MINI COOPER BRG

Scrie răspuns
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Vineri am devenit posesorii unui frumos Mini Cooper BRG din 2005. Cea mai importanta dotare a masini este cutia automata (asta am cautat).
Alte dotari:
senzor de ploaie,
senzor de lumina,
senzor de parcare,
scaune incalzite,
oglinzi incalzite,
parbriz incalzit
rabatarea oglinzilor,
AC automat,
volan sport si comenzi pe volan,
pregatire bluetooth,
sistem audio Becker Grand Indianopolis dotat cu bluetooth si radio navigatie (este prima data cand testez asa ceva)
senzori de presiune in pneuri
senzor uzura placute frana,
lumini ambientale,
cotiera,
pilot automat.

Nu am apucat sa testez pe indelete masina dar sunt foarte incantat de ea si de cutia automata. partea mai putin placuta este scartaitul plasticelor atunci cand se trece peste denivelari in rest ...... numai de bine.
Desi masina este din 2005 a fost foarte ingrijita, interiorul este impecabil.
Consumul este rezonabil pe traseul Dristor (resetat CB) - Turnu Magurele - Domnesti - B-dul Timisoara, consumul a fost de 9,8l/100Km, trafic semi lejer.
Cand am plecat din B-dul Timisoara am alimentat si am resetat din nou CB - traseu B-dul Timisoara - Dristor - AUchan (1 Decembrie) - Dristor - consum 12,5 l/100Km, aglomerat.
Ca si istoric al masinii pot sa va spun ca masina a avut 2 proprietari, al treilea nu se pune ca a tinut masina doar doua saptamani.
Cateva poze facute de proprietar.

http://img69.imageshack.us/slideshow/we ... =poz13.jpg
Ultima oară modificat Sâm Iul 09, 2011 11:57 pm de către soferman, modificat de 3 ori în total.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de adrian »

Bine ai venit ,BRG este super ,la Mym Mini Days au fost 3,sper ca a ta sa fie cel putin nr. 4 la anul oriunde va fi.Anul 2005 pentru R 50 este O.K.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
gxt
Viteza 3
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 4:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de gxt »

Bine ati venit! Deci am vazut bine... :D Te-am alergat putin vineri pe Bd. Timisoara, pana ai intrat in parcare la Sodinal. Felicitari si sa o stapaniti sanatosi, la cat mai multi kilometri fara nici o problema! :D
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de khuti »

Oficial bine ai venit !!!!!! :)
Open your mind ! ;)
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Multumim, multumimmm.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de razvan333 »

Ohoooo, deci ai luat-o pana la urma....felicitari pentru BRG...cred ca e al 2-lea BRG automat pe forum dupa mine :D
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Da, m-a fermecat de cand am vazut-o/condus-o si in cele din urma am decis ca vrem sa faca parte din familia noastra. Partea proasta este ca manualele sunt in Germana, nu inteleg nici o boaba. Am rasfoit internetul de m-am plictisit pentru a afla mai multe detalii despre sistemul audio.
Imi place foarte mult cum se conduce, cutia automata nu este chiar atat de rapida dar isi face treaba onorabil, 0-100 Km/h - 10,6s. Nu am simtit decat foarte putin acea smucitura la cuplarea D-ului, adevarul ca motorul nu a apucat sa se raceasca pe deplin. Pot sa spun ca am tras si prima sperietaura dupa ce am oprit motorul si un ventilator se invartea de zor, numai pompa de servo imi suna in cap, in cele din urma acesta s-a oprit.
Am observat ca geamurile nu se lasa/ridica din cheie, oare merg setate din CB? De asemenea geamul pasaferului nu este on tach la coborare, in schimb este on tach la urcare, ciudat.

Mi se pare mai silentios decat un Cooper S si suspensia putin mai confortabila. In cotiera am un simbol/conexiune care nu stiu pentru ce este. Probabil trebuie sa-i fac o igienizare la aerul conditionat, cand trec de pe AC pe ventilatie, se simte un miros mai greoi.

Inca nu am facut proba senzorilor de ploaie si lumina, din pacate tocmai sambata viitoare voi putea sa bibilesc masina deoarece sunt plecat in concediu si masina sta pe tusa.
Ultima oară modificat Sâm Iul 09, 2011 10:27 pm de către soferman, modificat 1 dată în total.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de cristi o'RAL »

Exista pdf in engleza, daca imi dai un mail ti-l trimit
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
gxt
Viteza 3
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 4:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de gxt »

Suntem vecini de serviciu, as putea spune. Ne gasesti pe Bd. Timisoara la nr. 90 zilnic, de luni pana vineri. :)
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI COOPER BRG

Mesaj de soferman »

Am venit doar acum cu BUBU (numele masinii) la serviciu, in curand BUBU va fi preluat de sotie, eu voi merge in continuare cu mazda 6 (micuta samurai).
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Scrie răspuns