The Grey Jr.

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: The Grey Jr.

Mesaj de adrian »

@ O'RAL nu pot ,inca iau notite,n-am avut decat doua caiete de 200 file acasa. :mrgreen:
@giorgel-Maciulia se scoate prin smulgere.Forta fie cu tine.E lipita cu un adeziv.
La use nu mai cauta scheme electrice ca e defectiune mecanica, trebuie schimbata broasca din use,se lasa cu nervi si mana jupuita ca e locul cam ingust.
Manual de service aici:
https://mega.nz/#F!lJ1BnQgA!KQov53UR2DtQt0R9VGQHUA
Ca sa fie treaba completa iti mai trebuie programul TIS BMW (acolo ai poze cu ce si cum se demonteaza pentru orice interventie pe masina).Daca nu il gasesti pe net-mai greu in ultima vreme ca s-au pus astia.pe inchis tot felul de site-uri folositoare-cauta TIS online , varianta ruseasca ca e singura care merge.Adica asta
http://tis.bmwcats.com/document/repair/R50/

Ca sa tina mai sus pedala de ambreiaj se regleaza prin "inlocuire kit ambreiaj", de unde reglaj la un ambreiaj comandat hidraulic??Doar daca nu incerci sa aerisesti putin instalatia, sanse 5% de remediere.
Pentru portbagaj demonteaza piesa cromata cu luminile de la numar si vezi daca mai poti sa faci ceva la intrerupatorul incorporat in ea.Sanse slabe,probabil e terminat.
@Cristi -ma duc sa-mi mai cumpar cateva caiete de la librarie,am mai scris cate ceva in rezumat dar nu mai imi inteleg scrisul si nu mai am nici cerneala in calimara. :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

Avem a multumi, domnilor.
@adrian, hayonul se deschide, nu am o problema cu el.
Tema mea e ca se deschide doar electric, nu si manual cumva, avand acumulatorul demontat de pe masina.

Cu broasca e ciudatenie, cum am mai zis.
Ca nu se descuie, hai inteleg. e f**uta.
Dar cum de se incuie din telecomanda, dar nu si actionand butonul din interior?
De-asta am zis sa cercetez un pic, inainte de a lua alta broasca.

O zi & saptamana buna sa aveti!
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: The Grey Jr.

Mesaj de cristi o'RAL »

hai ca ti-ai mai revenit... acum pot sa te urmaresc.
fa cum zice adrian, schimba yala... asa pateam si eu, n-am schimbat pana a ramas blocata complet, noroc ca mergeam cu fata de usa data jos. altfel, facem ca la luce... scoteam scaunul ca sa pot smulge fata de usa de dupa bord.
m-am chinuit infinit sa scot plasticul de pe yala cu yala in usa, sa dibuiesc pe orbeste "fierul" de care sa dau ca sa deschida usa, in conditiile in care nu stiam care e si daca e asa ceva... poate am avut noroc.
sunt convins ca as mai reusi daca s-ar mai intampla o data, dar nu doresc nimanui treaba asta, asa ca fa un efort si schimba yala cu una noua (nu e ieftina)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

Cred ca este o usoara neintelegere, reciteste un pic enuntul probemei.
Am probeme cu incuierea/descuierea (lock/unlock) broastei, nu cu deschiderea/inchiderea (open/close) usii
De-aia nu ma dumiresc, de ce din telecomanda primeste semnal de incuiere, dar din butonul din bord nu.
Poate tot asa nu primeste semnal de descuiere de niciunde...

LE: uite ca facui un filmulet:

https://www.youtube.com/watch?v=cRUDzeW ... e=youtu.be
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: The Grey Jr.

Mesaj de adrian »

Te chinui degeaba, usa se deschide mecanic dar nu si electric, am inteles de la inceput.Daca primeste semnal de inchidere primeste si de deschidere dar nu o face.Ce altceva mai este de lamurit?Daca tot ai umblat acolo, de ce nu ai verificat daca primeste tensiune pe incuietoare la comanda de deschidere?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

Am cerut oferta de broasca noua la Bavaria, daca nu este poleita cu aur o schimb si gata....dar daca totusi exista o problema in sistem si nu la broasca?
Pentru ca din telecomanda se incuie, dar nu se descuie, iar din celelate comenzi (buton din bord sau nu'sh ce computer la atingerea x kmh) nu se incuie deloc...intelegi dilema? Seamana cu a cainelui :lol: :lol:

@adrian dragule, oarece habar am, dar la modul general, de aceea va solicit sprijin punctual, incerc sa enunt clar, pentru rapiditate, pentru ca eu stiu ca sunteti capabili si mai ales simpatici...cum sa verific corentul curentos de incuiere fara indicii/schema? Pe ce pin? ca areee...slava domnului, fo' 8 minim cred. Comanda de incuiere vine pe acelasi pin, indiferent de generator, sau pe pini diferiti in functie de generator (telecomanda, buton bord, nu'sh ce computer)? Caci daca vine pe acelasi pin, inseamna ca am o problema cu sistemul nu cu incuietoarea.

Imi place sa mesteresc, desi timp n-am nici sa mor....

Nu ma sfiesc sa inlocuiesc o piesa, dar TREBUIE sa fiu sigur ca piesa e defecta, si sunt sigur ca si tu esti de acord cu asta.

Multumesc.
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: The Grey Jr.

Mesaj de adrian »

Din nou simt ca am imbatranit si nu mai inteleg nimic.
Am pus pe acest topic un link de download cu manualul de service.In acest manual la capitolul " Wiring", vei gasi un pdf cu schemele electrice.Am considerat ca este de ajuns.Are 155 de pagini.
Oare trebuia mai mult de atat?Sunt convins ca te descurci singur, schemele sunt clare, destul de usor de cautat ceea ce ai nevoie.
Probabil ca sunt 2 defecte, unul actionarea din butonul central si al doilea usa nu se deschide electric.
Am acelasi simptom la usa dreapta, poti sa astepti daca vrei, eu am sa schimb broasca sambata si ai sa te convingi de adevar.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

Well, domnule, macar nu ai imbatranit singur :D
Am vazut ink-urile, dar doar cu coada ochiului si-am uitat :o
Credeam ca se indupleca vreun samaritean si imi da schema-n-gura, dar deh, daca nu-s muieti posmagii, ia de mesteca baiete :lol:
Sa astept pana sambata? Hmmm..cica rabdarea e o virtute 8-)
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: The Grey Jr.

Mesaj de adrian »

Pai vad ca numai unul din noi a imbatranit si ala nu sunt eu.Drept pedeapsa , nu o sa-ti spun ce-am facut dupa ce am schimbat incuietoarea. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

Fiind eu atat de batran, stiu deja ce o sa faci dupa ce vei schimba broasca....vei bea o bere :D
Sau vei pune vreun tester ca sa sincronizezi broasca cu masina...sa nu-mi spui ca trebuie si asta... :ugeek:
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
Scrie răspuns