Huruit Cutie Viteze

Avatar utilizator
btz
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 27, 2018 10:09 pm

Huruit Cutie Viteze

Mesaj de btz »

Salut, tocmai am achizitionat un Mini One din 2004, luna a 9-a. Motor 1.6 benzina, 90 hp, cutie 5 trepte. Dupa 2 zile am schimbat pompa servo (lucky me) iar ulterior mi-am dat seama ca aud un sunet mai metalic la accelerare (1500-2000rpm) iar apoi dispare usor...
Cand mi s-a schimbat pompa ei au zis ca dupa zgomot ar fi de la tobe ceva, am mers la service dedicat pt tobe de esapament. Constatarea a fost, cutia. Au ridicat-o pe elevator si am auzit si eu fiind sub masina. Ceva zgomot de metal/rulment in zona cutiei.
Am gasit diverse probleme pe aceste cutii, se pare ca “norocul” continua sa fie de partea mea, am cutie getrag, capac aluminiu, lumea spune ca nu prea se repara. Dati-mi o veste buna va rog. Intra usor in viteze, nu visam ca pot exista asemenea defecte, am evitat cutia automata...degeaba!
Un sunet metalic aud si la statul pe loc, cand apas ambreiajul dispare, credeam ca e din volanta dar tot din cutie poate fi din ce am citit, vazut pe youtube...nu stiu.
Totusi am gasit pe ebay uk ceva kit de reparatie la cutiile getrag desi in romania mi/au spus ca nu repara. Contine ceva rulmenti, garnituri, etc. Pot sa am noroc sa fie doar rulmentii? Sunt din CJ, daca stiti pe cineva in zona priceput la acest caz astept un sfat cu drag.
In dezmembrari toti au cutii midland :(
Astept parerile voastre, sunt nou pe forum, va multumesc!v :?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de adrian »

Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
btz
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 27, 2018 10:09 pm

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de btz »

Salut, mersi de raspuns, cu ei vorbisem, sunt dispusi sa se uite la cutie. Ma gandesc sa iau un kit pt getrag din UK preventiv si sa o duc la ei. Daca am noroc sa fie doar ceva rulmenti de la diferential, ar rezolva poate problema. Dar sunt demoralizat putin, speranta moare ultima. E programata la demontat cutie abia pe 11 aprilie, daca va apar alte idei/informatii va ascult cu interes. Multumesc!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de adrian »

Nu lua kitul inainte, decat daca are un pret modest.Dupa demontare poti sa vezi exact ce are cutia, si poate firma de reparat poate aduce rulmentii din cutie din Ro, multi dintre ei se gasesc fara probleme, asa cum sunt cei de la Midland, care se pot cumpara de pe stock din Roomania.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
btz
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 27, 2018 10:09 pm

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de btz »

Pai gasisem pe ebay la 300-400 lei, ma gandesc, sa vad ce oferte gasesc. Nici nu prea mai am rabdare, am pe cineva in UK care poate imi aduce si mai salvez shipping. Sa vad.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de adrian »

Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
btz
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 27, 2018 10:09 pm

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de btz »

Da, la asta ma gandeam si eu, ce zici?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de adrian »

Pretul e bun
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
btz
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 27, 2018 10:09 pm

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de btz »

Da...sper sa fie doar ceva din kit-ul asta ca si problema, daca e si din pinioane se ingroasa gluma. Nu inteleg de ce sunt asa probleme cu cutiile de viteze. O sa vad...
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Huruit Cutie Viteze

Mesaj de cristi o'RAL »

daca n-ar fi probleme cu cutia la R50 ar fi masina perfecta... altceva nu se strica
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns