MINI COOPER BRG

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de adrian »

De difuzoare HK eu pot sa zic ca merita dar se pare ca mai este ceva in instalatia audio in afara de boxe la echiparea cu HK.Cred ca doar cu difuzoarele nu faci mare lucru.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de razvan333 »

Ca posesor de MINI si Audi automate iti spun ce stiu eu:
Uleiul nu se schimba, lasa Audi...sunt mai multe tipuri de cutii la Audi, la a mea care e multitronic, fabricantul zice ca uleiul si filtrul se schimba la fiecare 60.000, la tiptronic parerile sunt impartite, unii l-au schimbat dar fabricantul nu recomanda.
La MINI, o faci pe riscul tau, mai ales in Romania...las-o asa daca schimba bine.
Uleiul pt cutia automata e foarte pretentios, el in sine, cat si procedura de schimbare, daca nu pui uleiul potrivit si nu se respecta intocmai procedura, s-a ales-bules de cutia ta...asa ca stai potolit.
La Haudi, in Romania, un schimb costa cam 2000 de lei.
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Atunci nu ma scarpin fara sa ma manance, stau in banca mea.

Multam Razvan
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

adrian scrie:De difuzoare HK eu pot sa zic ca merita dar se pare ca mai este ceva in instalatia audio in afara de boxe la echiparea cu HK.Cred ca doar cu difuzoarele nu faci mare lucru.
Eu nu am sistemul audio stock, am un Beker Indianapolis, asa a fost dotata masina, sistemul audio se aude foarte bine, doar ca .... uneori cred ca boxele nu sunt pe masura, voi vedea ce voi face.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Se pare ca a venit momentul sa schimb toba, actuala a ruginit si pe deasupra s-a rupt si suportul din stanga.
Doresc sa o inlocuiesc cu o toba din inox care sa fie silentioasa sub 3000 rot si sa sune sportiv peste aceasta valoare (dar nu sa trezeasca lumea).

Puteti sa-mi recomandati ceva care sa se incadreze in cerintele mele?
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de io's »

soferman scrie: Doresc sa o inlocuiesc cu o toba din inox care sa fie silentioasa sub 3000 rot si sa sune sportiv peste aceasta valoare (dar nu sa trezeasca lumea).

Puteti sa-mi recomandati ceva care sa se incadreze in cerintele mele?

nu exista.
:lol:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de adrian »

io's scrie:
soferman scrie: Doresc sa o inlocuiesc cu o toba din inox care sa fie silentioasa sub 3000 rot si sa sune sportiv peste aceasta valoare (dar nu sa trezeasca lumea).

Puteti sa-mi recomandati ceva care sa se incadreze in cerintele mele?

nu exista.
:lol:
Nu exista dar cred ca se poate face ,un actuator comandat din ECU,misca o clapeta ,sub 3000u/min da gazele pe o toba normala,peste 3000u/min pe o toba sport,sau mai simplu ambele tobe intr-una singura,clapeta doar comuta gazele,mult mai simplu clapeta peste 3000u/min da gazele afara direct inaintea tobei normale,incredibil de simplu tragi un cablu in cabina si actionezi manual chestiunea de mai sus,megasimplu,intreaba-l pe Toyu,poate-ti vinde inventia lui. :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de ToyCooper82 »

:lol: :lol: :lol: inventia mea a fost un esec, in afara de galagia masiva, cuplul scazut nu a fost nimic deosebit. :roll:
MINI Cooper R50,
S exterior
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de cristi o'RAL »

omul vrea doar sa puna o toba de inox care sa sune putin mai tare, nu vrea doua tobe si o instalatie care sa schimbe gazele intre ele dupa unghiul de incidenta al soarelui cu marea neagra in diferite perioade ale anului :P

noi avem borla (ovala, maricica), cand ne-a pus-o nu era f galagioasa, s-a schimbat treaba dupa ce am renuntat la catalizator
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Multumesc stimati domni pentru ideile constructive :)

Adevarul ca sunt putin terorizat de tate asa zisele masini care paraie prin tot Bucurestiul, nu vreau sa ingros randurile lor, din aceasta cauza doresc o toba care sa nu trezeasca mahalaua in toiul nopti. Mai mult, imi aduc aminte ca Razvan dupa ce a schimbat esapamentul se vaita ca masina este obositoare la drum lung, mie imi place sa ma aud cu consoarta.

Cristi, cat te-a costat toba si punarea pe pozitiee aacesteia.

PS: Adrian, tu ce toba ai pe masina?
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Scrie răspuns