MINI Cooper 2002 Red Chilli

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de adrian »

Luce scrie:Bine ai venit! :D

Luce
Luce,miroase a Weisswurst pe-aici.!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de Luce »

:lol: :lol: :lol:
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

cristi o'RAL scrie:@AdrianTC - poti da numele service-ului, ne intereseaza fix lucrurile astea.
Bun.

Problema cu vibratia am rezolvat-o la Reco Planet 94 pe Tunari. Ieri, 24 noiembrie, am zis mai intai sa merg la ei pentru constatare, apoi la service-ul meu pentru a schimba timoneria de cutia de viteze si placutele de frana.

Ideea era sa fac inatai constatarea la Reco Planet 94 pentru ca ulterior, la service-ul "meu" sa scot planetarele de pe masina si sa le duc la reconditionat. Eram ferm convins ca nu scap fara a reconditiona planetarele. Capetele de planetare le schimbasem oricum in 2013 (fara niciun rost sau efect de imbunatatire a situatiei cu vibratul), acum ramasese de studiat doar partea dinspre cutie.

Oamenii de la Reco Planet 94 au pus masina pe rampa, au tras de planetare si dupa 10 minute de verificat au zis ca planetarele nu par uzate. Proprietarul business-ului a mers cu masina mea, a vazut cum se manifesta si a zis ca e posibil sa fie la faptul ca nu exista suficienta vaselina in burduful dinspre cutia de viteze.

Mecanicii au scos colierele de la burdururi si au verificat nivelul. Planetara dreapta nu avea aproape deloc vaselina, iar cea stanga avea cam jumatate din cat ar fi trebuit. Au completat cu vaselina, am mers cu masina iar vreo 5 minute si vibratia a disparut in proportie de 95%. Tot se mai simte ceva, dar ei zic ca dupa ce se unge calumea planetara, in mers, vibratia va disparea de tot.

Deci cei care aveti aceste probleme n-ar fi rau sa verificati ungerea planetarelor.

A costat 50 lei constatarea si vaselina si le-am mai dat mecanicilor 20 lei.

M-am bucurat mult pentru ca 1) Nu m-au tras in piept spunandu-mi ca e nevoie de reconditionare planetare (puteau sa o faca si sa-mi ia 1.000 lei) si 2) Pentru ca operatiunea a fost totusi foarte accesibila si nici macar nu a fost nevoie sa demonteze planetarele.

Auzisem si lucruri de rau despre ei, dar totusi putine raportat la numarul de clienti (20-30 de clienti/zi, spune patronul).

Una peste alta sunt foarte multumit si astept sa mai fac vreo 100 km sa vad cum se mai prezinta situatia.
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

Un mic update:

Am schimbat toate tampoanele de la motor si cutia de viteze, patru la numar, pentru ca unul era rupt (cel care se rupe de obicei la MINI, dreapta inferior). Am zis sa le schimb pe toate ca masina are totusi 14 ani.

Dupa schimbarea acestor tampoane motorul merge mai frumos, se simt mai putine vibratii in habitaclu, plecarea de pe loc e mai sigura si lipsita de trepidatii si ezitari. Masina se simte semnificativ mai bine inchegata :mrgreen:

Pe de alta parte, problema cu vibratia in mers a revenit asa cum o stiam: intre 80-110 km/h toata partea din fata a masinii trepideaza, in special pe accelerare puternica. La mers constant nu se intampla asta.

Asa ca ma apuc iar de cautat rezolvarea probelemei si orice recomandare sau experienta pe care ati avut-o mi-ar fi de folos. Salutari!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de Sharpe »

ai schimbat cam tot ...dar cauciucurile ,rotile sunt ok? rulmenti la roti :?:
eu am niste cauciucuri carnoase nu prea folosite cu dot 07, care daca mergi cu ele zici ca ai rulmentii sparti si mergi cu o caruta :lol:
.......ghost...
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

Anvelope de iarna noi, Riken Snowtime B2, puse pe jante din aliaj reconditionate. Echilibrate. DOT 2014.

Anvelope de vara noi, Goodyear EfficientGrip Performance, puse pe jante din aliaj reconditionate si echilibrate.

Doar in roti am bagat 1.000 Euro in 2014 si 2015.

Am facut si geometria in 2014.

Nu e nici de la roti, nici de la geometrie.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de Sharpe »

ai schimbat si discurile de frana pe fata de curand?
daca da ,verifica inca odata daca ti-a curatat bine butucul rotii inainte de montare a discului :D
.......ghost...
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

Nu am schimbat discurile, nu a fost cazul. Am schimbat anul trecut doar placutele, iar aceste discuri mai au suficienta carne sa consume si acest rand de placute. La urmatorul schimb va trebui sa inlocuiesc tot.

Care sa fie logica cu discurile?

Masina nu vibreaza pe franare, nu tremura volanul. Vibreaza masina toata, in partea din fata, (ca si cum ar tremura tot motorul/cutia de viteze), doar intre 80-110 km/h si doar pe accelerare. La mers constant si pe franare nu se simte nimic... :?:
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de adrian »

Vibreaza intre 80-100kmh indiferent de treapta de viteza?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de cristi o'RAL »

tampoane motor-cutie?
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns