MINI COOPER BRG

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de cristi o'RAL »

a fost acum mult timp, nu mai stiu exact, ceva in jur de 6-700ron, la pilot tuning in pitesti
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de adrian »

soferman scrie:Multumesc stimati domni pentru ideile constructive.
PS: Adrian, tu ce toba ai pe masina?
Am toba originala,schimbata in 2009.La aspirate toba este f.importanta,modificarea ei nu aduce nici un castig,eventual pierderi,merita modificata doar aspiratia.Monteaza un cold intake de calitate si masina o sa se auda asa cum vrei tu,mai castigi si 2,3 cai.Parerea mea este ca sunetul unei masini trebuie sa vina din motor nu dintr-o toba goala,orice Dacie fara toba suna sportiv.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Sincer Adrian, eu nu vreau sa se auda mai altfel decat se aude acum, doar ca ma astept ca o toba originala sa coste mai mult decat una aftermarket, ma gandesc si la posibilitatea de a o reconditiona pe aceasta, dar nu stiu cum sa fac sa-i schimb suportul de unde s-a rupt.
Altfel o luam la perie o dadeam cu vopsea care sa reziste la temperature inalte si era perfecta.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de cristi o'RAL »

orice fier se sudeaza si se carpeste cumva
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de razvan333 »

Arde-i 2-3 ciocane si schimb-o pe Casco :idea:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Nu-i cazul, da-o in colo de toba :), vad eu ce-i fac.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Ieri am fost si am ridicat broasca din service cu capota vopsita, elementele decorative puse pe pozitie si motorasul de la oglinda dreapta schimbat.

Azi am dat o tura cu masina avand cateva opriri si can am ajuns acsa ... surpriza..... cand sa deschid usa .... nu se mai deschidea din interior. Am dat de butonul de inchis/deschis si tamburusul de la geam coboara si se ridica dar cand trag de maner usa ramane inchisa. Mentionez ca din exterior usa poate fi deschisa. Am incercat sa dau fata de usa jos dar m-am oprit la primele doua suruburi deoarece nu am vazut alte suruburi si fata de usa nu se clintea, prin urmare le-am strans la loc si le-am lasat asa.

Ati mai avut problem de acest gen?
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de adrian »

Daca vrei sa demontezi capitonajul usii, te ajut cu indicatiile oficiale din TIS, trebuie doar seria de sasiu,sunt 2 modele de capitonaje,la modelul dupa iunie 2004 e o smecherie, trebuie sa scoti pernita de la cotiera de pe use.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

:) Multumesc Adrian, nu am mai asteptat un raspuns pe forum, am intrat pe youtube si am vazut cum se face dar ..... nu am gasit nimic dupa 2004 si m-am chinuit ceva pana m-am prins ca trebuie sa dau cotira jos.

Se pare ca era de la camasa cablului care face legatura cu brasca, acesta are un opritor si sarise de la locul lui, din pacate nu mi-am dat seama ce anume il fixeaza acolo astfel incat sa nu mai sara pe viitor, este ceva asemanator cu camasa cablului de la scaunele fata.
Una peste alta am rezolvat problema, probabil am buchisit vreo 2 ore, in urma acestei opratiuni am rupt o clema si am deteriorate una, nu-mi explic cum am reusit.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de cristi o'RAL »

la multi ani!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns