The Grey Jr.

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: The Grey Jr.

Mesaj de adrian »

Nu mai astepta un samaritean si uita-te pe scheme , ca sa faci verificarea.Pentru ca eu chiar daca schimb broasca degeaba nu o sa recunosc, am sa zic ca s-a reparat .Deci nu te baza pe noi ca te derutam. :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

M-am uitat bre pe schema, da' sa ma trezesc intre doua blonde cu tate mari daca inteleg ceva :D

In primul rand schema e pt. 2006, eu am 2002, broasca mea are 2 motoare, daca nu 3, in schema e numai unul.
In al doilea rand, sunt frumos notate firele, dar nu si motorul si fiecare switch din broasca, fiecare ce face.
In al treilea rand, arata doar ca ies firele din BC1 si se duc in broasca, nu care-i plus, care-i minus etc.
Ori nu stiu eu sa interpretez schema?

Te pomenesti ca trebuie sa o iau de la capat cu tocitul manualului de service, am mai facut-o de doua ori.

O broasca noua la BAvaria e vreo 700 lei, n-ar fi vreo avere (desi parca as face altceva cu acei bani, dar eu cred totusi ca am si o problema de sistem nu numai de broasca. Pentru ca din butonul de pe cheie se incuie, dar la comanda vitezometrului sau a butonului de pe consola nu se incuie.

Iaca-ta schema:
schema door lock mini.png
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: The Grey Jr.

Mesaj de adrian »

Broasca pe original costa 478Ron, in nici un caz 700Ron.Eu am comandat una astazi pentru mine.
Cat priveste schema electrica de comanda a broastei, mai simplu de atat nu se poate, daca ai o lampa de control sau un aparat de masura, inseamna ca esti capabil sa vezi daca vine tensiune pe motoras sau nu.
Atata costa broasca.
broasca dr..jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

Costa 400 la Materom, banuiesc ca ai si ceva reducere.
Eu am cerut cotatie la Bavaria, intotdeauna intreb intai la reprezentanta, apoi ma orientez.

Am multimetru, stiu sa umblu cu el, dar cum dreaqu fac, ca broasca mea are doua motoare iar schema numai unul.

Spor la treaba & Paste fericit, in caz ca nu ne mai auzim pana atunci!
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

Pe repede inainte, masurat corenti mufa-probat broasca cu doi clesti si fire pe baterie-determinat: motorul primeste comanda pe 3 pini, unul comun si doi diferiti, in functie de generator, de aceea din telecomanda se incuie iar din butonul masinii nu, pe descuiat nefunctionand deloc nicicum.

Am comandat broasca noua la Bavaria, 600 lei inclusiv TVA (la Autototal este 705 lei incl. TVA).
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: The Grey Jr.

Mesaj de Sharpe »

la autototal depinzi de contract, eu o cumpar cu 506 lei tva inclus
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: The Grey Jr.

Mesaj de adrian »

Eu o s-o schimb la sevice, ca la demontare mi-am jupuit mana.
@Sharpe ma primesti in serparie sa-mi schimbati broasca?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
giorgel
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mar 14, 2018 5:04 pm
Localitate: Bucuresti Berceni

Re: The Grey Jr.

Mesaj de giorgel »

Sharpe scrie:la autototal depinzi de contract, eu o cumpar cu 506 lei tva inclus
@sharpe: Indeed, cum ar zice un mandru fiu al Albionului :D

@adrian: cat e manopera la service? Intreb pentru un prieten :roll:, eu oricum o voi monta cu manutzele astea doua, nejulite. Use your brain instead your muscles :P

Thereafter va merge la service, conductele de frana plange, ele care este :mrgreen:
Cand te-ai nascut, tu ai plans dar toti ceilalti s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel incat, atunci cand vei muri, toti sa planga dar tu sa zambesti.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: The Grey Jr.

Mesaj de adrian »

Desigur ca si aici marimea conteaza (ma refer la cazma).
O mana mai mica incape acolo si face minuni.Eu nu sunt adeptul zicalei"Cu rabdare si ulei bagi pumnu-n cur la vrabie", ca ulei am , cu rabdarea stau mai prost. :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: The Grey Jr.

Mesaj de cristi o'RAL »

...si nici vrabii nu prea mai prinzi
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns