'05 Cooper b&w

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de razvan333 »

Keth scrie:Up, cu cadourile pentru Mini !

Am inlocuit becurile pe faza scurta si lunga, cu cele din imagine..si s-a facut lumina ! :)
Eu astea le am pus...super-multumit...am si pe Haudi la fel.Raport pret-calitate super ok
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de adrian »

razvan333 scrie:
Keth scrie:Up, cu cadourile pentru Mini !

Am inlocuit becurile pe faza scurta si lunga, cu cele din imagine..si s-a facut lumina ! :)
Eu astea le am pus...super-multumit...am si pe Haudi la fel.Raport pret-calitate super ok
Vrei sa spui ca n-ai xenoane la Haudi??Sunt dezamagit total,si la amarata aia de Skoda care-mi vine luna viitoare au pus bixenon. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Apropo parerea mea despre becuri:Un bec cu incandescenta de 55W nu poate face nici in 7 vieti lumina ca unul de 100W decat intr-o singura varianta:ala de 55W este fabricat corect,si ala de 100W are filament din sarma de bobinaj de la motorul masinii de spalat AlbaLux 3..Deci ai cumparat de fapt becuri care fac atata lumina cat trebuie sa faca un bec de 55W.
Daca vrei o comparatie,iti arat proiectoarele mele de la MINI, care au becuri de becuri de 100W,sa vezi diferenta.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Keth
Viteza 2
Mesaje: 103
Membru din: Dum Oct 13, 2013 9:17 am

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de Keth »

Razvan, in prima faza voiam range power white tot de la narva, doar ca nu-mi place aspectul acela de albastru in oglinda farului.

Adrian, avem ceva in comun ( in afara de nemarginita pasiune pentru MINI :mrgreen: ), luna viitoare si eu astept octavia, si e tot de serviciu. :)

Sau esti cu superb ??
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de razvan333 »

Adi, am incercat 11.000 de becuri...philips, osram, etc. Astea iti spun eu ca dau lumina care trebe si chiar sunt fabricate in Japonia.Inainte am avut Berner, foarte ok si alea, dar nu am mai gasit ;)
Haudi nu l am configurat eu...nu imi trebuie trixenoane pe el, am alte avantaje la masina aia pe care Skoda sau VW nu o sa le aiba in veci vecilor, chiar daca sunt acelasi concern...Amin :mrgreen:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de adrian »

Keth scrie:Razvan, in prima faza voiam range power white tot de la narva, doar ca nu-mi place aspectul acela de albastru in oglinda farului.

Adrian, avem ceva in comun ( in afara de nemarginita pasiune pentru MINI :mrgreen: ), luna viitoare si eu astept octavia, si e tot de serviciu. :)

Sau esti cu superb ??
Nu sunt cu Superb, aveam buget de Superb in varianta Active dar ar fi insemnat sa o iau in fundul gol,si am preferat Octavia Elegance aproape full,plus ca motorizarea de la Octavia III nu este disponibila pe Superb.Am uitat sa adaug la optionale ca am pus si radio varianta cu display mare.Oricum obligatoriu Kombi,asta e "boala"nemtilor,dar la 1740litri(200litri mai mult ca la Audi A4) se merita,oricum doar cu 4cm mai scurta decat Audi A4 Avant.(desigur si mai grea ca A4 cu aproape 350kg,acolo aluminiul vorbeste la greu).
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de adrian »

razvan333 scrie:Adi, am incercat 11.000 de becuri...philips, osram, etc. Astea iti spun eu ca dau lumina care trebe si chiar sunt fabricate in Japonia.Inainte am avut Berner, foarte ok si alea, dar nu am mai gasit ;)
Haudi nu l am configurat eu...nu imi trebuie trixenoane pe el, am alte avantaje la masina aia pe care Skoda sau VW nu o sa le aiba in veci vecilor, chiar daca sunt acelasi concern...Amin :mrgreen:
Pai Razvane, cine compara Skoda cu VW,sau VW cu Audi,aici e ca la fotbal,pe divizii,Skoda joaca la matineu in deschidere si Audi in nocturna pe National. :lol:
BTW, aia cu xenoanele e ca vulpea si strugurii. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de razvan333 »

Poluam topicul omului :D Nu e acri strugurii Adi. Crezi ca nu puteam sa mi cumpar faruri si sa le schimb? Am lasat masina asa cum a venit din fabrica, i am montat doar o alarma si atat. La MINI o sa bricolez ceva, de Haudi nu ma ating ;)
Sunt multumit cu ce am, e suficienta lumina...
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
Keth
Viteza 2
Mesaje: 103
Membru din: Dum Oct 13, 2013 9:17 am

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de Keth »

Decat sa cumperi alte faruri, mai degraba te interesezi daca poti face retrofitul la lupe bi-xenon.

Asa am procedat la e46, costurile nu au fost deloc mari iar rezultatul spectaculos. :)
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de razvan333 »

Keth, multumesc, dar de masina aia nu ma ating...nu am schimbat un surub la ea, doar ulei si filtre. Iar daca ar fi sa schimb un far sau alta piesa, voi pune numai OEM.
Succes la modificari :P
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
Keth
Viteza 2
Mesaje: 103
Membru din: Dum Oct 13, 2013 9:17 am

Re: '05 Cooper b&w

Mesaj de Keth »

Cum gradele in plus incep sa-si faca de cap, trebuie sa comand anvelopele de vara.

195/55R16, sau 205/50 a pus cineva ?
Scrie răspuns