'03 Mini Cooper chili red/white

Scrie răspuns
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

'03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de io's »

de mai bine de 24h sunt in posesia unui mini cooper fabricat 03/2003 (conform realoem), 53mii km in bord, a fost cumparata noua in 2003 si pana in 2007 are istoric bavaria. cel de la care am luat-o are service auto si intretinerea nu s-a mai facut la bavaria.
dotarile sunt destul de modeste dar pt ce am eu nevoie sunt suficiente: AC manual, oglinzi electrice (nu stiu daca si incalzite), spalator faruri, alarma oem, asc, ... si cam atat cred.
masina e echipata cu roti de vara S-spoke85/17" vopsite culoarea alb cu anvelope 215/45 D. sp sport maxx (stiu, trbuiau sa fie 205) pe care vreau sa le si trec in CI/talon cand ajung la RAR pt autenticitate (stie cineva procedura?/am inteles ca trebuie o hartie oficiala de la AB cu dimensiunile acceptate de fabricant?)
urmeaza sa primesc si un set de roti de iarna cu jante aliaj 7-hole81/15" cu anvelope D. WS

astazi au fost schimbate filtrele, de particule si aer. sper ca maine sa fie schimbat uleiul si filtru si ma pregatesc sa schimb si uleiul la cutie (preventiv) chiar daca e lifetime(inca nu stiu), sa-l stiu eu nou acolo :)

in viitorul apropiat urmeaza bucsele la brate si trebuie verificata o bataie in spate (stg) care atunci cand se incalzeste se diminueaza semnificativ (any ideea?)

maine verific si bujiile (chiar, stie cineva la cati km trebuiesc schimbate?)

fii-mea a botezat-o: pantoful lui Mos Craciun! :lol:
Fişiere ataşate
DSCF7398.jpg
DSCF7396.jpg
DSCF7393.jpg
DSCF7392.jpg
DSCF7391.jpg
DSCF7390.jpg
DSCF7389.jpg
DSCF7388.jpg
DSCF7387.jpg
DSCF7386.jpg
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de io's »

mai trebuie sa scap de ornamentele de pe pedale, sa pun niste presuri de cauciuc special pt mini (astea sunt universale/decupate :( ) si sa gasesc un cd, ca nu mai stiu ce e aia caseta audio :lol:

sper sa nu ma dezamageasca, per total nu sunt ft incantat, ma asteptam la altceva. aseara am facut plinul, am mers cca 30km prin oras consumul se stabilizase undeva la 12,5-13 ( :x ) , azi dimineata trecuse de 13 si am schimbat BC pe temp exterioara sa nu-l mai vad, nu mai mai uit la el :lol: pana nu fac 2-300 km sa fac iar plinul sa vad consumul real.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Culoarea mea preferata. :D Ai piciorul prea greu... :lol: S-o stapaniti sanatosi si cat mai multe satisfactii alaturi de pantoful lui Mos Craciun. :D
Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de io's »

nu a fost asa greu. nu am depasit 3500-4000 rpm si asta de vreo 2-3 ori, stiu ca trebuie sa schimb uleiul si nu vreau sa fortez nota. pot da putin vina pe filtru de aer care era destul de imbacsit.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de darksun »

Nu te astepta sub 10 in Bucuresti, nu cred ca reusesti decat seara tarziu. Cel putin eu cu al meu nu am reusit. Merita un polish si cum ai zis sa dai jos pedalele alea care sunt bataie de joc efectiv. Cauciuc de pedale gasesti la MHS cam 50 de lei pe pedala parca deci poti sa iei (am luat si eu pentru a mea).

Ma mir ca are spalator de far, are xenon cumva ? Arata misto cu jantele albe, o sa vezi ca a meritat investitia. 8-)
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Are xenon. :D
Imagine
Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de ToyCooper82 »

felicitari! si la cat mai multe HO HO HO, ponei ai in loc de renii, deci iti lipseste costumul de MOS CRACIUN, dar findca se apropie sezonul verii ai scapat de grija asta!
Frumos pantofiorul,sa il stapesti cum se cuvine, o sa aiba atractie in trafic! :D e rosie, Vali stie!
MINI Cooper R50,
S exterior
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de alinabiancapop »

finaly! :D Oficial bine ai venit si felicitari pt achizitie! asa cum i-am spus si lui Luci ....te anunt ca ai luat un virus incurabil se numeste MINIhepatita de tip 116, va evolua in timp in cea de tip S, nu exista antidot :lol: :lol: :lol:

legat de dimensiunea jantelor cei de la RAR ar trebui sa aibe dimensiunile acceptate pt fiecare model, eu cand mi-am adus-o pe a mea din Germania aveam pe carte, pe ultima pagina, pe langa dimensiunile cu care a iesit din fabrica, si cele pe 18 cu care e echipata iar la RAR am stat pe langa ei sa le subliniez ca trebuie sa le treaca si alea, ca altfel le-ar fi omis. klaude(care nu mai activeaza pe forum) cand si le-a pus pe cele pe 18 s-a dus la RAR cu o copie dupa ultima pagina din cartea mea sa le arate ca se poate si i-au scris si lui pe carte :D Recomandarea mea e sa faci modificarea cand faci si identificarea pt inmatriculare, sa nu pici pe un politai frustrat sa iti iei amenda
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit in gasca mymini :D
te/va asteptam la intalniri, urmariti subiectul MINI MAP
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: '03 Mini Cooper chili red/white

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Trecerea de la 17" la 18" nu sunt probleme pentru ca vine optional pe JCW. :D Problema e cand schimbi latimea anvelopei de la 205 la 215!Mai exact indiferent ca ai pe 17" sau 18" jantele latimea anvelopei este tot 205...Cele care sunt inregistrate la RAR sunt 205/45-R17 si 205/40-R18. :D
Imagine
Scrie răspuns