MINI Cooper 2002 Red Chilli

Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de io's »

MiniRC31 scrie: nu am inteles de ce ai ales schimbarea etrierelor cand se pot reconditiona cele de pe masina?
kitul de rebuild e in jur de 17 euro si tind sa cred ca pe etrier complet ai platit ceva mai mult...nu mai avem mecanici dornici sa se murdareasca un pic mai mult?
posibil ca atunci cand tragi linie diferenta de pret sa nu fie cu mult mai mare
+ timpul de executie mai mic la schimbat piesa vs reconditionat
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de MiniRC31 »

io's scrie: posibil ca atunci cand tragi linie diferenta de pret sa nu fie cu mult mai mare
+ timpul de executie mai mic la schimbat piesa vs reconditionat
etriele reconditionate (NOI) AFM variaza intre 40-150Euro bucata ...cat am vrea noi sa "ne cotim" tot rebuildul este mai indicat ...cu o singura mentiune pt etrierele spate sa nu fie blocat sistemul de frana de mana ... magnificul melc.

vorbesc in cunostinta de cauza...pt ca eu am rebilduit tot fata+spate (by my self)

aici parerea mea: viewtopic.php?f=12&t=3294
Drive safe and keep the wheels down
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

io's scrie: Mar Iul 31, 2018 8:38 am acum am citit si eu despre masina ta. ai cam bagat ceva banuti in ea pana acum.. :roll:

:shock:
6500 fara costul de achizitie?
Da, 6.500 E fără costul de achiziție. Ăla a fost 3.900 E în 2013.

(Scuze că răspund așa târziu, am stat mai mult pe grupul de Fb MINI, iar de când am trecut pe 100% electric... stau mai mult pe forumurile de EV).

Anyway, nu speria de cifre, e normal la o mașină mai veche și e cu atât mai normal la un MINI.
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

MiniRC31 scrie: Mar Aug 07, 2018 2:38 pm nu am inteles de ce ai ales schimbarea etrierelor cand se pot reconditiona cele de pe masina?
kitul de rebuild e in jur de 17 euro si tind sa cred ca pe etrier complet ai platit ceva mai mult...nu mai avem mecanici dornici sa se murdareasca un pic mai mult?
Pentru că QWP este de fapt un factory rebuild. Deci tot un rebuild, cum am scris. E un etrier pe care scrie BMW, la fel ca cel pe care l-am dat jos de pe mașină, doar că este ambalat de QWP.

După experiențele cu cutia de viteze, schimbată de două ori, prefer factory rebuild al unora care fac asta în fiecare zi, chiar dacă e mai scump, decât să mi-l facă nu știu ce mecanic (chiar și unul în care am încredere). Iar mecanicul meu mi-a spus „Adi, dacă vrei să țină, ia un remanufactured. Cu kitul de reparație ne chinuim toți și nici nu știi cât ține”. Așa că am mers pe recomandarea omului și până acum e bine ;)
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de MiniRC31 »

AdrianTC scrie: Mar Apr 09, 2019 8:57 am După experiențele cu cutia de viteze, schimbată de două ori, prefer factory rebuild al unora care fac asta în fiecare zi, chiar dacă e mai scump, decât să mi-l facă nu știu ce mecanic (chiar și unul în care am încredere). Iar mecanicul meu mi-a spus „Adi, dacă vrei să țină, ia un remanufactured. Cu kitul de reparație ne chinuim toți și nici nu știi cât ține”. Așa că am mers pe recomandarea omului și până acum e bine ;)
nu contest din ceea ce spui dar suna a "Toma necedinciosul", de ce spun asta? pt ca rebuidul etrierelor le-am facut cu mana mea si nu au nimic....nici o pierdere ...merg perfect si am deja ceva km parcursi

ce incerc este nu ca vreau sa te conving ...probabil eu am avut noroc sau poate am executat "ca la carte" etapele de reparatie nu stiu ce sa iti zic...ceea ce vreau sa spun este ca atat timp cat aceste lucruri sunt facute de mana omului pot fi reparate ...ceea ce ne lipseste noua este documentatia tehnica...
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns