MINI COOPER BRG

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de Sharpe »

nu chiar 4-6 cam 40-50g......uleiul se pune odata cu fronul....exista un robot care face treaba asta si dozajul este in functie de tipul de masina :mrgreen:
.......ghost...
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Azi am fost si am rezolvat problema intr-un service recomandat de un amic care lucreaza in domeniul auto.
Service-ul era dotat cu un aparat special care baga atat freon cat si o cantitate prestabilita de ulei.
Inainte sa bage freon a bagat 6 atm presiune si a lasat o perioada asa, nu a scapat pe nicaieri, apoi a bagat freon si ceva de contrast pentru a vedea eventualele pierderi.
Alta viata cu clima, pana in momentul de fata nu am vazut sa existe pierderi de freon, o sa stau cu ochii ca pe butelie.

Cost operatiune 110 lei.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de adrian »

soferman scrie:Azi am fost si am rezolvat problema intr-un service recomandat de un amic care lucreaza in domeniul auto.
Service-ul era dotat cu un aparat special care baga atat freon cat si o cantitate prestabilita de ulei.
Inainte sa bage freon a bagat 6 atm presiune si a lasat o perioada asa, nu a scapat pe nicaieri, apoi a bagat freon si ceva de contrast pentru a vedea eventualele pierderi.
Alta viata cu clima, pana in momentul de fata nu am vazut sa existe pierderi de freon, o sa stau cu ochii ca pe butelie.

Cost operatiune 110 lei.
Nu ti-a spus si pe unde a iesit afara freonul care l-ai avut in masina??????
Cu solutia de marcare se umbla o zi intreaga sau doua ,nu se face proba pe loc in 5 minute.
Daca ai pierderi iar iti da banii inapoi??? :lol: :lol: Ma indoiesc.
Logic, sistemul nu este etans si ai dat banii ca sa te plimbi cateva zile cu aer rece.
La trei umpleri X110 Ron + benzina consumata inlocuiai radiatorul de clima cu unul nou si 4,5 ani nu mai aveai treaba.
Garantez ca baiatul de la service habar nu are ce face,i-a luat patronul un aparat automat de umplere cu freon si baga freon "fara numar",s-a umplut si la vulcanizari de bagatori de freon,toti gaozarii s-au facut mecanici de service.O meserie extraordinara a ajuns pe mana unor cacaciosi,analfabeti,infatuati,care baga 6 atmosfere fara sa stie ce-i aia o atmosfera, si pe unde poate sa dispara ea dintr-o instalatie.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Vom vedea Adrian cat dureaza, eu am suspectat ca atunci cand am avut masina in service sa nu fi umblat careva pe acolo. Daca va mai scapa probabil voi inlocui acest radiator de clima.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Revin cu vesti nu tocmai placute si toate acestea pentru simplu fapt ca locuiesc in Romania.

Dimineata ma suna sotia sa ma anunte ca bandourile de pe partea stanga si o bucatica din chederul ce vine deasupra stalpului din partea dreapta nu mai sunt. Cum nu mai sunt necesare explicatii suplimentare va-ti dat seama ca au fost furate. Supararea este cu atat mai mare cu cat dobitoul nu le-a desprins frumos, a zgariat si masina cu surubenita utilizata.

I-as fi urat multe dar ma gandesc la Dumnezeu ca altfel aveam niste blesteme tare dragute pentru capul si masina lui.

Teama cea mai mare este sa nu-si fi dat seama ca mai are nevoie de cate ceva si sa creada ca a gasit sursa.

Nici nu stiu ce sa fac, sa ma duc la politie, sa caut pe la dezmembraripiesele furate, sa o fac pe casco......... ma gandesc si vad ce decid.

Sper sa nu aveti parte de astfel de specimen.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de razvan333 »

Nasol, cu politia nu faci nimic, la casco e bataie de cap...cumpara altele mai bine.
Traim in Romania si....restul e poveste :(
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Probabil asa am sa procedez.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de cristi o'RAL »

Le-a luat la comanda, nu le vei gasi la dezmembrari
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

De cand le-a luat caut intr-una la dezmembrari si nu gasesc. Am gasit intr-un singur loc si cerea 250 lei/buc, oamenii acestia sunt cu capul.
Nu-mi ramane decat sa ma duc la politie, sa constate si sa o fac pe casco, dar stiind cata alergatura este, posibil ca asiguratorul sa doreasca prinderea faptasului ...... si uite asa stau si astept pana la toamna.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Nu am mai scris pe aici, intre timp am fost la politie si am apelat la polita casco, acum astept sa vina piesele.
Am observant ca toba cam atarna si la o pipaiala mai amanuntita am constatat ca suportul din stanga este rupt, probabil voi inlocui toba cu totul mai ales ca s-a exfoliat. Trebuie sa vad spre ce ma orientez, trebuie sa fie din inox si sa nu faca zgomot mai mult decat cea originala (sau cel putin nu la mers normal).

Am observant ca una din boxe (stanga fata)cam paraie din cand in cand, nu stiu ce inseamna asta, ciudat este ca a inceput sa faca asa dupa ce am scos-o din service-ul unde am facut revizia, nu stiu daca au umblat pr acolo dar sotia mi-a spus cand a luat masina ca muzica era data foarte tare. Oare sa caut la dezmembrari niste boxe HK, merita?

Aerul conditionat functioneaza foarte bine, prin urmare tind sa cred ca pierderea freonului s-a datorat timpului sau baietilor din service.

De cand am luat-o nu I-am schimbat uleiul la cutia de viteza, BMW spune ca nu se schimba, discutand cu un posesor de Audi mi-a spus ca acelasi lucru I s-a spus la Audi Romania dar cand a fost in Austria cei de la reprezentanta I-a recomandat sa schimbe uleiul, prin urmare ma bate gandul sa ma programez la reprezentanta pentru aceasta operatiune, sa vedem cat ma va costa.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Scrie răspuns