Probleme semnalizare

gill
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Apr 18, 2018 9:55 pm
Localitate: ploiesti
Contact:

Probleme semnalizare

Mesaj de gill »

Salut, am achizitionat un Mini One din 2004 care are o problema cu semnalizarea, La actionarea manetei de semnalizare sau al butonului de avarii, se aude ticaitul specific semnalizarii si se aprind martorii in bord dar nici un bec nu se aprinde in exteriorul masinii. Am controlat sigurantele si becurile si sunt toate in regula.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat i-as fi recunoscator. Multumesc
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de MiniRC31 »

gill scrie:Salut, am achizitionat un Mini One din 2004 care are o problema cu semnalizarea, La actionarea manetei de semnalizare sau al butonului de avarii, se aude ticaitul specific semnalizarii si se aprind martorii in bord dar nici un bec nu se aprinde in exteriorul masinii. Am controlat sigurantele si becurile si sunt toate in regula.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat i-as fi recunoscator. Multumesc
verifica sigurantele!

"ticaitul" este <<provocat>> de un releu ce este in vitezometrul masinii

in orice caz sectiunea corecta este Probleme tehnice si solutii --> viewforum.php?f=12 in acesta sectiune se prezinta masinile si nu problemele : ai un MINI? Sa-l vedem! R50: Mini One & Cooper (2002-2006)
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de adrian »

Verifica modulul de la baza stalpului din dreapta spre podea la interior.Citez "This unit is located in the passenger side footwell kick panel and controls many of the auxiliary functions such as lights, door locks, windows, wipers, etc."Se ma intampla sa intre apa pe acolo sau umiditate pe la conectori.
Modulul este responsabil si de alimentarea cu tensiune a lampilor de semnalizare.
Asa arata modulul.
s-l1600.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
gill
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Apr 18, 2018 9:55 pm
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de gill »

Multumesc pentru raspunsuri. Am verificat si sigurantele de 2 ori si am demontat si montat acel modul din partea dreapta si acelasi rezultat, semnalizarile nu functioneaza. Inca mai cercetez
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de adrian »

S-ar putea sa ai nevoie de alt modul.Daca nu ai iti pit trimite schema de conexiuni a semnalizarii, ca sa poti verifica intrarile si iesirile din modul.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
gill
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Apr 18, 2018 9:55 pm
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de gill »

Mi ar fi de folos o schema, poate reusesc ceva in acest weekend, daca nu trebuie sa o duc la un service caci in 2 sapt sunt programat la RAR !
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de adrian »

scheme aici.
WIRING.rar
(1.59 MiB) Descărcat de 217 ori
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
gill1971
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 18, 2018 9:49 pm

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de gill1971 »

Multumesc, va tin la curent.
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de dedant68 »

Salut,

Semnalizarea este controlata de BC1, iar semnalul din bord(LED) este de asemenea controlat de catre BC1 prin magistrala K-BUS. Daca semnalul in bord este activ :arrow: BC1 este functional pe secventa semnalizare, el emite semnal de + intermitent pentru lampi, dar lipseste MINUS la lampi. Pentru verificare poti utiliza un voltmetru de c.c sau o lampa de 12 V. Contacteaza-ma telefonic si iti explic cum trebuie sa procedezi :!: si unde sa verifici.

Numai bine,
Imagine Imagine Imagine
gill
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mie Apr 18, 2018 9:55 pm
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Probleme semnalizare

Mesaj de gill »

Salut, daca lipseste minus ce ar fi de facut?
Scrie răspuns