Mini One Green

RazvanRoc
Membru nou
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 01, 2015 6:08 pm

Re: Mini One Green

Mesaj de RazvanRoc »

Acum vreo 5 luni a dat un semn, am schimbat lichidul si a mers fără probleme pana intr-o dimineața, am plecat spre Comana si când aproape am ajuns a murit. In drum spre service a mers iar pana aproape după care a murit si a venit pompa noua. :mrgreen:
RazvanRoc
Membru nou
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 01, 2015 6:08 pm

Re: Mini One Green

Mesaj de RazvanRoc »

N-am mai apucat sa scriu, am schimbat pompa si tot lichidul merge brici, urmează softul si o evacuare :mrgreen:
RazvanRoc
Membru nou
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 01, 2015 6:08 pm

Re: Mini One Green

Mesaj de RazvanRoc »

De ieri MiniBob a primit softul de Cooper :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: deci multe multe multe multumiri lui Adrian ;) ;) ;) ;)
MyOne77
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Mar Apr 05, 2016 8:47 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini One Green

Mesaj de MyOne77 »

Stiu ce zici :D A trecut si Minionul meu prin operatia asta si tot lui Adrian trebuie sa-i multumesc!!!
Avatar utilizator
lexass
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 02, 2013 2:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini One Green

Mesaj de lexass »

adrian scrie:Trebuie alt volan, cablaj, activare optiune cu NCS Expert in computer si un electrician bun.Cost mare, nu merita.
Salut baieti !!

Ma leg si eu de acesta conversatie.

Am schimbat de curand calculatorul de la motor impreuna cu EWS-ul si Chipul de la cheie datorita faptului ca avea o problema technica.

Totul bun si frumos, problema defectuasa a disparut dar am constatat ca nu-mi mai functioneaza pilotul automat datorita faptului ca calculatorul cumparat 'sh' de pe un alt mini cooper era fara optiunea pilotului.

Aveti cumva idee la cine as putea sa apelez pentru a-mi activa dinou pilotul.

Multumesc frumos!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini One Green

Mesaj de adrian »

Salut,
ai nevoie de recodare ECU cu NCS Expert,din ce oras esti?? , poate cunosc pe cineva pe langa tine care sa-ti faca recodarea.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
lexass
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 02, 2013 2:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini One Green

Mesaj de lexass »

adrian scrie:Salut,
ai nevoie de recodare ECU cu NCS Expert,din ce oras esti?? , poate cunosc pe cineva pe langa tine care sa-ti faca recodarea.

Bucuresti.

Multumesc pentru ajutor!
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mini One Green

Mesaj de AdrianTC »

RazvanRoc scrie:Salut,

http://www.extaauto.ro/

Eu sunt foarte mulțumit de volan si am văzut si la alți prieteni scaune făcute :shock:
Multumesc pentru recomandare, mi-am refacut si eu la ei volanul si a iesit excelent! Desi mi-ai dat contactul in privat, am tinut sa-ti multumesc public :D
RazvanRoc
Membru nou
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 01, 2015 6:08 pm

Re: Mini One Green

Mesaj de RazvanRoc »

Hello,

Am lipsit o lunga perioada de timp, la miniBob am schimbat intre timp consumabile si una bucata pompa de servofrana, in rest merge binisor.

In schimb acum am nevoie de sfatul vostru am gasit una bucata Mini R56 JCW cu seria de sasiu : WMWMF91010TF79548, masina este de vanzare la acelasi vanzator de la care am achizitionat si miniBob ul actual: https://www.autovit.ro/anunt/mini-john- ... GneLS.html

Pe langa problema cu distributia, aici daca e cineva sa ma ajute si cu un cost :D, mentionez ca am si un BMW 120D la care am schimbat distributia pana in 100 k km si daca nu despaseste costurile nu cred ca este o problema atat de mare :D , vreau sa stiu daca sunt si alte potentiale probleme...

Masina se comporta foarte ok pe strada, are un plastic la partea de jos a parbrizului care trebuie schimbat si chederul aferent care este copt, plus un detailing... nu pare sa bata lantul distributiei si turbina pare sa fie in mintile ei.

Astep pareri de la colegi :mrgreen:

Vreau sa ma intorc la Mini
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Mini One Green

Mesaj de Danyutz »

Esti sigur ca e JCW, nu de alta, dar nu arata la fel.
Imagine
Scrie răspuns