MINI Cooper 2002 Red Chilli

AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

adrian scrie:Vibreaza intre 80-100kmh indiferent de treapta de viteza?
Da. Cu mici diferente. Cu cat cuplul in cutie e mai mare, cu atat tremura mai tare. Gen la 100 km/h cel mai rau tremura in treptele 4 si 5, iar in a 3-a ceva mai putin.
cristi o'RAL scrie:tampoane motor-cutie?
Schimbate acum cateva luni toate 4 tampoanele (deci inclusiv cel mare de la cutie). Singurul rupt era cel din dreapta inferior care se rupe frecvent la MINI.

:|
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de adrian »

Deci nu vibreaza la o turatie anume-intr-o plaje de turatie-vibreaza pe o zona de viteza, deci de cuplu probabil.
Daca zici ca la trenul de rulare totul este in regula-de la iesirea din cutie pana la roata-atunci probabil sa fie o lipsa de benzina in cuplu maxim,dar asta ar da eroare pe calculatorul motorului.Verifica si traseele de vacuum,respectiv comanda la supapa de suprapresiune de pe rampa injectoarelor,ca sa o probezi, scoate furtunul de vacuum care intra in supapa, si astup-l cu un surub, cu ceva, sa nu pierzi vacuum pe acolo si fa o proba.
Supapa este pozitia 7 din schita.
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showpar ... Id=13_0978
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

Nu stiu ce sa zic.
Mi-e greu sa cred ca e ceva ce tine de alimentare. Motorul merge excelent.
Din ce se simte in masina este clar o vibratie a unei componente in miscare, dar ca nu reusesc sa-mi dau seama care. Se simte ca atunci cand ai rotile dezechilibrate. Doar ca la mine nu e cazul de asta.

Tind sa cred ca e o planetara stramba. Sau ambele. :cry:

O voi duce iar la Reco Planet in Tunari sa le scoata si sa le verifice dinamic pe banc. Data trecuta doar au completat cu vaselina la tripoda si s-a diminuat cu 90% vibratia aia, dar nu a disparut.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de adrian »

Posibil, numai ca am retinut ca nu ai nici un dubiu la trenul de rulare,ca ai fost la tipii aia cu planetarele, ca totul este OK.Din cauza asta am zis zis de motor.Oricum completatul cu vaselina mi se pare doar o usoara frectie, trece pe moment si revine.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de cristi o'RAL »

cam in ce conditii se pot stramba planetarele fara sa fie vizibil la ochi (la toata masina) ca a fost ceva accident foarte grav?
mie mi se pare greu de crezut...

eu am dat cu o nova de raliu cu roata intr-un mal, s-a deplasat roata cu bascula in spate vreo 5cm, planetara n-a avut nici pe dracu, ca s-a flexat din cele 2 articulatii, la fel cum se flexeaza si cand luncreaza suspensia sus-jos la cursa maxima.
planetara nu e la vedere sa poti da cu ea in ceva pe dedesubt, mai ai niste brate si un jug sub ea... mi se pare f greu de lovit ca sa se strambe.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de adrian »

cristi o'RAL scrie:cam in ce conditii se pot stramba planetarele fara sa fie vizibil la ochi (la toata masina) ca a fost ceva accident foarte grav?
mie mi se pare greu de crezut...

eu am dat cu o nova de raliu cu roata intr-un mal, s-a deplasat roata cu bascula in spate vreo 5cm, planetara n-a avut nici pe dracu, ca s-a flexat din cele 2 articulatii, la fel cum se flexeaza si cand luncreaza suspensia sus-jos la cursa maxima.
planetara nu e la vedere sa poti da cu ea in ceva pe dedesubt, mai ai niste brate si un jug sub ea... mi se pare f greu de lovit ca sa se strambe.
"o nova de raliu"?????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Era ca asta?
Chevy Nova.jpg
sau ca asta?
dacia_nova-4.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de cristi o'RAL »

ca asta
Fişiere ataşate
167062_181543675199440_7924719_n.jpg
165119_181543358532805_4398227_n.jpg
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de Luce »

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de adrian »

Corect Luce, e de ras!!!!!!!!! :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI Cooper 2002 Red Chilli

Mesaj de AdrianTC »

adrian scrie:Posibil, numai ca am retinut ca nu ai nici un dubiu la trenul de rulare,ca ai fost la tipii aia cu planetarele, ca totul este OK.Din cauza asta am zis zis de motor.Oricum completatul cu vaselina mi se pare doar o usoara frectie, trece pe moment si revine.
Treaba e cam asa. Singurele piese in miscare pe care nu le-am inlocuit sau reparat sunt planetarele si... volanta.
Frectie nu e. Pentru ca din moment ce completezi, nu mai are cum sa iasa de acolo prea usor (pierdere naturala in ani de zile, daca nu ai burdufurile sparte, si nu le am).

Ma mai gandesc si la volanta. Uneori, exclusiv la cald, ambreiajul cupleaza cam smucit si trepidat. Doar uneori. Ma duce cu gandul la o volanta decalita. O sa incerc sa fac si un test de viteza cu motorul si cutia ceva mai reci. Pacat ca nu stau langa autostrada :D
cristi o'RAL scrie:cam in ce conditii se pot stramba planetarele fara sa fie vizibil la ochi (la toata masina) ca a fost ceva accident foarte grav?
mie mi se pare greu de crezut...
Cred ca e cam acelasi lucru ca la jante. Se pot dezechilibra. Si e o problema cu care foarte multi proprietari de MINI s-au intalnit :|

http://driveshaftvibration.com/drivesha ... tioncauses
Scrie răspuns