New MINI in TM

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: New MINI in TM

Mesaj de cristi o'RAL »

se belisera rulmentii? eu inca m-am schimbat nimic la capitolul bucse/rulmenti/amortizoare si astia de la service tot zic ca nu trebuie, ca sunt bune... :roll:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: New MINI in TM

Mesaj de adrian »

N-am vazut cricul , dar suportul pe care sta masina pe stanga fata este absolut original.Ai strans piulita de la butuc la cuplul specificat de manual?Daca nu, s-ar putea sa vezi ca dupa 15-30 mii km se duc iar rulmentii pe fata.Teoretic trebuie sa dureze minim 200.000 km .Daca nu , poti inca sa refaci cuplul de strangere,dar iti trebuie cheie dinamometrica.Cuplul este de 182 Nm,sau 18,2 kg.Daca nu ai dinamometrica trucul este urmatorul:Levierul cheii cu care strangi piulita sa fie la lungime de 1m. La capat pui o greutate de 18kg.
Daca este de 0,5m pui 36 kg, sau variante.Greutatea atarnata realizeaza cuplul corect de strangere(asta daca ai pus putina vaselina pe filet si pe partea frontala a piulitei)
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: New MINI in TM

Mesaj de boddo »

N-am facut ritualul asta.. am strans cat am putut de tare si asa a ramas :P

Pe dreapta l-au schimbat pe casco anul trecut iar asta de pe stanga facea urat cateodata.. acum dupa ce l-am dat jos am vazut cat de varza era..
Eenie, MINI , miney , mo lover
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: New MINI in TM

Mesaj de boddo »

Adrian tu sa nu uiti ca mi-ai promis ca-mi stingi eroarea de airbag. Sa nu-ti uiti sculele :P
Eenie, MINI , miney , mo lover
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: New MINI in TM

Mesaj de adrian »

Daca ai strans cat ai putut cred ca ai strans cam 40-45 kg,cu putin noroc ai sa mergi cam 50000km pana cand incep iar sa faca zgomot.Sculele le am la mine mereu,pentru Mini,VW,Opel Renault,Mercedes,in jur de 600Gb de informatii,softuri etc.ABS-ul I'll stingem daca este doar o problema de Reset fault code.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: New MINI in TM

Mesaj de boddo »

50k ii fac in 3 ani.. Dupa mmd vrem sa o schimbam daca reusim sa o vindem. :p
Eenie, MINI , miney , mo lover
Scrie răspuns