Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de adrian »

In Ploiesti am un contact cu persoana care iti poate programa o cheie noua cu butoane.Pentru asta tu trebuie sa cumperi cheia de pe internet.Posteaza o poza cu cheia ta, sau nr de sasiu al masinii ca sa vad ce tip de cheie ai si sa-ti arat exact ce trebuie sa cumperi de pe internet.Programarea cheii te costa in Ploiesti 250Ron.Cheie de pe internet intre 20 si 45 Euro.Copierea cheii mecanice la un atelier cam 15Ron.Deci buget maxim 500Ron.
Cand am informatiile de la tine iti trimit in pm nr de telefon al tipului din Ploiesti.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
tin2co
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Noi 11, 2017 11:55 am

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de tin2co »

Hello! Sunt nou pe-aici, evident si nou posesor de R50. Si eu am o problema cu o cheie si bineinteles tot cu cea cu butoane. Functioneaza perfect cu exceptia inchiderii din butoane. Adica are chip in ea. Am crezut ca e bateria consumata, am cumparat alta, dar tot nu a mers. Am observat ca o piesa mica de pe placa a fost rupta, probabil cand s-a incercat anterior schimbarea bateriei. Ce as putea face sa mearga si inchiderea/deschiderea din butoane? Am gasit miezul ala - placuta electronica pe internet, dar ma poate indruma cineva unde sa merg pentru scriere, sau ce ar trebui sa fa? Multumesc!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de adrian »

tin2co scrie:Hello! Sunt nou pe-aici, evident si nou posesor de R50. Si eu am o problema cu o cheie si bineinteles tot cu cea cu butoane. Functioneaza perfect cu exceptia inchiderii din butoane. Adica are chip in ea. Am crezut ca e bateria consumata, am cumparat alta, dar tot nu a mers. Am observat ca o piesa mica de pe placa a fost rupta, probabil cand s-a incercat anterior schimbarea bateriei. Ce as putea face sa mearga si inchiderea/deschiderea din butoane? Am gasit miezul ala - placuta electronica pe internet, dar ma poate indruma cineva unde sa merg pentru scriere, sau ce ar trebui sa fa? Multumesc!
Cheile de R50 sau R53 sunt doua modele, depinde de anul de fabricatie al masinii.Daca e facelift , adica dupa iulie 2004, nu e nevoie de setare speciala pentru cheia cu butoane,exista o procedura standard -gasesti pe youtube- mai excat pareta de inchidere, deschidere usi.Dca e prefacelift, inainte de iulie 2004, trebuie setata telecomanda din cheie cu NCS Expert.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
tin2co
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Noi 11, 2017 11:55 am

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de tin2co »

Acesta este R50-ul din 2002:
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de adrian »

Masina prefacelift deci asta trebuie(ma autocitez):
"Daca e prefacelift, inainte de iulie 2004, trebuie setata telecomanda din cheie cu NCS Expert."
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
tin2co
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Noi 11, 2017 11:55 am

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de tin2co »

Multumesc, Adrian! Vreo idee unde se poate face treaba asta? Sunt din Ialomita, deci ma intereseaza doar S-E Romaniei :) BR, GL, CT, B, PH, BZ :roll:
Taviioan
Membru nou
Mesaje: 14
Membru din: Dum Noi 12, 2017 12:06 pm

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de Taviioan »

adrian scrie:In Ploiesti am un contact cu persoana care iti poate programa o cheie noua cu butoane.Pentru asta tu trebuie sa cumperi cheia de pe internet.Posteaza o poza cu cheia ta, sau nr de sasiu al masinii ca sa vad ce tip de cheie ai si sa-ti arat exact ce trebuie sa cumperi de pe internet.Programarea cheii te costa in Ploiesti 250Ron.Cheie de pe internet intre 20 si 45 Euro.Copierea cheii mecanice la un atelier cam 15Ron.Deci buget maxim 500Ron.
Cand am informatiile de la tine iti trimit in pm nr de telefon al tipului din Ploiesti.
WMWRC31090TH24220
Taviioan
Membru nou
Mesaje: 14
Membru din: Dum Noi 12, 2017 12:06 pm

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de Taviioan »

adrian scrie:
In Ploiesti am un contact cu persoana care iti poate programa o cheie noua cu butoane.Pentru asta tu trebuie sa cumperi cheia de pe internet.Posteaza o poza cu cheia ta, sau nr de sasiu al masinii ca sa vad ce tip de cheie ai si sa-ti arat exact ce trebuie sa cumperi de pe internet.Programarea cheii te costa in Ploiesti 250Ron.Cheie de pe internet intre 20 si 45 Euro.Copierea cheii mecanice la un atelier cam 15Ron.Deci buget maxim 500Ron.
Cand am informatiile de la tine iti trimit in pm nr de telefon al tipului din Ploiesti.

WMWRC31090TH24220

Salut,

Revin cu rugamintea cu cheia pentru MINI Cooper R50. Te rog ajutor cu persoana din Ploiesti.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de adrian »

Ai pm cu datele de contact.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Pierdut cheie mini r50 cu butoane

Mesaj de dedant68 »

Salut,

1. Tu ar trebui sa cumperi/sau poate deja ai cumparat, o cheie noua (blank ) care nu este taiata/nu are canal si este cu telecomanda, adica are circuitul electronic si bateria de 3Volti si pe 433 Hz. Cheia asta trebuie sa aiba un sticker/cartonas cu coduri de bare care se vor introduce in BC1(body control module).
2. Desfaci cheia cea veche/defecta, scoti transponder chip(este pentru Immobilizer) din cheie si-l muti in cheia cea noua.
3. Demontezi lama metalica cu canal, cea care intra in contact de la cheia cea veche, si o montezi la cheia cea noua.
4 Acum ai o cheie cu telecomanda, cu lama buna si transponder chip.
5. Trebuie sa introduci codurile de pe cartonas in BC1.
6. Descarci programul '' esay DIS v44'' de pe Internet si urmezi pasii(verifica initial resursele PC-ului).

Numai bine,
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns