Cruise Control!

Avatar utilizator
lexass
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 02, 2013 2:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cruise Control!

Mesaj de lexass »

Buna seara!

Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o idee...

Weekendul trecut am avut neplacerea sa constat ca nu mai imi functioneaza Pilotul automat...

Pur si simplu i-am dat ON si s-a activat (deci teoretic ar functiona), dupa 60km/h am apasat pe butonul + pentru a memora viteza si nu mai vrea sa o mentina deloc am incercat sa-i dau si RES... si tot nu mai vrea.

Deci, de activat s-a activat dar nu mai preia comanda de accelerare sau invers.

Am fost la un service BMW destul de serios, mi-au bagat pe tester si au dat un RESET, nu prea am inteles exact daca pe tester aparea ceva defectos dar mi-au zis sa-i fac un test.

Zis si facut, am plecat de la service-ul respectiv si din pacate tot nu imi functioneaza ...

S-a mai lovit cineva de aceasta problema ?

Multumesc pentru ajutor !
Ultima oară modificat Joi Dec 12, 2013 9:36 pm de către lexass, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cruise Control!

Mesaj de adrian »

La cruise control pe tester se poate vedea daca butoanele on,off,+,-,funtioneaza corect.Daca au probat asta si totul este OK,probabil ai o problema de cablaje.Daca nu au facut asta inseamna ca nu te-ai dus unde trebuie.Daca un service serios n-a putut sa te rezolve e greu sa gasesti o solutie pe forum.Posibil o problema de cablaje,exista o "zona"de trecere de la partea mobila-volanul-la partea fixa,probabil acolo se pierde contactul.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
lexass
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 02, 2013 2:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cruise Control!

Mesaj de lexass »

Am uitat sa precizez ca am schimbat cutia de viteze la ei si am fost multumit de service...

Astazi erau foarte ocupati si a ramas pentru o reprogramare.
Avatar utilizator
lexass
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 02, 2013 2:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cruise Control!

Mesaj de lexass »

adrian scrie:La cruise control pe tester se poate vedea daca butoanele on,off,+,-,funtioneaza corect.Daca au probat asta si totul este OK,probabil ai o problema de cablaje.Daca nu au facut asta inseamna ca nu te-ai dus unde trebuie.Daca un service serios n-a putut sa te rezolve e greu sa gasesti o solutie pe forum.Posibil o problema de cablaje,exista o "zona"de trecere de la partea mobila-volanul-la partea fixa,probabil acolo se pierde contactul.
Spune-mi te rog daca la tine Pilotul Automat functioneaza din viteaza a-5-a ?

Azi am constatat ca imi functioneaza doar din viteza a-5-a.

Eu am masina de cateva luni si nu-mi mai aduc aminte daca este normal sa functioneze asa.

Multumesc pentru ajutor :)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cruise Control!

Mesaj de adrian »

Daca ai R50 sau R53 manuala,ce spui tu este SF,calculatorul nu stie in ce treapta esti,la mine merge in toate treptele,adevarat ca n-am incercat cu marsarierul.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
lexass
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 02, 2013 2:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cruise Control!

Mesaj de lexass »

adrian scrie:Daca ai R50 sau R53 manuala,ce spui tu este SF,calculatorul nu stie in ce treapta esti,la mine merge in toate treptele,adevarat ca n-am incercat cu marsarierul.
Pai tocmai de asta te intrebam pentru si mi-e mi se pare ciudat ca imi functioneaza doar in treapta a-5-a.

Am R50...

Situatia este foarte ciudata ...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cruise Control!

Mesaj de adrian »

Exclus,probabil ca intra de la o anumita viteza in sus,nu in functie de treapta,incearca-l in trapta 4 la 130kmh,s-ar putea sa fie setat calculatorul ca, Cruise Control sa intre dupa o anumita viteza,asta este posibil.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
lexass
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 02, 2013 2:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cruise Control!

Mesaj de lexass »

adrian scrie:Exclus,probabil ca intra de la o anumita viteza in sus,nu in functie de treapta,incearca-l in trapta 4 la 130kmh,s-ar putea sa fie setat calculatorul ca, Cruise Control sa intre dupa o anumita viteza,asta este posibil.
Am incercat in toate treptele dar nu si la 130km/h.
Voi face si acest test.

In treapta 5, functioneaza si de la 50km/h iar in restul treptelor nu vrea neam...
Avatar utilizator
lexass
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mie Oct 02, 2013 2:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cruise Control!

Mesaj de lexass »

Aveti cumva idee daca gasesc un electrician pasionat??:) Am reusit sa identific problema cu un tester. Cruise control"eroare P0575" se pare ca este un scurt pe undeva.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cruise Control!

Mesaj de cristi o'RAL »

la masinile mai vechi, manuale, cu pilot automat, functiona doar in ultima treapta (de aia ii zicea "cruise" si nu "launch", daca ar functiona si in treapta 1)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns