, de ex maro, ii dadea o nota eleganta :mrgreen:
Stopurile au led? Intreb pt. ca am mers in spatele unei Skode noi, seara si m-a deranjat foarte tare lumina stopurilor, ma rugam sa nu mai stea cu piciorul pe frana la semafor. Scuze, am criticat destul :mrgreen:
Drumuri bune sa ai ;)
PS: mi a placut fundalul sonor de la a batrana...Feel...da, i just wanna feeeeel, real love...bravo Adi :D
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Scrie răspuns