Huruit Cutie Viteze

AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de AdrianTC »

Ai rezolvat cu transmisia?
Ce a fost? Cât a costat?
Am trecut și eu prin asta recent.
Avatar utilizator
btz
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 27, 2018 10:09 pm

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de btz »

Salut, da, in final.
Insa, nu a fost cutia, chiar daca scotea ceva zgomot, problemele mele erau din alta parte.
Abreiaj si ceva tabla care vibra. Cutia se pare ca nu trebuie sa fie chiar ca o pisica de silentioasa, asa mi s-a spus dupa ce am dus-o la verificat.
Mai am de rezolvat:
1.sa vad AC-ul de ce nu baga aer rece - sper ca doar freon.
2.usa din dreapta nu se deschide din telecomanda ci doar din interior.
3.telecomanda nu inchide masina, doar o deschide (si nu e din telelecomanda, semnal trimite...)
4.rugina sub stop spate drepata (am vazut multe mini cu problema asta, nu inteleg)
5.Telescoape fata

Ca si costuri sunt multe de zis si multe reduceri, ca idee am bagat peste 1000 eur in ea pana acum, cu multe reduceri.
Aproape jumatate din cost a fost doar pompa servo electrica, ca m-am enervat si am pus TRW, noua nouta.
Nu stiu cum zicea cineva ca daca nu ar fi cutia ar fi perfecta ca are multe probleme comune, nu doar 1, insa toate masinile au oricum.
Normal ca eu sunt mai suparat ca la mine s-au nimerit toate, iar la masina anterioara nu am facut nimic in 5 ani.

Bafta, daca ai nevoie de alte info sunt pe aici (daca stiu raspunsurile...)
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de AdrianTC »

Ai scăpat ieftin atunci.

Și eu am vopseaua un pic umflată sub stopul stâng, este o problemă comună, adevărat.

Cristi zicea că dacă n-ar fi cutia de viteze atât de păcătoasă mașina ar fi perfectă. Na, e părerea lui. Eu sunt de acord cu tine că MINI R50 are multe probleme comune.

Eu am cheltuit peste 6.000 Euro pe întreținere și reparații în aproape cinci ani de când o am. Dacă vrei să știi ce mai urmează și la tine, totul e descris cu lux de amănunte în topicul despre mașina mea http://mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=8&t=2505

Succes!
Ultima oară modificat Mie Iun 20, 2018 4:41 pm de către AdrianTC, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de SpOOk »

Cristi era mega ironic :lol:
Reparati rugina de la stop si de oriunde cat mai repede, ca rugina e flamanda si mananca tot.
Been there, done that.
In alta ordine de idei ma bucur ca mai sunt oameni care au investit sume de genul asta in masina, nu ma mai simt cu musca pe caciula :D
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
btz
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 27, 2018 10:09 pm

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de btz »

O sa urmaresc, am si citit post-ul tau, m-am ingrozit, trebuie sa iti placa mult sa tii cu dintii de ea indiferent de probleme. :)
cavalyere
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 05, 2018 6:16 pm

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de cavalyere »

Am avut si eu ceva de genu si spre "norocul" meu nu am bagat in seama si s-a rupt rulmentul, nu mai intra in viteza. Ce ce culmea ca am ajuns acasa linistit si dimineata cand sa plec nu am reusit. A urmat tractarea la service unde kit de ambrieaj nou, cutie de viteze second hand cu aprox 250 euro cu cutia veche la schimb si nu stiu ce rulment. Total vre'o 3000 lei sau 3500 lei. Nu mai stiu ce am mai reparat atunci si fix cat a costat ca sunt aproape 2 ani!

Tot ce am scris, e ce mi-a zis mecanicul si nu stiu daca m-a mintit!
Scrie răspuns