Schimbare ulei compresor R53

Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de alexvaio »

Astăzi am găsit pe net mai multe articole de pe forumurile de afară, despre schimbarea uleiului din compresor, dar am câteva nelămuriri.
1. Cât de des ar trebui schimbat acest ulei și cât de des trebuie verificat nivelul acestuia(și cum se verifică uleiul dacă știți)
2. Ce ulei ar trebui să folosesc?
3. Din câte am înțeles R53-ul are 2 rezervoare pt uleiul compresorului. Unul în față și unul undeva în spatele motorului, în zonă cu pompa de apă. La cel din față cred că schimbul se face ușor, dar la cel din spate nu știu cum se face. Aș vrea să fac schimbul eu, așa că aș fi curios de cum se face exact.

Mulțumesc!
Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de alexvaio »

https://wiki.bentleypublishers.com/disp ... il+Service

Acesta era acel site. În fine, aici spune că ”MINI” nu recomandă în mod specific schimbarea acestui ulei și nici nu comercializează așa ceva...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de adrian »

alexvaio scrie:https://wiki.bentleypublishers.com/disp ... il+Service

Acesta era acel site. În fine, aici spune că ”MINI” nu recomandă în mod specific schimbarea acestui ulei și nici nu comercializează așa ceva...
Daca vrei sa-l schimbi si nu gasesti uleiul necesar,pentru ca lucrez de 14 ani cu compresoare sistem Eaton si stiu cu ce se mananca, poti sa folosesti cu incredere un ulei de motor din gama 5w30,0W40, de calitate.Nu este rau sa controlezi nivelul din rezervoare,dar am vazut ca la cel din spate trebuie ceva munca.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de io's »

chiar, Adrian, ai idee la cat timp se schimba uleiul in compresor? citisem mai demult pe net ca undeva in jur de 80k km.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de adrian »

io's scrie:chiar, Adrian, ai idee la cat timp se schimba uleiul in compresor? citisem mai demult pe net ca undeva in jur de 80k km.
Nu stiu,m-am uitat in TIS,nici o vorba,doar ceva pareri pe forumurile americane de profil,nimic oficial.Durata de viata la un compresor industrial Eaton este de peste 8000 de ore functionare,tradus in km ar fi peste 400000km.Daca filtrul de aer este in regula,cred ca
poate fi considerat life-time.Dar este doar parerea mea.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de alexvaio »

adrian scrie:
io's scrie:chiar, Adrian, ai idee la cat timp se schimba uleiul in compresor? citisem mai demult pe net ca undeva in jur de 80k km.
Nu stiu,m-am uitat in TIS,nici o vorba,doar ceva pareri pe forumurile americane de profil,nimic oficial.Durata de viata la un compresor industrial Eaton este de peste 8000 de ore functionare,tradus in km ar fi peste 400000km.Daca filtrul de aer este in regula,cred ca
poate fi considerat life-time.Dar este doar parerea mea.
Multumesc de raspunsuri. Ai spus ca sa folosesc cu inceredere un ulei de motor, dar la compresoare nu ar trebui un ulei de presiune?
Din cate mi-ai spus tu, nu are rost sa ma bag sa il schimb... :?:
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de adrian »

alexvaio scrie:
adrian scrie:
io's scrie:chiar, Adrian, ai idee la cat timp se schimba uleiul in compresor? citisem mai demult pe net ca undeva in jur de 80k km.
Nu stiu,m-am uitat in TIS,nici o vorba,doar ceva pareri pe forumurile americane de profil,nimic oficial.Durata de viata la un compresor industrial Eaton este de peste 8000 de ore functionare,tradus in km ar fi peste 400000km.Daca filtrul de aer este in regula,cred ca
poate fi considerat life-time.Dar este doar parerea mea.
Multumesc de raspunsuri. Ai spus ca sa folosesc cu inceredere un ulei de motor, dar la compresoare nu ar trebui un ulei de presiune?
Din cate mi-ai spus tu, nu are rost sa ma bag sa il schimb... :?:
Nu este vorba de presiune, este vorba de ungere lagare.Informativ, uleiul de motor suporta presiuni de peste 14000 bar in zona tachetilor,fluctuatii de temperatura de la -30 gr.C la 90gr.C,are cel mai bun transfer de caldura posibil cu cat are vascozitate mai mica si deci si proprietati de ungere maxime.Uleiurile de motor de calitate pot fi folosite cu brio in instalatii hidraulice unde suporta constant presiuni de peste 400bar vreme indelungata(peste 2000 de ore de functionare in regim extrem)Cel mai modern constructor de utilaje din lume,Liebherr, foloseste in instalatiile hidraulice uleiuri de motor.Calitativ, uleiurile de motor sunt mult peste uleiurile hidraulice, transmisie, etc.
Toata stiinta este sa folosesti vascozitatea cea mai potrivita pentru aplicatia ta.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de alexvaio »

Am înțeles! Până la urmă nu cred că are rost să schimb acest ulei...
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de io's »

de unde ai inteles? ceva oficial? ma intereseaza si pe mine detaliile.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
alexvaio
Viteza 1
Mesaje: 56
Membru din: Dum Sep 23, 2012 12:00 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: Schimbare ulei compresor R53

Mesaj de alexvaio »

io's scrie:de unde ai inteles? ceva oficial? ma intereseaza si pe mine detaliile.
http://www.northamericanmotoring.com/fo ... r-oil.html

http://98.158.194.207/forums/how-to/227 ... ow-to.html
Scrie răspuns