Nou in club ;-)

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de adrian »

1.Cred ca ar trebui sa-ti deschizi propriul tau topic in sectiunea Probleme tehnice si solutii, adica aici
viewforum.php?f=12
2.Sa spui exact ce masina ai, si sa postezi seria de sasiu a masinii pe care o gasesti in certificatul de inmatriculare, in cartea de identitate sau in polita de asigurare.
3.Sa descrii asa cum poti tu ce defect are cutia de viteze.
Numai asa vei primi niste informatii cat de cat pertinente aici pe forum.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de Sharpe »

exista mecanici specializati in cutii de viteze ,eu am unul pe la Buzau care pana acum a facut treaba buna
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de MiniRC31 »

Gabriela Ruja scrie:Buna ziua tuturor !
Eu sunt noua in club. Va rog mult sa ma ajutati. De ceva timp, mai exact de vreo 6 luni nu mai pot folosi masina deorece s-a stricat cutia de viteze. Am tot cautat peste tot, dar nu am gasit deloc acelasi model. Mecanicul care s-a uitat la ea are experienta, il cunosc de mult timp si mi-a spus ca are altfel de prindere la treapta a5-a. Are prindere din table, iar noi tot ce am gasit era din aluminiu. Nu ma pricep pre bine la asta. Dar sincer ma doare sufletul ca am dat banii pe ea si am toate platite si asigurare si itp si nici nu ma pot folosi de ea. Ce as putea sa fac? Voi cum ati proceda? Va rog mult sa ma ajutati cu cate un sfat ca nu o mai pot lasa asa. Are destul timp de cand sta pe loc.
Si imi cer scuze daca nu am scris in sectorul care trebuia, dar sunt foarte ingrijorata si nu mai stiu ce sa fac.
E nasol sa nu ai cunostinte in domeniul asta. Chiar daca am tot intrebat, nimeni nu a spus ceva concret. Nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma !!! :(

descrie aici problema ta cu datele indicate: http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=12&t=3045
Drive safe and keep the wheels down
Lehel
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:05 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de Lehel »

Buna tuturor.

Am ajuns in Reșița si am probleme cu masina

Ma poate ajuta cineva cu un service?

Planetara a sărit de la loc :-(
Fişiere ataşate
IMG_6737.JPG
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de Sharpe »

e simplu...ai un tampon de cutie sau motor rupt
.......ghost...
Lehel
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:05 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de Lehel »

Partea proasta e ca se mișcă si "bara" pe care este acel burduf. Probabil sa rupt din planetară. Nu stiu exact deoarece nu ma pricep.
Sau cu ruperea Burdufului automat se desprinde?
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de Sharpe »

si nu ai gasit pe nimeni sa demonteze planetara sa te lamuresti ??
avem la service un S cu planetara iesita din cutie din cauza suportului cutiei rupt dar nu a distrus burduful
dupa cum vad in poza e vb de planetara lunga
din cauza burdufului rupt se poate strica capul planetarei ...dar pana nu o demontezi de pe masina vb degeaba
.......ghost...
Lehel
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:05 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de Lehel »

Sambata nu a mai fost nici un service bine viitor sa se ocupe de ea. Voi vedea azi.
Revin cu detali
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Nou in club ;-)

Mesaj de MiniRC31 »

nu este rupta planetara (ma refer la ax) pt ca daca era rupta faceai ravagii acolo, ti e iesita din articulatie iar planetara ta este prezentata aici: http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=12&t=3036

ca sa iasa cum zice Sharpe "ceva acolo" nu este destul de fix - suport motor/cutie de ti-a tras planetara afara...

ar fi interesante niste foto cand o dai jos...
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns