Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Scrie răspuns
Avatar utilizator
danbolba
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Lun Ian 23, 2017 11:56 am
Localitate: Arad
Contact:

Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de danbolba »

Povestea pe lung:
Ciao, Dan ma numesc si am 18 ani, curand 19, de vreo cativa ani in coace i-am tot stresat pe ai mei sa ne luam Mini Cooper, maicamea nu voia ca e masina in doua usi si ca e urata, tatalui meu ii placeau, dar stia si el ca mai bine ne impacam 3 persoane intr-o masina mai mare. :roll: Asadar la 18 ani am dat de permis, am luat, am condus o vreme buna masina alor mei, un A4 wagon din 2003, o masina foarte faina, pana in momentul in care masina a fost zdrobita din neatentia unui sofer de tir ce a trecut pe rosu, m-a luat din plin din lateral si asta a fost cu masina, nu mai aveam nimic ce face la ea, motorul a ramas doar bun de pe ea. :( Am tot cautat ce masina sa-mi iau, care sa-mi ramana mie pentru anii de facultate ce o sa-i am la Timisoara, ai mei si-au luat un Octavia sedan iar eu m-am blocat, nu stiam ce sa-mi iau, ba Avensis, ba Volvo V50, ba Audi A6, tot la masini mari ma uitam, in general imi plac destul de mult astea mari. :lol: M-am tot uitat dupa masini imense pana cand mi-a sarit in fata un Mini Cooper cu roti pe 17 (ca deh, ele dau tot aspectu la o masina) pe olx din Lugoj...atat mi-a trebuit, m-am urcat cu ai mei in masina si dusi am fost dupa Mini. Scurt si la obiect, omul isi lauda masina, eu sofer neexperimentat nu am prea bagat de seama defectele, mi-a placut, am luat-o acasa. :P Prima impresie a fost ca imi lipseste turbina de pe ea, fiind obisnuit cu masina anterioara, dar era atata de fainaaaa masinuta incat nu bagam prea tare in seama, m-am invatat sa mai cobor cate o treapta in depasiri si e ok. Apoi am bagat de seama ca am joc in volan, axul volanului era dus, gaura 1500lei, apoi am dus masina sa fac unghiul de fuga al rotilor...telescop fata dreapta si brat indoit... gaura 1500lei. :| Ca norocu ca in rest la masina nu am ce sa-i bag de vina. Niste puncte de grindina care le-oi rezolva si pe alea la vara, ce sa si fac. Fostul propietar a incaltat-o cu gume de iarna cu talon prea mareeee, freca daca bagam 3 persoane in masina deja prin spate pe la aripi, asadar am pus poate mai repede decat trebuia prin februarie, la putin timp dupa ce am luat-o, gumele de vara cu talon mai mic, lux. Masina sta exemplar in curbe si adora sa fie putin turata. :) Ce am observat a fost lipsa de antifonare si insonorizare a masinii, de asta m-am ocupat astazi, am pus insonorizare in usi si portbagaj, in curand probam la drum lung cum sta cu decibelii. Am 186cm inaltime si lumea se uita putin ciudat la mine cand cobor in masina, ca nu pot sa spun ca urc in ea, dar am loc mai mult decat suficient inauntru, cine a zis ca in Mini nu ai loc, s-a inselat, in fata ai loc cu huidumu, in spate incap doua persoane de statura mai mica si ele linistite daca nu stai prea intins la volan. :lol: Masina overall e fix ce imi trebuie si mi-o place, nu prea am ce sa ii bag de vina ca le rezolv eu treptat, mai am sa insonorizez si ce a mai ramas, sa schimb 4 boxe in ea, sa vopsesc niste paneluri si elemente de interior, eventual sa ii schimb si scaunele, dupa astea, chiar nu vad ce as mai putea sa schimb la ea.
P.S.: Numerele trebuiau sa fie AR98JCW, dar tanti de la inmatriculari a notat J-ul in asa fel incat in momentul in care a "prescris" numerele a iesit Y, deci nu e John Cooper Works, a mea e Yon Cooper Works...
Povestea pe scurt:
Ciao, sunt Dan si am un Mini Cooper R50.

Oleaca agresiva:
Imagine
Baiatu-nalt eu mi-s:
Imagine
Oleaca inocenta:
Imagine
Ultima oară modificat Mie Mar 22, 2017 9:55 pm de către danbolba, modificat 1 dată în total.
Long Live the Coopers.
Avatar utilizator
danbolba
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Lun Ian 23, 2017 11:56 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de danbolba »

Inainte de insonorizare:
Imagine

Dupa:
Imagine

Tot dupa da cealalta usa:
Imagine

Panoul portbagajului si antifonarea Mini...prefer sa tac:
Imagine

Insonorizarea pusa in portbagaj, inainte era tabla goala:
Imagine
Long Live the Coopers.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de adrian »

Bine ai venit.
Podeaua si usile la insonorizare sunt cele mai importante.Am facut-o si eu anul trecut.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de Luce »

Salut Dan si bine ai venit! :D

Luce
Avatar utilizator
danbolba
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Lun Ian 23, 2017 11:56 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de danbolba »

Luce scrie:Salut Dan si bine ai venit! :D

Luce
Bine v-am gasit! :D
adrian scrie:Bine ai venit.
Podeaua si usile la insonorizare sunt cele mai importante.Am facut-o si eu anul trecut.
Cum ai insonorizat podeaua? Banuiesc ca ai dat jos scaunele si bancheta, am o mica nelamurire cum ai ajuns sub mocheta. As vrea sa insonorizez si partea de laterala din spate, unde sunt boxele in spate. Vreun link util? Multumesc.

Imagine
Long Live the Coopers.
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de Danyutz »

Salut si bine ai venit. Ma stramb putin la jante, in rest bravo.
Imagine
Avatar utilizator
danbolba
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Lun Ian 23, 2017 11:56 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de danbolba »

Danyutz scrie:Salut si bine ai venit. Ma stramb putin la jante, in rest bravo.
Arata dragutel in realitate, sunt convins ca sunt altele ce dau mult mult mai bine pe un Mini. :)
Long Live the Coopers.
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de taitzelu »

Salut!
Bine ai venit printre noi!

Arata putin ciudata masina dupa ce ai facut insonorizarea, ai pus greutate pe ea si s-a ridicat de "bot" asa pare :D
Incearca ceva arcuri sport pe masina :!:
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de taitzelu »

SAU

Treci pe cauciucuri cu talonul mai mare diametru 16 si cu talon de 55 (Parerea mea)
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
danbolba
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Lun Ian 23, 2017 11:56 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Mini Cooper R50 "Lil' Coop"

Mesaj de danbolba »

Mai mult de 3kg in total nu am pus. Niste arcuri sport poate la vara. Gumele actuale trebuiau sa fie pe talon 45 si sunt pe 40, de acolo si efectul se suspensie ridicata. :) Vechile gume erau pe 50 si frecau horror in aripi.
Long Live the Coopers.
Scrie răspuns