Experiente la service

Scrie răspuns
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Experiente la service

Mesaj de tudor »

Nu stiu daca e rubrica potrivita, insa cred ca ar fi bine daca ne-am impartasi fiecare experientele avute prin service-uri cu Mini-urile noastre. Ar fi poate bine sa fie punctate cat mai multe aspecte, de la curatenia din service/reprezentanta pana la preturile practicate.

Voi incepe cu relatarea experientei avuta la AUTOTRANSILVANIA, dealer MINI + BMW.

Prima data in service a fost tatal meu (eu fiind plecat din tara), chiar dupa ce a fost cumparat (de retinut, second hand cu 9.000 km, dupa 1 an de functionare, achizionata de la AUTOTRANSILVANIA).

Din ce mi-a spus el: nu stiau unde se afla "ascuns" capul surubului de la antifurtul pentru roti !?!? Solutia lor: "dom'le, trebuie cumparate mai multe modele de capete si vazut care se potriveste ca nu stim care e THE ONE". Intr-un final, l-am gasit si le-am aratat si lor unde e "ascuns".

La a doua vizita (cu ocazia unei verificari inainte de iarna), maistrul nu a stiut din prima DE UNDE se deschide capota :(

Apoi, angajatii, ca de obicei in Romania, nu prea "prietenosi" - fetze sa le zicem asa de genu "ba, sincer, asa nu ma intereseaza masina ta. Poate ca daca aveai ceva mai valoros da, dar asa nu". Avand in vedere ca erau o gramada de "oameni cu bani" care misunau pe acolo cu "sheptari" si X5-uri cred si eu ca nu prezentam nici un pic de interes. Mi s-a indicat si locul de unde pot sa ma servesc cu o cafea ?!?! Apoi, mi s-a spus ca dureaza "putin, circa o jumatate de ora". Am stat trei.

Pana la urma nu a costat foarte mult aceasta verificare, nu mai stiu exact cat. Showroom-ul arata decent, iar service-ul era curat. Nu prea a stat nimeni sa imi explice ce si cum s-a facut la masina, doar dupa ce am intrebat, mi s-a raspuns foarte sumar.

La caserie, ca de obicei, o doamna/domnisoara foarte draguta.

In octombrie 2008 inca se mai vindeau MULTE Bmw-uri - intre timp cred ca a mai scazut putin cererea. Sper cu tot dinadinsul ca aceste "miscari" pe piata i-au mai adus putin cu picioarele pe pamant si ca se vor stradui mai mult pe viitor sa te faca sa te simti ca si client, un om care le face lor un serviciu si nu invers. Chiar daca ai "doar un Mini" si nu ai mers acolo sa cheltui 100.000,- pe un un 7.

O alta experienta am avut-o la o reprezentanta Mini/BMW din Viena, Mini/BMW Wien Heiligenstadt. Acolo am mers pentru termostatul de la instaliata de racire care se defectase. Am dat un telefon inainte, am fost programat pentru a doua zi. Am ajuns, mecanicul m-a luat in primire. I-am spus care sunt simptomele, ne-am plimbat putin cu masina, a legat-o la calculator si mi-a spus sa vin a doua zi. Mi-a dat impresia ca era "preocupat" de masina mea. Mi-a spus aproximativ si cat va costa. A doua zi m-am prezentat la ora indicata. Masina ma astepta spalata, inclusiv motorul. Mecanicul imi lasase in masina piesele schimbate, am dat o tura, totul ok. Am platit 224,- netto dintre care mana de lucru a fost 54,-. Singura pozitie de pe factura care era oarecum in "plus": mi-au taxat cu 7,- euro lichid de parbriz.


In rest, showroom-ul curat dar nu atat de "fain" ca si cel de la Cluj iar service-ul tot ceva mai putin stralucitor decat cel de acasa (acesta din urma fiind inaugurat cu foarte putin timp inainte sa ajung eu pe acolo).

Cam asta e la mine cu service-urile Mini/BMW. Astept si parerile voastre!
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Experiente la service

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Pentru prima oara am avut o experienta placuta la service. :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Experiente la service

Mesaj de tudor »

Oooooh! Detalii daca ai chef :D Unde si ce anume?
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Experiente la service

Mesaj de darksun »

Ma bag si eu in seama. Bavaria SUX. Mi-au schimbat fisele de la bujii cu unele rupte de se vedea sarma din interior. A trebuit sa cumpar un set nou. Am frecventat MHS si au fost sooper baietii!
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Experiente la service

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Am fost trimis printr-o cunostinata (pila :D ) .
Imagine
Avatar utilizator
stef
Site Admin
Mesaje: 102
Membru din: Lun Iun 23, 2008 4:31 pm
Localitate: Craiova

Re: Experiente la service

Mesaj de stef »

Contempo in Brasov sunt OK. Am fost cu MCS-ul la revizie. S-au purtat foarte ok, dar manopera a fost destul de mult, din cate tin minte. Tot acolo am montat si un suport de iPod.
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Experiente la service

Mesaj de darksun »

stef scrie:Contempo in Brasov sunt OK. Am fost cu MCS-ul la revizie. S-au purtat foarte ok, dar manopera a fost destul de mult, din cate tin minte. Tot acolo am montat si un suport de iPod.
De la mai multe cunostinte am inteles despre Contempo Brasov ca e cea mai buna reprezentata BMW din tara. Dar e cam urat sa te duci pana la Brasov... ;)
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Experiente la service

Mesaj de tudor »

darksun scrie:Ma bag si eu in seama. Bavaria SUX. Mi-au schimbat fisele de la bujii cu unele rupte de se vedea sarma din interior. A trebuit sa cumpar un set nou. Am frecventat MHS si au fost sooper baietii!
Pai si nu ai facut scandal?

Ma intreb de ceva vreme, DE CE nici o revista auto din RO nu face teste la reprezentantele marcilor (cel putin a celor majoritare gen renault, vw, ford etc)?? Ma gandesc ca s-ar bucura de mult interes. Singurul motiv pe care l-am gasit eu este ca aceste reviste nu vor sa "supere" importatorii si astfel sa nu mai primeasca masini pentru teste :)) Dar daca importatorii ar fi siguri pe serviciile lor, automat nu ar trebui sa aiba vre-un "stres" cu testari de genul. Sper ex in Germani, auto motor und sport face teste de genul destul de des si de FOARTE multe ori exista rezultate catastrofale.

In orice caz, indemnul meu catre voi este sa raportati cat mai multe experiente de la service-urile Mini, astfel incat in timp sa ne putem face o imagine cat mai clara asupra celor care isi fac treaba bine :) si care nu :(.
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Experiente la service

Mesaj de darksun »

tudor nu am facut scandal pentru ca nu puteam dovedi cele semnalate. Eu curatam saptamanal motorul, verificam nivelul la lichide si stiam ce piese am sub capota. Cand am primit masina izolatia unei fise era pur si simplu rupta si se vedea cablul de curent din interior. De asemenea alte 2 fise aveau cauciucul cel din capatul bujiilor rupt. Am semnalat problema si bineinteles ca a fost ceva de genul: "Nu are cum domne avem camere este imposibil!".

A doua teapa care am luat-o era cu benzina. Nu citea bine nivelul benzinei din rezervor. Am fost la ei, mi-au zis ca sunt 100% sondele si ca trebuie schimbate si se rezolva. Am schimbat sonde de 650 de lei si cand am luat masina tot nu mergea. Au mai facut teste si in cele din urma : DA, este stricat ceasu central, trebuie schimbat, costa 1500 de RON. Adica am schimbat sondele litrometrice degeaba. Am cerut bani inapoi pe ele si au zis ca si sondele aveau erori si ca trebuiau schimbate.

Niste tepari, nu alta. La MHS a fost ok, au fost mereu promti si destui de grijulii. Ca exemplu cu becul de AIRBAG aprins am fost la BAVARIA de (da nu exagerez) de 11 ori. De fiecare data se aprindea dupa 1 ora sau 1 sapt. Ziceau ca eu trag de firele de sub scaun.

Am fost la MHS si s-a rezolvat DIN prima. Nu s-a mai aprins niciodata. Nu mai ma duc la Bavaria nici sa-mi cumpar masina noua de la ei cat o sa traiesc. Daca si la astia care incaseaza sute de mii de euro este asa mare tiganie...

:x :x :x :x :cry: :cry: :cry: :x :x :x :x :x
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Experiente la service

Mesaj de tudor »

Aaah, am inteles. Mama lor... Se pare ca trecem Bavaria pe "lista neagra" atunci ...Pfff, cum sa schimbi ceva costisitor din GRESEALA lor si apoi sa nu primesti banii. Este absurd. Dar cred ca ti-ai omori nervii degeaba :( Mai bine boicot :twisted:
Scrie răspuns