Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Uivil
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Aug 30, 2016 12:45 pm

Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de Uivil »

Salutare tuturor MINI Lovers.
Am de gand sa imi iau un MINI COOPER din 2002, 1.6 benzină.
Nu ştiu încă ce dotări are (îl iau de la un prieten care momentan are alte probleme pe cap şi nu vreau să îl pisez şi eu) dar abia aştept să intru în clubul fericiţilor proprietari de MINI.
Din câte am citit pe forum există un Service de încredere al lui Sharpe la care pot duce maşina să văd ce probleme are şi ce îi pot face să o îmbunătăţesc.
Apoi vreau să îi vopsesc sau colantez plafonul în negru şi eventual să aplic cele două dungi specifice pe capotă.
La sfârşitul lunii septembrie sper să reuşesc să iau efectiv maşina şi să particip la întâlnirile organizate.
PS: dacă e nevoie de ajutor în organizarea unor asemenea evenimente, mă ofer voluntar.

Între timp, dacă aveţi sfaturi pentru noii posesori de MINI, vă rog să vă exprimaţi :)
Uivil
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Aug 30, 2016 12:45 pm

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de Uivil »

singura poză pe care o am momentan
singura poză pe care o am momentan
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de cristi o'RAL »

felicitari pentru alegere, speram sa te alaturi gastii!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de MiniRC31 »

doreai un sfat pt posesorii noi de mini?? :D

pai te sfatuiesc ca sa pui bani deoparte si pentru benzina :lol: ca masina "cam papa" in masura satisfactiei la care te astepti de la ea cat si de marimea/greutatea la "papuc".

nu este o masina rea absolut deloc si asta ti-o zice unul care este FAN-ul altei marci, este o masina svelta si plina de multa adrenalina (depinde si de CP de sub capota)....

in orasele mari este superba ai sa fii cam primul la fiecare semafor (testat)!!! te strecori usor si multe altele...un singur lucru ar fi sa fie incomoda daca ai amortizoare sport pt oras in rest merge totul uns!! sa fii atent la gropi ca eu le simt cu toate fasolele din gura dar am prins "șpilul" tin gura deschisa :lol: :lol: :lol: :lol:

ai sa le descoperi si singur ca daca ti le spun pe toate nu o sa mai aibe farmec dupa... 8-)
Drive safe and keep the wheels down
Uivil
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Aug 30, 2016 12:45 pm

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de Uivil »

Multumesc pentru sfaturi.
Momentan am o Toyota Yaris si vreau sa spun ca la capitolul suspensii rigide e sefa șoselelor: orice pietricica o simt ca si cand ar fi pe scaunul meu :)). Cu toate astea, Toyota rămâne o mașina foarte fiabila si un consum redus.
In ceea ce privește consumul la MINI consider ca e ca o amanta frumoasa: ca sa te bucuri de ea, trebuie sa platesti :)))
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de cristi o'RAL »

yaris rigida?! stai sa vezi MINI cu jante pe 17 si runflat (cum zice producatorul) ... nu multi au rezistat.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Uivil
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Aug 30, 2016 12:45 pm

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de Uivil »

Cu siguranța voi afla curând (sper in 2 saptamâni sa inteu in posesia MINI ului) care e diferenta intre cele doua la capitolul asta. Daca e loc de comparație, cristi te scot la o plimbare cu yarisul :))
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de cristi o'RAL »

nu multumesc! :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de Luce »

:lol:
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Imi iau miniiiii!!!!!!!!!

Mesaj de MiniRC31 »

eu am versiunea ce o zice Cristi o'RAL si este destul de rigida deseori din masina asta ies cu fundul plat si in 4 labe dar cu zambetul pe buze :D , cea mai tare faza este ca in masina asta "cobor in ea" nu cum se zice "urc in masina". :D

nu compara Yaris cu Mini sunt 2 lucruri diametral opuse tine cont ca Mini este divizia de lux la aceasta clasa este destul sa faci o comparatie cu concurenta ei si ai sa intelegi.
Cooper este o masina sportiva, One desi are acelasi SETUP au limitat-o la cai mai putini punctand o alta fasa de clienti - doamnele/domnisoarele
S-ul deja se bate cu tot ce inseamana sportiv in clasa asta precum 500 Abarth etc la nivel turbo

mult succes si sa devii propietar nu ai sa regreti !!!
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns