Toba sport!

mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Toba sport!

Mesaj de mok »

are 2 sonde lambda :)
una inainte si una dupa catalizator.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Toba sport!

Mesaj de adrian »

boddo scrie:Contra vantului pe Timisoara-Arad highway :))
Vantul batea cu 120km/h,in masina erau 4 persoane cu bagaje,mergea si clima,geamurile deschise la maxim si pe plafon doua biciclete .
Boddo, nu merge asa ceva la noi, e suspendata pe cric ,se vede o umbra de perete in geamul de la vitezometru. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Toba sport!

Mesaj de cristi o'RAL »

data viitoare cand ma duc la pitesti iti fac si eu o poza sa-ti arat ca se poate si la noi :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
razvi_dinu
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Lun Mar 19, 2012 2:52 pm
Localitate: brasov

Re: Toba sport!

Mesaj de razvi_dinu »

si cum e cu fake lambda?sau las sa mi se aprinda becu in bord si gata?
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Toba sport!

Mesaj de io's »

adrian scrie:
boddo scrie:Contra vantului pe Timisoara-Arad highway :))
Vantul batea cu 120km/h,in masina erau 4 persoane cu bagaje,mergea si clima,geamurile deschise la maxim si pe plafon doua biciclete .
Boddo, nu merge asa ceva la noi, e suspendata pe cric ,se vede o umbra de perete in geamul de la vitezometru. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cooper chiar merge cu 200 :mrgreen:
e adevarat ca ajunge destul de greu, dar ajunge :lol:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
dogarel
Viteza 6
Mesaje: 994
Membru din: Joi Ian 28, 2010 9:37 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Toba sport!

Mesaj de dogarel »

Si One merge cu 200 :D
Mini Rover MPI 1997
El Perro Loco http://dogarel.blogspot.com/
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Toba sport!

Mesaj de adrian »

razvi_dinu scrie:si cum e cu fake lambda?sau las sa mi se aprinda becu in bord si gata?
Parerea mea este ca eliminarea doar a sondei este total gresita,castigul de putere este doar aparent, de fapt calculatorul comanda un amestec mai bogat in benzina,motorul nu mai este in parametrii si consumul creste mult.Sonda trebuia pastrata dar pe langa alte modificari trebuie modificat AFR(air fuel mix.)asta numai in soft.Deci de fapt trebuie sa-i spui sondei(din soft) ca vrei altceva decat 1/14,7(o parte benzina si 14,7 parti aer in amestec).
Aici o opinie de profesionist:

When no signal is received from the O2 sensor, as is the case when a cold engine is first started (or the 02 sensor fails), the computer orders a fixed (unchanging) rich fuel mixture. This is referred to as "open loop" operation because no input is used from the O2 sensor to regulate the fuel mixture. If the engine fails to go into closed loop when the O2 sensor reaches operating temperature, or drops out of closed loop because the O2 sensor's signal is lost, the engine will run too rich causing an increase in fuel consumption and emissions.

Deci sfatul meu-orice modificare faci la motor ,studiaza bine de tot in prealabil(forumurile sunt pline de informatii ,unele bune, dar altele sunt pareri ale celor fac modificari dupa ureche-improvizatii de amator cu garaj) .Initial trebuie sa stabilesti un obiectiv-vreau putere-dar cu ce pret?, care sunt consecintele,ma intereseaza consumul?merg cu masina zi de zi sau doar in weekend?daca o vand pot sa refac setarile din fabrica?
Aici pentru informare:
http://www.autotap.com/techlibrary/unde ... ensors.asp
Graba strica treaba.Scuze daca am fost prea didactic, dar am 30 de ani de cand umblu pe la tot felul de motoare.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
razvi_dinu
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Lun Mar 19, 2012 2:52 pm
Localitate: brasov

Re: Toba sport!

Mesaj de razvi_dinu »

nuuuu!!!.e foarte bine de stiut.vorba ta multi fac experimente si.....nu tot timpul ies asa cum trebuie.mersi mult!
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Toba sport!

Mesaj de cristi o'RAL »

io's scrie:e adevarat ca ajunge destul de greu, dar ajunge :lol:
ajunge greu de la 190 la 200... dar totusi intr-un timp rezonabil, nu ma plictisesc :lol:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns