Mini Cooper S R53 2006 BV

Avatar utilizator
pheonix
Viteza 3
Mesaje: 241
Membru din: Dum Aug 09, 2009 6:53 pm
Localitate: Bucuresti, Craiova
Contact:

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de pheonix »

Wellcome to the club!

Frumoasa masinuta. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Dar poze de la interior nu ai?
My MINIs : Miniutza, Charlie, Wally, Simon, Jonathan, David, Mathew & Bruno
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de adrian »

Am scapat de rugina,la mine nu este,totusi masinile din Germania sunt ingrijite.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de Specter »

Esti norocos:)...nu cred ca este vb de germania sau alta tara...nu cred ca englezi sau americanii nu ingrijesc masinile mai ales MINI-ul...iar clima este chiar mai buna decat la nemti...
Probabil al tau a stat intr-un garaj sau sta in continuare...
Chederul ramane plin de apa dupa fiecare ploaie sau spalare, am verificat si stiu...
Solutia cred este sa rezolv problema cu POR15, la mine nefiind atat de grav dar am si eu bule de vopsea umflate de rugina...si apoi sa bag o ceara sau vaselina in cheder ca apa sa nu mai ajunga pana acolo...
Avatar utilizator
pheonix
Viteza 3
Mesaje: 241
Membru din: Dum Aug 09, 2009 6:53 pm
Localitate: Bucuresti, Craiova
Contact:

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de pheonix »

Englezii poate le ingrijesc, dar cum la ei ploua mai tot timpul, nu cred ca mai conteaza :)
My MINIs : Miniutza, Charlie, Wally, Simon, Jonathan, David, Mathew & Bruno
Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de Specter »

O tabla zincata este garantata la coroziune 12 ani din cate stiu eu...deci nu cred ca ploaia ar trebui sa fie un factor atat de grav mai ales in primii 6 ani...pe langa asta mini-ul meu a stat intr-o tara destul de insorita deci nu stiu daca nu cumva tabla sau finisarea ei in zona asta nu cumva lasa de dorit...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de adrian »

Inclin sa cred ca dupa cum arata un R56, le fac din ce in ce mai slabe,probabil si presiunea pe preturi, concurenta,internationalizarea productiei de componente,chiar nu ma steptam sa vad atata rugina la praguri la o masina de 5 ani.Cred ca mai sunt si alte cauze de este atata rugina.De unde este adusa masina?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de Specter »

pozele cu rugina nu sunt de la masina mea...sunt luate de pe un forum american, la mine nu este asa grav...
masina mea este adusa din Italia cu istoric complet revizii la zi BMW cumparata de la reprezentanta etc... un singur proprietar mai exact proprietara:)
am pus poze sa va puteti face o idee despre locul unde poate apare...eu am doar cateva puncte foarte mici si locuri in care vopseaua a facut niste bule deci urmeaza sa iasa rugina...
am gasit un tratament antirugina american care este garantat pe viata zic ei, daca rugina este indepartata 100% ceea ce nu e usor...
se foloseste la restaurarea masinilor clasice si functioneaza f bine...se numeste POR15
Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de Specter »

ar fi bine ca un moderator sa mute discutiile si pozele cu rugina intr-un subiect nou numit rugina la praguri...sau rugina la mini...care sa poata fi dezvoltat ...solutii, rezolvari, poze etc...
Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de Specter »

Am inteles ca scuturile de plastic de pe GP nu se pot adapta decat impreuna cu praguri GP sau am inteles gresit...a facut cineva "operatia"?
Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

Re: Mini Cooper S R53 2006 BV

Mesaj de Specter »

chiar nimeni nu are problemele mele ...? :roll:
Scrie răspuns