Mini One 1.6, 90cp - 2004

Avatar utilizator
Lungu Dan
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 29, 2014 4:14 pm
Localitate: Iasi

Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de Lungu Dan »

Salut ! Am un Mini One 1.6, 90cp, fabricat in anul 2004. Tin sa mentionez ca este in posesia mea de aprox. 3 ani (95.000km - 140.000km - prezent ) si sunt foarte multumit. Nu avut nici o problema, n-am schimbat nimic la masina si merge chiar foarte bine. ( 2 hibe am la ea - un anume rulment de la ambreiaj , asa am luat-o si stiam de aceasta chestie dar am zis cand pica, pica si schimb tot kitul de ambreiaj dar se pare ca se incapataneaza si nu-mi face probleme iar cea de a doua chestie este consumul de antigel pe timp de iarna - aprox 4 litri, am verificat-o si nu are scapari etc si "cica" la acest model se stie ca "mananca" antigel). in rest toate bune si frumoase si pot sa ma mandresc cu un consum extrem de bun 6l/100km - out , 8l/100km - desigur, condus intr-un mod normal si pot sa zic ca am reusit sa folosesc un singur "plin" pe distanta iasi-constanta-iasi :) . Dar cand am chef de "fugareala" prin oras sau inafara acul de la viteza fuge in dreapta si cel de la benzina in stanga vizibil :).

In ultimul timp ma gandeam sa-mi fac niste modificari pe care as dori sa le impartasesc cu voi in speranta ca puteti sa ma sfatuiti/ indrumati . Tin sa precizez ca nu ma pricep pe parte de mecanica iar daca unele intrebari sunt hilare ... scuzele mele.

1. Geam panoramic - tot am vazut pe ebay/alte site-uri de vanzare cu tot cu motoras la niste preturi rezonabile, as putea sa-l montez ? se merita ?(poza)
2. Am bordul clasic iar daca imi cumpar un panou de comanda pentru clima ar functiona ? sau implica si alte modificari ?(poze)
3. Cotiera - as vrea sa o achizitionez pe asta din poza. Se merita ? alta variante ?
4. Chip - tunning - superchips.ro - se merita ? ce-i drept pt 30 cp in plus s-ar merita in privinta mea, sa fac trecerea de la 90-120 este sesizabila si lumea care are 90cp stie ce zic.
5. Sa cobor garda masinii . din cate am vazut nu este indicat deloc sa tai arcurile si clar trebuie unele noi. Recomandari calitate pret ?
6. Si-a pus cineva un gps/tableta in parasolar ? :) eu as vrea mai ales ca duc lipsa de spatiu si chiar nu vreau sa pun suport pe geam sau altele si sa o scot de frica furturilor etc . as vrea sa fie integrata.
7. Filtru aer sport ? Pareri/ indrumari ?
8. Incalzire in parpriz . Eu nu am asa ceva dar parbizul suporta din cate am vazut. As putea sa modifc sau implica ceva dificil .
9. Eleron spate. As dori unul clasic, pot sa montez pe modelul meu, nu ?
10. Alte idei ?

Am inceput prin foliera tuturor geamurilor,exceptand parbrizul si as vrea cu timpul sa fac cate un "check" la fiecare din lista. Apropo de schimbarile descrise putin mai sus, multa lume mi-a zis sa o vand si sa-mi iau un cooper cu cat mai multe din dotarile de mai sus.... dar sincer eu nu vreau pt ca am intretinut masina asta binisor si se comporta f bine si arata f bine pt o masina de 10 ani.

P.S. - pozele atasate sunt luate de pe net si sunt cu titlu informativ, cu poze personale am sa revin cu timpul.
Va multumesc anticipat.
Fişiere ataşate
mini-cooper-roof-spoiler-b_133124.jpg
cotiera.jpg
cotiera.jpg (4.08 KiB) Vizualizat de 20059 ori
2.jpg
1.jpg
1.jpg (84.74 KiB) Vizualizat de 20059 ori
mzOhfw6x7NvYcSCojROzuPw.jpg
mzOhfw6x7NvYcSCojROzuPw.jpg (8.29 KiB) Vizualizat de 20059 ori
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de Luce »

Bine ai venit!
Mie imi place masinuta maxim!

Luce
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de adrian »

Bine ai venit , te asteptam cel putin la intalnirea anuala.
+++ :? :? Nu am auzit pana acum ca antigelul sa figureze pe lista de preferinte culinare la MINI One.Ai o pierdere de antigel,nedepistata de mecanicul care a vazut-o si care probabil ti-a bagat bemolul asta.

1.Panorama Dach-sigur ca se gaseste,este un One si aici in Tg Mures la dezmembrari care are asa ceva-problema este montajul,decuparea palfonului,,a tapiterie interioare care sa arata dupa lucrare cat de cat, dupa mine greu de realizat cu costuri suportabile-pacat pentru ca chiar merita sa ai asa ceva.
2.Panoul pentru clima necesita multe alte chestii pentru a fi functional, respectiv cablajele,alt Body Computer, senzori pe care masina ta nu ii are,in spatele lui exista o intreaga increngatura de tubulatura si clapete actionate electric pe care masina ta nu le are,modul electronic,etc. deci foarte foarte greu si scump de modificat.
3.Cotiera?nu stiu nu am la MINI, cred ca merita, mai ales daca de obicei folosesti doar o mana pe volan.
4.Chiptuning pentru One R50-merita absolut,intreaba la user Luce care-i diferenta dupa resoftare, n-o sa te mai dai jos din masina de placere.Nu incerca Superchips, este foarte scump,modificarea de la One la Cooper este foarte simpla si merita de 5 ori mai putini bani decat cer ei pe site-ul oficial, vezi aici pe forum, te poate ajuta cineva cu resoftarea. :mrgreen:
5.Sa cobori garda masinii??-poate,sa tai arcurile-exclus,greseala fatala.
6.Tableta la parasolar?????? :lol: :lol: ,GPS??,pe orice Smart phone se poate pune un IGO , eu folosesc asa ceva si am renuntat la GPS,un holder bun de telefon rezolva toata lucrarea.
7.Filtru sport-da, da , da, suna foarte bine, aduce un mic castig de putere, recomand un Cold Intake de la K&N.
8.Incalzire in parbriz-foarte practica,(am folosit-o in schimb doar de 7,8 ori in 6 ani)din pacate inseamna un alt parbriz,plus ceva instalatie electrica nu foarte complicata, realizabil dar costa ceva.
9.Eleron clasic se poate monta, ar trebui sa ai in partea din spate a plafonului niste gauri astupate cu capacele de plastic sau cauciuc, acolo este locul de montaj.
10.Alte idei????cea mai buna ar fi sa rezolvi cat mai urgent cu ambreiajul si pierderea de antigel,cand o sa te lase in mijlocul drumului, degeaba ai trapa,eleron,cotiera,filtru sport si clima automata,stai si injuri de unul singur,nu poti sa pleci acasa cu eleronul intre picioare, trapa la supțioară si cu GPS la sapca ca sa gasesti drumul cel mai scurt.De obicei ambreiajul te lasa exact cand ai mai multa nevoie de masina, niciodata cand sta parcata in fata casei.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de Susala_lucian »

Filtru sport K&N - sigur se merita prețul este in jur de 1100-1300 lei dar clar se merita! Si eu mi-am montat, are dreptate Adrian cu plusul de putere si sunetul.
Pierderea de antigel - ai verificat corpul care are in el termostatul? De obicei se figurează si pe acolo pierde! Eu asa am pățit ! Rezolvarea este nu foarte scumpă!
21 BBN
Avatar utilizator
Lungu Dan
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 29, 2014 4:14 pm
Localitate: Iasi

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de Lungu Dan »

Bine v-am gasit ! :)

Multumesc pentru raspunsuri !

In legatura cu ambreiajul, tin sa mentionez ca semi-problema are vechime de cel putin 6 ani, de schimbat sigur o sa schimb dar poate sa mai astepte momentan.
Antigelul - se consuma doar iarna, primavara -vara - toamna - deloc. O sa schimb mecanicul si vedem .
In legatura cu gps, tocmai ziceam ca nu-mi place pe bord si am o tableta de 7 inch care nu am ce face cu ea si de acolo mi-a venit ideea.As mai putea sa fac o masca si sa o integrez sub CD-player dar o sa fie incomod pentru suport pahare ....hmm ma mai gandesc.
Filtru aer - cam scump 1300 ron .

Multumesc inca odata pentru raspunsuri !

Am atasat niste poze cu MyMini
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.JPG
Avatar utilizator
Lungu Dan
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 29, 2014 4:14 pm
Localitate: Iasi

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de Lungu Dan »

Asa ?
Fişiere ataşate
Filtru sport K&N.jpg
Filtru sport K&N.jpg (15.57 KiB) Vizualizat de 20026 ori
Avatar utilizator
Lungu Dan
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 29, 2014 4:14 pm
Localitate: Iasi

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de Lungu Dan »

Sau asa ?
Fişiere ataşate
Filtru sport K&N 2.jpg
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de cristi o'RAL »

lucian se refera la "sau asa" :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de adrian »

Varianta "sau asa" costa exact 715Ron TVA inclus,nici pe de parte 1300.In 70.000-80.000km ivestitie amortizata pentru ca nu se schimba , se spala cu ce ai prin bucatarie, Fairy,Pur,Trim,exclus cu aroma de mere si banane,numai fresh lemon in varianta soft.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Lungu Dan
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Oct 29, 2014 4:14 pm
Localitate: Iasi

Re: Mini One 1.6, 90cp - 2004

Mesaj de Lungu Dan »

Adrian, unde te-ai uitat dupa pret ? Poti sa-mi dai, te rog, un site ceva ?

Pozele cu MyMini cum vi se par ?
Scrie răspuns