MINI AR69ACB

wrstefan
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 23, 2010 8:12 pm
Localitate: arad

MINI AR69ACB

Mesaj de wrstefan »

Buna ziua tuturor, numele meu este Stefan ,proaspat redevenit proprietar de mini one r50 din 2002
sunt din Arad si va prezint masinuta mea,care nu a fost cea mai ingrijita la viata ei dar am inceput cu micile probleme tehnice si estetice sa le rezolv.
ca si jurnal tehnic , am inceput prin schimbarea macaralei de geam dreapta , montat filtre noi si ulei, cel de benzina inca nu l-am schimbat, reparat iluminare panou de comanda caldura, inlocuit hu(oricum nu era original) cu un sony generatie mai noua si montat rama adaptoare , boxele fata le-am cautat la vreo 10 parcuri de dezmembrari , am gasit una buna doar si intr-un final am montat 2 boxe alpine noi de 13cm pe ramele boxelor stricate,am achizitionat si un set de jante originale r16,le voi monta cand trece iarna.modelul ca cel din poza, un volan de piele care nu este asa uzat e deja pe drum ,de la dezmembrari.schimbat stop stg spate , cel dupa masina era murdar si lua apa, si luni schimb si scaunul soferului deoarece este gaurit cu tigara in vreo 3 locuri si am gasit unul in stare f.buna la dezmembrari.
urmeaza colantare exterioara totala ,cu oracal 970 mandarin 300, dar trebuie sa iau decizia unde si cu cine o voi face.mi-am cuparat 1,5mp2 sa incerc colantarea ornamentelor din interior ,cele argintii, ma apuc zilele astea de experiente.

IMG_0104.JPG
4-jante-al-4x100originale-mini-cu-anvelopede-d130f13ff99986ff2d-600-600-1-95-1_zps2844f1bc.jpg
Fişiere ataşate
IMG_0106.JPG
mini one 2002, vw golf mk1, trabant 1,1
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit in gasca! te asteptam pe la intalnirile nationale (MMD) daca ai placerea si disponibilitatea...
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de Danyutz »

Salut si bine ai venit, planuri mari acolo! Ai grija de minion!

A fost greu sa schimbi becurile de la panoul de clima?
Imagine
Avatar utilizator
Robert Ion
Membru nou
Mesaje: 25
Membru din: Joi Apr 13, 2017 10:19 pm

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de Robert Ion »

Are cineva un tutorial cu schimbarea becurilor de la clima? Multumesc si scuze off topic.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de adrian »

Robert Ion scrie:Are cineva un tutorial cu schimbarea becurilor de la clima? Multumesc si scuze off topic.
Vezi pe aici pe undeva, este TIS online, in rusa dar se traduce din Chrome.Ai ceva poze si instructiuni.Traducerea in engleza este mai buna decat cea in romana.
http://tis.bmwcats.com/doc1071312/
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
wrstefan
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 23, 2010 8:12 pm
Localitate: arad

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de wrstefan »

Salutare tuturor, referitor la discutia de schimbat bec panou de caldura am folosit indicatiile de aici:
http://www.mini2.com/forum/first-genera ... panel.html

Dupa o plimbare destul de lunga prin tara , am reusit sa ajung luni seara la Adrian la Tg Mures pentru modificarea softului motorului, acum nu mai este mini one, este un cooper cu steroizi, estimarea este undeva in jur de 120hp fara nici o alta modificare hard, de genul filtru esapament, deci masina a devenit de nerecunoscut in treapta 2,3,4 in plaja de turatii 4000-6000 rpm este cu totul altceva , adica ca exemple ajunge in tr2 la 100km/h si 3 la 150km/h , este absolut deosebita masina acum, tin sa multumesc din nou lui Adrian pe aceasta cale , va recomand sa apelati la el cu incredere.
mini one 2002, vw golf mk1, trabant 1,1
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de adrian »

Plus codare NCS Expert pentru Bord computer si adaptare new remote key cu DIS.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
wrstefan
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 23, 2010 8:12 pm
Localitate: arad

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de wrstefan »

Adrian , scuze uitasem sa specific si celelate operatiunii, acum eram cu documentatia in mana pentru a cabla maneta originala cu buton pentru BC si analizam ce ma duc sa tai de la dezmembrari , adica papuci , mufe conectori sa instalez butonul, oricum vroiam sa ma laud la final, insotit si cu poze si multumiri.
mini one 2002, vw golf mk1, trabant 1,1
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de Danyutz »

wrstefan scrie:Salutare tuturor, referitor la discutia de schimbat bec panou de caldura am folosit indicatiile de aici:
http://www.mini2.com/forum/first-genera ... panel.html
De unde ai luat becurile?
Imagine
wrstefan
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 23, 2010 8:12 pm
Localitate: arad

Re: MINI AR69ACB

Mesaj de wrstefan »

Beculetele le-am luat de la ceva magazin de piese auto sunt becuri de sticla de 1w ce se infig in soclu de plastic , sunt la majoritatea auto de la logan la mini, cred ca era chiar magazin cu piese dacia.
Intre timp am mai avansat cu lucrarile de intretinere , am schimbat scaunul sofer, volanul si nuca schimbator cu unele provenite din dezmembrari dar in stare buna, am mai incercat schimbarea yalei , de la sofer care se inchide din telecomanda dar nu se deschide decat cu cheia, deci yalele de anglia nu se potrivesc, lipseste actionarea cu cheie dupa ea.
Am mai instalat o yala portbagaj cu cablu de siguranta sub bancheta , eu nu aveam.
Instalat discuri si placute fata , jentile pe 16 si azi filtru de benzina, urmeaza maine (daca vremea permite) radiatorul de calura
0DD50C0B-57DB-45E3-8D05-2458E6C26A59.jpeg
1E864D0B-12D0-41D7-9ADD-D34AB9CF82BD.jpeg
mini one 2002, vw golf mk1, trabant 1,1
Scrie răspuns