BC 15 MIK

Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BC 15 MIK

Mesaj de cristi o'RAL »

andreea, e vorba de Mini, e MINI :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: BC 15 MIK

Mesaj de razvan333 »

Pfaaa...si eu care ma consideram norocos ca am scapat de MINI...am spus eu ca MINI ma bantuie, aproape in fiecare saptamana ma intersectez cu el in trafic :evil: . Am scapat de MINI si am dat de Toyota :lol:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: BC 15 MIK

Mesaj de adrian »

razvan333 scrie:Pfaaa...si eu care ma consideram norocos ca am scapat de MINI...am spus eu ca MINI ma bantuie, aproape in fiecare saptamana ma intersectez cu el in trafic :evil: . Am scapat de MINI si am dat de Toyota :lol:
Razvane,stim si noi ca Audi este o masina bunicica,dar mai bine spune tu cu mana pe inima sau biblie, cati km ai facut cu Audi prin Bucuresti,daca o folosesti zilnic sau o tii acolo doar de concedii, mers la mare si la socrii??
Eu am mers cu Skoda 350.000km in 5 ani, in toate conditiile, santier, oras, autostrada,Germania,etc.
Schimbat-in mare-2 kit-uri ambreiaj,motorul la 320.000km,rulmenti in cutia de viteze,turbosuflanta,planetare,caseta directie,2 scaune sofer,radiator clima,compresor clima,radio CD,suporti motor si de cutie viteze,bara torsiune, amortizoare 2 seturi complete.Daca vezi istoricul de service te apuca durerile facerii.Sa nu-mi spui de calitate Audi si calitate Skoda, diferentele o fac doar finisajele,electronica,motorizarile,confortul,aluminiul de la caroserie,piesele de baza,motor,transmisie, directie, suspensii,etc. sunt la aceeasi calitate.Daca ai fi mers cu Audi cat am mers eu cu Skoda,probabil ca dadeai foc la Audi cu benzina scoasa din rezervorul de la MINI.
Cooperul meu este din 2004 octombrie, l-am luat la 65.000km in 2008 si am acum 123.000km.Schimbat pompa servo, bobina de inductie, fise, bujii.Merge absolut impecabil,arata impecabil,te invit sa te dai cu el si daca ii gasesti cel mai mic defect,dau eu una bucata lada bere-24 bc.-(nu cum fac colegii de la Bucuresti, zic lada de bere la un amarat de six-pack).
Andreea, te rog sa ma scuzi ca ti-am poluat topicul cu rafuieli personale,de vina este domnul Razvan "Prigoana".
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Andreea R
Membru nou
Mesaje: 21
Membru din: Lun Apr 29, 2013 3:43 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BC 15 MIK

Mesaj de Andreea R »

Băieți, nu ma deranjează deloc discuțiile voastre, din contra. Cred ca trebuia sa devin membru mai devreme. ;)
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: BC 15 MIK

Mesaj de razvan333 »

Nu stii ce ai pierdut Andreea :lol:
adrian...fratele meu, ce ai cu MINI, pardon, cu mine?
Haudi are 76k...si da, il tin doar de concedii.Si sa stii ca am avut Audi si VW cu peste 200k care mergeau brici, totul depinde de tampitul care a condus inainte acele masini.Daca si-a batut joc, vezi povestea mea cu RAV-ul(o cunosti foarte bine :D ).
Ca a doua masina de tavaleala, imi cumparasem si eu un MINI, in care am investit bani(destul de multi) si el ce mi-a facut? ma facea de ras :oops:. Hai ca iar o dam in barfa si nu e bine, ne intalnim noi odata si discutam pana nu mai putem :mrgreen:
La Andreea m-a mirat ca a reusit sa tina 5 ani o masina precum MINI...atat . Probabil e la prima masina.
Eu am tinut 5 ani doar prima mea Dacie(care se strica mai des decat un MINI, dar era prima dragoste, na :mrgreen:) ...in rest pentru mine masinile nu prea mai au asa mare importanta, doar niste fiare cu roti, in care eu am bagat bani cu nemiluita si mi-am pierdut ani din viata cu ele din cauza de nervi;)
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: BC 15 MIK

Mesaj de adrian »

[quote="razvan333"]Nu stii ce ai pierdut Andreea :lol:
adrian...fratele meu, ce ai cu MINI, pardon, cu mine?
Razvane, ti-a iesit porumbelul,chestia cu "mini" si "mine" ma duce cu gandul la posibila origine iliro-traco-daco-geto-moldoveneasca a cuvantului MINI,atat de drag unora(nu toti)de pe acest forum.
Si ca drept dovada de puternica sorginte moldoveneasca a numelui MINI,adaug titlul melodiei care face sonorul la filmuletul de la Ranca lansata de cumatrul Skizzo Skillz(baiatul este putin schizo),probabil melodia oficiala de la BMW Motor AG Pitesti.(esapamentul ala al lui Toyu suna mai bine)
BINIDITAT
http://www.youtube.com/watch?v=rBQeEJBWKL0
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
carutasu
Membru nou
Mesaje: 31
Membru din: Mie Apr 24, 2013 9:37 am

Re: BC 15 MIK

Mesaj de carutasu »

scz ca intervin, dar eu l-am luat pe al meu din italia, o tara cu o reputatie nu tocmai buna in ceea ce priveste intretinerea masinilor, de la o tipa, si, de atunci, am facut 15k km fara sa am cea mai mica problema. tinand cont ca este o masina cu 12 ani vechime si are chiar si bucsile originale (ma rog partial, in primavara abia am schimbat bucsile la bascula fata), am reusit sa smulg impresii pozitive de la mecanici. cred ca e si o chestie de noroc..
Scrie răspuns