Proaspat proprietar de MINI

Scrie răspuns
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Salutare tuturor.
Ma gandesc sa-i pun masinutei niste dungi albe pe capota motorului si pe capacul portbagajului. A mai facut cineva operatia asta, sau poate ceva sfaturi?
Si as mai vrea sa-i pun o intrare AUX In. A mai facut cineva asa ceva? Puteti sa-mi spuneti de unde v-ati cumparat piesele? Masina e din 2002.
Si daca tot am inceput cu intrebarile, ar vrea cineva sa faca un schimb de roti cu mine? As vrea rotile pe 15" cu cerculete.
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de Susala_lucian »

Mulți dintre noi avem dungi pe mașini ......îți pun eu câteva poze. Te duci la un centru care colanteaza......care pun folii auto si ei pot sa-ti confectioneze si sa-ti monteze! Poti sa-ti pui ca in poze sau in unghi-aici nu am poze.
Fişiere ataşate
Slatina
Slatina
Slatina - mașina mea
Slatina - mașina mea
Cluj Napoca
Cluj Napoca
21 BBN
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Mersi. Stiu ce model vreau. Nu stiam unde sa rezolv "problema". Si recunosc ca nici nu m-am gandit sa apelez la o firma de colantari.
Si referitor la instalarea unei mufe AUX In, nu a facut nimeni operatiunea? Masina mea e fabricata in 01.06.2002 si se pare ca majoritatea kit-urilor de pe ebay sau amazon nu se potrivesc pentru ca prin septembrie sau octombrie 2002 au schimbat ceva la CD player si cam toate kit-urile se potrivesc pe masinile care au fost facute dupa aceste luni.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de cristi o'RAL »

sunt cativa care si-au pus mufa de auxiliar... e ceva cablu/adaptor, dar nu stiu sa-ti zic ce model trebuie si de unde sa-l iei.
cred ca cel mai simplu e sa te duci la o firma de profil sa-ti desfaca si sa-ti dea ce cablu iti trebuie.
m-am gandit sa-mi pun si eu dar n-am gasit inca acest timp sa desfac si sa vad ce fel de mufa imi trebuie :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de adrian »

Kitul este asta:(citeste bine cerintele-CD Player si Radio, BMW Business/MINI Boost)
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do ... g=65&fg=95
Insstructiunile de montaj sunt astea:
nmi7647_instr.rar
(319.75 KiB) Descărcat de 294 ori
Cablul costa cam 250Ron in Romania.

BM65120308752
65120308752
BMW Retrofit kit
Pret achizitie cu TVA:
251,70 RON
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de SpOOk »

Salut
Eu mi-am luat asa ceva. http://www.dension.com/product/gateway-lite-3
Il gasesti aici: http://carsystems.ro/interfata-integrar ... y-100.html - dar trebuie sa verifici inainte compatibilitatea.
Sunt foarte multumit de el. Imi merg comenzile din volan, se aude excelent, fara fasaituri si alte interferente. Mi-am cumparat mufa pt ipod.
La vechea masina aveam intrare auxiliara si eram conditionat mereu de bateria playerului, acum se incarca direct cand il conectez.
E foarte simplu de conectat: se desface casetofonul (gasesti tutoriale pe net, ai nevoie de un torx) conectezi mufa in spate si eu mi-am tras cutiuta in torpedou, exista un capacel care se poate da jos si poti conecta direct stick usb. Singurul cablu care se vede este cel de la ipod, pe care l-am scos sub modulul de aer conditional si imi tin ipodul in suportul de pahar.
Daca ai nevoie de ajutor suplimentar, da-mi un pm
Cheers!
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Salutare,
Multumesc pentru opinii. O sa scot cd player-ul si o sa vad ce se potriveste si ce nu.

Multumesc Adrian pentru sugestie, dar am intrat pe realoem.com, am introdus datele din talon si se pare ca acest kit nu se potriveste masinii. Masinile fabricate dupa septembrie 2002 au ceva modificat (soft sau hard) la cd player si se poate monta acest kit. La masinile fabricate inainte de septembrie 2002 ( cum este si cazul meu 01.06.2002)echipate cu cd player nu se poate monta acest kit. Nu stiu de ce. N-am prea gasit pe net care e treaba, doar ca dupa 09.2002 a fost facut un update si se poate monta acest kit.

Mersi SpOOk pentru varianta. M-am gandit si eu la asa ceva, doar ca eu gasisem ceva care-mi permitea conectarea prin bluetooth si costa aprox. 170 $ + transport. Am renuntat la varianta asta pt ca am gasit jucaria asta http://www.bestbuy.com/site/gogroove-sm ... 1305742961. Nu am cumpart-o inca, dar am zis ca daca am in ambele masini AUX In, plus jucaria asta portabila am facut o treaba buna.

Oricum multumesc pentru sugestii si va tin la curent cu lucrurile.
Numai bine.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de adrian »

Pentru cei care vor sa monteze asa ceva cu cheltuieli minime si putina indemanare, mai jos este schema cablului care se poate confectiona cu cheltuieli minime.Tot odata si schema exacta de legare a cablului la mufa din spatele radio.Pentru cei care vor sa vada mesajul AUX la conectare pe display , intre cele 2 cabluri de dr. si st. se monteaza o rezistenta de 300Kohm.Condensatorii au valoarea de 0,22µF.
In weekend fac eu montajul si probabil am sa pun un mic tutorial pentru cei interesati.
aux in MINI .jpg
AUX IN MINI_n.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de Susala_lucian »

Adriane...ce chef de munca ai! :lol: se vede ca te-ai odihnit! Așteptăm !
21 BBN
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de adrian »

Susala_lucian scrie:Adriane...ce chef de munca ai! :lol: se vede ca te-ai odihnit! Așteptăm !
Prima schema(cea cu rezistenta si condensatorii) face toti banii, nu cred ca se gaseste pe net,o am de la Chief BMW+MINI Coding and Programming-Cehia.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns