My BlackMini

Andreisorin92
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 30, 2016 7:46 pm

Re: My BlackMini

Mesaj de Andreisorin92 »

Salutate MINIacilor :mrgreen:

Am revenit cu ceva noutati :)

Am reconditionat caseta directie si schimbat cam tot ce tine de articulatia fata.
Urmeaza sa schimb rulmentu spate stanga , huruie destul de deranjat dupa 60 km/h

Am schimbat si putin look ul masinii . :D

As dorii sa mai cobor putin masina la primavara, ma gandeam la arcuri H&R . Ce parere aveti ?

PS : revin cu mai multe poze cand se imbunatateste vremea sa spal masina !
Fişiere ataşate
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
Avatar utilizator
sorryn92
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 25, 2015 11:31 am
Localitate: Bucuresti

Re: My BlackMini

Mesaj de sorryn92 »

Asteptam zapada :lol:

Masina merge mult mai frumos cu jantele de iarna,numai zic cat de usor merge volanul... dar nu pot renunta la cele de Cooper S :roll:
Fişiere ataşate
15032172_1327324353965893_8946503909875039313_n.jpg
15055863_1327324347299227_4465251320774209035_n.jpg
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: My BlackMini

Mesaj de Danyutz »

Andreisorin92 scrie:As dorii sa mai cobor putin masina la primavara, ma gandeam la arcuri H&R . Ce parere aveti ?
Am vrut si eu sa fiu un temerar, imi faceam planuri sa-mi comand arcuri, asta pana l-am condus si am vazut ca strang din buci cand si cand trec peste un cotor de mar, m-am cam lasat pagubas.
Imagine
Avatar utilizator
sorryn92
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 25, 2015 11:31 am
Localitate: Bucuresti

Re: My BlackMini

Mesaj de sorryn92 »

O data cu venirea primaverii am montat jantele de vara si am achizitionat o suspensie reglabila FK. Dar din pacat nu sunt asa multumit de suspensie, fata este coborata la maxim , iar spatele ridicat la maxim si tot este mai lasat de spate.. Cred ca o sa montez doar arcuri H&R pe amortizoarele stock. A mai montat cineva doar arcuri? Ceva pareri eventual poze? O zi buna !
Fişiere ataşate
min.jpg
17093874_1441290479235946_1526192367_n.jpg
17012723_1441290482569279_1086093701_n.jpg
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My BlackMini

Mesaj de SpOOk »

EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: My BlackMini

Mesaj de Danyutz »

Cand ai montat suspensia? Din cate stiu, nu se aseaza numai dupa cateva zile si nr de km.

Oricum e ciudat, R50 e de obicei ridicat de spate, nu lasat :lol:
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: My BlackMini

Mesaj de adrian »

O sa plangeti cu suspensiile astea, mai vorbim, nici nu stiti ce va asteapta!!!!!!!!!!!!!!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My BlackMini

Mesaj de SpOOk »

Detaliaza te rog, Adrian. Chiar sunt curios ca a mea a inceput sa troncane si trebuie sa fac ceva in viitorul apropiat.
Dupa vin decoder are pe ea Sport plus (ceea ce am impresia ca este standard pe R53). AM ctit review-uri si am vazut teste cum ca un set de coilovers de la o firma buna, reglate cum trebuie ar imbunatati manevrabilitatea, fara a fi mai tari neaparat.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: My BlackMini

Mesaj de adrian »

SpOOk scrie:Detaliaza te rog, Adrian. Chiar sunt curios ca a mea a inceput sa troncane si trebuie sa fac ceva in viitorul apropiat.
Dupa vin decoder are pe ea Sport plus (ceea ce am impresia ca este standard pe R53). AM ctit review-uri si am vazut teste cum ca un set de coilovers de la o firma buna, reglate cum trebuie ar imbunatati manevrabilitatea, fara a fi mai tari neaparat.
Parerea mea-suspensia de la MINI este si asa destul de tare.Este exclus sa creasca manevrabilitatea si arcurile sa ramana la aceeasi rigiditate ca cele stock.Nu se poate asa ceva.
Masina si asa este destul de "manevrabila"adica n-are mama , n-are tata pe viraje.Nu cred ca poti sa obtii de la aceste noi suspensii decat dureri de mijloc, coloana, gat, si plasticaria din interior sa zangane si mai tare .
Dar vorba lui Vacaroiu "Parerea mea"
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: My BlackMini

Mesaj de Danyutz »

KW este singurul producator care ofera confort, manevrabilitate la o garda la sol lasata. Asta o spun din experienta, dar pe alta masina. Inainte sa-l conduc, ma batea gandul sa-i comand arcuri de la Eibach, sa-l las mai jos, dar dupa ce l-am condus, no way, nu merita, sta asa de bine pe drum si se manevreaza incat nu merita sa-l las mai jos. In plus, pentru mine e singura masina, daca ar fi mai jos, chiar si cu 1cm, intr-o iarna ca pe cea pe care am trecut-o, ar fi o reala problema ( pentru mine, pentru cei de la drumuri, nu, ca i-as ajuta la deszapezit ).

@soryn, FK e o marca de buget, nu te astepta la prea mult, sper sa mai ai dinti in gura la MMD17. Mai bine luai amortizoare noi si puneai HR.
Imagine
Scrie răspuns