03 Mini Cooper Indi Blue

Scrie răspuns
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de n0iz3 »

Daca ar fi ca alea vechi pe lampi, n-as zice nu :lol:

In niciun caz nu o sa il cumpar pana nu testez undeva inainte, nu am curajul asta.
Uivil
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Aug 30, 2016 12:45 pm

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de Uivil »

Salutare și să îl stăpânești sănătos.
Dacă reușești să îi pui volan cu comenzi, spune-mi și mie te rog că mă tentează.
seabass
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Sep 28, 2016 8:24 am

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de seabass »

Salut si bine ai venit pe forum!
Vreau sa te intreb cum ai rezolvat exact problema cu scartaitul franei, ca am si eu cam aceeasi problema, mersi.
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de n0iz3 »

Ce antigel se pune in motoarele astea? :mrgreen:
Am deschis capota sa pun lichid de parbriz (ca vine iarna si am gasit intamplator in Carrefour Clear Vision de la Pro-X) si am vazut ca mai am lichid de racire doar pe fundul vasului, nu stiu cand l-am pierdut.
Am si niste depuneri acolo, nu stiu cat de normale sunt.

Masina merge ok, nu se incalzeste, caldura am din plin. O sa urmaresc pierderile sa vad pe unde dispare.

Am vazut ceva recomandari de antigel original BMW, se gaseste la magazinele de piese sau trebuie sa iau de la Bavaria?
Stiu ca unele trebuie sa aiba neaparat G12, G12+, G13, etc.

LE: am gasit, o sa cumpar maine niste G11 sa completez si o sa il schimb pe tot in curand, din cate imi dau seama a fost rosu inainte.
Fişiere ataşate
20161030_143957.jpg
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de cristi o'RAL »

G12 (roz)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de Sharpe »

Antigel concentrat HEPU universal Albastru G11 1,5L
.......ghost...
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de n0iz3 »

Am completat cu antigel si a scazut cam jumatatea distantei dintre MAX si MIN intr-o saptamana.
O sa investighez cand merg la revizie.

Azi am pus rotile de iarna (de 15"), iar dupa 1 km cu ele deja aveam in gand "Vand jante 17" S-Lite".
Masina se simte MULT mai usoara, atat la plecarile de pe loc cat si in mers.
Ma asteptam sa se simta putin (stiam ca S-Lite-urile sunt foarte grele), dar e total alta masina.

Am curatat si jantele de vara cu Sonax Full Effect, una dintre ele era plina de depuneri de la etrierul care era blocat cand am luat masina.
Sunt impresionat de cum a lucrat, nu am avut pana acum probleme asa mari incat sa il testez cum trebuie. Va trebui sa insist ca sa o curat complet, dar rezultatul a fost foarte bun.
Celelalte 3 jante aveau depuneri nesemnificative, abia s-au colorat cateva firicele.

Cred ca o sa caut niste jante mai usoare pentru vara, incerc sa prind niste Team Dynamics Pro Race :mrgreen:
Fişiere ataşate
20161108_101542.jpg
20161108_104821.jpg
20161108_115031.jpg
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de adrian »

17" pe R50, este doar imagine, rotile sunt prea mari si prea grele pentru puterea motorului.Si eu merg iarna tot pe 15" si este deja alta masina de la 16" pe vara.
Vezi ca nu toti fabricantii de jante au in portofoliu si 16" cu 4x100 sau17" cu 4x100.Cauta mai ales datele de greutate ale jantelor, simpla cautare dupa imagine si prinderea lor pe butuc nu este de ajuns.Cel mai important citeste review-urile de pe forumuri despre jantele pe care le vrei,nu cele publicate pe site-uri oficiale,acolo sunt platite ca reclama.Deasemenea intereseaza-te de inelele de adaptare pe butuc, daca sunt livrate cu jante sau trebuie sa le faci tu.Jantele de aliaj de producator se fac cu gaura pentru butuc la dimensiunea maxima, si au nevoie de inele intermediare intre butuc si janta.
Eu iti recomand un brand foarte bun , testat de mine,PDW Zeti Wheels, foarte bun raport pret calitate, dar mai ales foarte usoare,le am de aproape 3 ani, vopseaua perfecta, fara nici un repros.Se livreaza cu inele de adaptare pentru butuc de Cooper.
16_1328713858652_l.jpg
16_1328713858652_l.jpg (110.94 KiB) Vizualizat de 4755 ori
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de n0iz3 »

Arata bine, o sa le studiez.

Citesc pe forumuri destul de mult, momentan ma uit pe mini2 si northamericanmotoring dupa modele, am toata iarna la dispozitie :mrgreen:
Pe fosta masina am avut OZ Superturismo GT si imi placeau mult, dar erau destul de sensibile (am reusit sa crap una).
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 03 Mini Cooper Indi Blue

Mesaj de cristi o'RAL »

mie imi plac enorm jantele pe 17 originale, chiar daca sunt poate cele mai grele jante care se pot pune pe MINI.
si spun asta pentru ca in bucuresti mai gasesti si gropi, si cum cu MINI nu poti sa mergi chiar incet sa le vezi pe toate, mai scapi in unele, mai pe la o linie de tramvai, mai pe ploaie cand nu le vezi (alaltaieri am luat una serioasa in intersectie la obor). mereu am impresia ca daca eram cu alta masina spargeam janta si rupeam bascula.
din 2010 de cand am pus jantele astea pe 17 nu le-am indreptat NICIODATA, le-am verificat la schimbarile de cauciucuri, si totul era in limitele rezolvabile cu plumb.
si am dat in gropi in 6 ani.... raluca spune ca sunt fan gropi!

deci mult succes cu aftermarket! tine cont ca OZ erau jante premium si le-ai crapat!
poate doar sa incerci ceva special de motorsport, care intra in alta categorie de preturi.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns