Mini Cooper S '06

teddyb
Viteza 1
Mesaje: 55
Membru din: Joi Apr 07, 2011 2:45 pm
Localitate: Craiova si Roma
Contact:

Mini Cooper S '06

Mesaj de teddyb »

Salutare lume!!!de o saptamana,chiar de ziua mea,am reusit in final sa achizitionez un mini!!!Ce sa spun despre ea,este peste asteptarile mele!!!sunt foarte indragostit de masina,pur si simplu uimit!!!!masina are acum 37mii km si a mers pe drumuri doar din data 03/2008 pana acum 6luni!!dar am preluat eu conducerea si o sa mearga ceva vreme buna pe strazi!!:))) am aflat ca are chronopack,dar nu stiu ce echipare (nici nu am inteles cum e treaba cu ele) are...chili,pepper ect! poate ma ajuta cineva sa aflu si acest fapt....
atasez cateva foto cu ea si incet incet,sper sa reusesc sa o personalizez dupa placul meu!:)
multumesc la toti!!!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


si acum cateva intrebari unde sper sa gasesc raspunsul la cei care au trecut prin asa ceva sau au facut:

1: as vrea sa schimb discurile fata cu unele striate/ingaurite...ce sfaturi aveti?unde,cum,cat?
2: daca as opta pt o fulie de -15%,trebuie neaparat si resoft la ea?am inteles ca versiunea JCW ar avea fulie -15%...
3: ca chip-tuning as dorii ceva programabil,adica,spre exemplu,sa am 3butoane: 1= soft original; 2= consum; 3= blana!! sper sa fi explicat bine intrebarea...din pacate la tuning nu prea ma pricep ff bine....este ceva asemanator cu ideea mea in comert??
4: obisnuit cu masina diesel, acum la mini,pt un consum normal,pe la ce ture trebuie schimbate/mentinute vitezele??
5: mergand in trafic,bara la bara,am observat ca se ridica putin acul de temperatura apa...nitel peste jumate!dupa ce merg normal revine la jumate!!este ok acest fapt?!?!
6: la cheie,am un buton de deschis portbagajul,dar il apas si nu face nimic!!:( trebuie cumva programat ceva ?? am inteles ca era si o posibilitate de deschidere/inchidere a geamurilor din telecomanda....cum se face?!?!

ps: sper sa ajung la Mymini DAYS!!:D
ps2: mii de scuze pt atatea intrebari!!!
Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de ToyCooper82 »

salutare si bine ai venit! si da suntem incantati ca doresti sa participi la MMD2011 ;)

pana atunci am sa iti raspund la cateva din intrebarile tale! oricum aici putem dezvolta subiectul mai pe indelete;
1. da se poate se pot achizitiona aftermarket (brembo, willwood, stoptech,ate etc etc) franele sunt necesare mai mari daca motorul dezvolta o putere mai mare decat ceea din fabrica! de exemplu vali a pus pe R53-ului (EFY) tot ansamblul de franare de R56, discuri mai mari franare mai buna...
2. fulia din cate am observat iti mai adauga un extra caluti, nush daca si trebe resoftat
3. chip tuning poti opta de la Superchips si atunci cu un Bluefin poti instala softul si seta in cele 3 parametri...dar poti opta si pt alti producatori de soft, ex: OBD, BMD, etc etc (vezi sectiunea prestari servici http://www.mymini.ro/myforum/viewforum.php?f=35) (la unele ai si reducere de 10% daca esti inscris pe forum si prezinti logoul myMINI.ro pe buburuza ;) )
4.masina scoate in general consum urban intre 7-9 litri si afara intre 5-9, depinde cat vrei si ce vrei sa faci cu ea! poti merge tare sau poti merge linistit (in orice caz nu cred ca vei merge ca un mos/baba cu 30km/h :P )
-condu-o mai des si ai sa simti unde are cuplu perfect pt o treapta superioara!
5. nivelul acului trebuie sa stea la jumatate, probabil ca persista o problema la vasul de expansiune, radiator,garnitura de chiuloasa, termocupla, sau un senzor ce ii indica gresit (defect, sau nu face contact cum trebuie) computerului de bord
6. aici nu pot sa iti raspund pt ca eu am doar un R50 si nu am decat 2 butoate inchis/deschis; asteptam ca un posesor R53 sa te lamureasca in privinta asta.

Tot ce pot sa iti mai spun! Enjoy si Have Fun with your MINI ;)
MINI Cooper R50,
S exterior
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de boddo »

toyule unde e consumu ala urban de 7-9 ca eu il mananc.. :)) crek nici cand o scoti din fabrica nu consuma atat.. eu nu vad nici 10.. numai pentru 2-3 secunde cand il resetez :))

Boddo ti-am spus 9 e consum calculat in medie
plecarile de pe loc papa cam 13-15 (chiar si mai mult depinde cat ii dai pedala) mers normal la 2500-3000rpm consumul scade la 7-8, faci o medie intre astea doua si rezulta media intre 7 si 9 litri consum!
Eenie, MINI , miney , mo lover
teddyb
Viteza 1
Mesaje: 55
Membru din: Joi Apr 07, 2011 2:45 pm
Localitate: Craiova si Roma
Contact:

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de teddyb »

Multumesc pt uraru!!!;)
Hmmm...acul de temperatura se misca cam 2-3mm(cam inca grosimea varfului a acului de temperatura) de la jumatate atunci cand sunt bara/bara....
Interesant faza cu franele de pe r56...o sa dau o tura pe la dezmembrari!!:>
consum eu fac cam 9.5-9.7 prin zona mea...ma interesa faza sa nu subturez motorul vazand ca sunt ex diesel driver!:)
Asta e perioada de informatii pt viitor tuning la motor si incerc sa aflu cat mai multe...ce e drept,masinuta trage impresionant si asa din fabrica!!dar e loc si de mai bine!!:>
eu sunt mai mult pe partea de muzica"expert"si sper sa reusesc pana la mmd2011 sa ajung cu ceva interesant in mini!!!
Multumesc din nou si astept sfaturi in continuare!!!;)
Ps: cu ocazia asta va invit sa vizualizati filmulete cu "putine" frecvente subjoase pe canalul meu youtube: www.youtube.com/teddyb2002002
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de khuti »

Bine ai venit in haita !!!!

P.S. Poate iti setazi si tu locatia sa stim de unde esti ! :D
Open your mind ! ;)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de adrian »

Pai nu cred ca are rost sa fugi la dezmembrari,mi se pare, sau tu ai de fapt R 56,asa ca discurile tale sunt de 294mm pe fata si de 259 pe spate mai mari decat cele de pe R53 (276mm cu 259mm).Orium legal cei de la dezmembrari nu au voie sa vanda elemente de directie si franare.Exista un producator f. bun de discuri sport gaurite-Zimerman Otto in Germania,poti gasi usor site-ul,sunt multi importatori in Ro.Eu am pus discurile astea pe R 50-u meu si sunt f. multumit,franarea este clar mai buna,look excelent,si pret in total cu placute frana pentru ambele punti undeva la 1100 Ron.Daca vrei sa cumperi,vezi daca martorii de uzura sunt in buna stare ,nu sunt foarte ieftini.
Fişiere ataşate
bs-sport.png
bs-sport.png (118.28 KiB) Vizualizat de 8284 ori
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
teddyb
Viteza 1
Mesaje: 55
Membru din: Joi Apr 07, 2011 2:45 pm
Localitate: Craiova si Roma
Contact:

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de teddyb »

Eu sunt din Craiova dar locuiesc in Roma si vin de cateva ori pe an in tara mea....o sa updatez profilul cat mai curand!:p
Nu,am r53 daca nu ma insel...1.6 compresor! Ala de face ceva d genu cand accelerezi : weeeeeeEEEEEEE!!:)))

Aici merge sa cumperi de la dezmembrari mai tot... >:) o sa-mi fac timp sa bantui zilele astea pe la ei!!
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de boddo »

teddyb scrie:Eu sunt din Craiova dar locuiesc in Roma si vin de cateva ori pe an in tara mea....o sa updatez profilul cat mai curand!:p
Nu,am r53 daca nu ma insel...1.6 compresor! Ala de face ceva d genu cand accelerezi : weeeeeeEEEEEEE!!:)))

Aici merge sa cumperi de la dezmembrari mai tot... >:) o sa-mi fac timp sa bantui zilele astea pe la ei!!
ehe la vara vin si eu cu MINI la Roma.. poate ne vedem
Eenie, MINI , miney , mo lover
Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de ToyCooper82 »

atunci putem lua legatura cu tine pt piese de la dezmembrari! ;)
MINI Cooper R50,
S exterior
teddyb
Viteza 1
Mesaje: 55
Membru din: Joi Apr 07, 2011 2:45 pm
Localitate: Craiova si Roma
Contact:

Re: Mini Cooper S '06

Mesaj de teddyb »

Cum sa nu...iti fac un tur turistic cu mare placere!!;)
Pt piese sau accesorii,uitati-va pe net daca va trebuie ceva din ita...eu ajung in romania pla sf lui aprilie si pot sa va aduc fara probleme!;)
Un site interesant: www.minigarage.it
Ps: daca e ceva p ebay.it,nu ma bag,nu am incredere!!ceva fain,am vazut semnalizari pt mini pe led "union jack"!super tari!!o sa caut mai p seara link-ul...
Scrie răspuns