Probleme deschidere portbagaj R50

elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Probleme deschidere portbagaj R50

Mesaj de elpatron19 »

In dimineata asta portbagajul a refuzat sa se mai deschida, brusc si dintr-o data.
Problema e ca nu stiu cum pot deschide portbagajul acum sa pot vedea/repara/schimba actuatorul ala de deschidere.
Aveti vreo idee? V-ati mai lovit de problema asta?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme deschidere portbagaj R50

Mesaj de adrian »

elpatron19 scrie:In dimineata asta portbagajul a refuzat sa se mai deschida, brusc si dintr-o data.
Problema e ca nu stiu cum pot deschide portbagajul acum sa pot vedea/repara/schimba actuatorul ala de deschidere.
Aveti vreo idee? V-ati mai lovit de problema asta?
Nu se defecteaza actuatorul, de obicei se f..e switch-ul de pe exteriorul hayonulyui-ala pe care apesi.
Intra in masina , da presul din spate la o parte si sub el ai sa vezi un inel legat de un cablu de plastic care duce la actuator si care face deschiderea manuala.Trage!
Switchul nu se gaseste separat, trebuie sa cumperi piesa care contine si lampile de iluminat numar, sau daca te pricepi putin, poti sa-l inlocuiesti cu unul cumparat duntr-un magazin de electronice.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme deschidere portbagaj R50

Mesaj de cristi o'RAL »

mai exact da bancheta din spate la o parte (in sus) si cauta inelul
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme deschidere portbagaj R50

Mesaj de elpatron19 »

Multumesc baieti pt ajutor.
La masina mea cablul acela cu inel e sub bancheta spate ( multam Cristi ).
Cat despre butonul de pe haion nu mai inteleg nimic. Astazi pe la pranz, dupa ce m-am echipat si pregatit de "scandal", totul a revenit la normal; functioneaza perfect. Si daca tot am ajuns la haion am schimbat si becurile de la numar care erau arse ( cred ca garniturile nu mai etanseaza cum trebuie) si am curatat mizeria care se adunase p-acolo.
Sa fie oare vreo legatura intre becurile arse de la numar si deschiderea haionului? Sau doar o coincidenta? Pana acum nu am avut arse ambele becuri.
Asta masina cu personalitate domle'. Te supara si-ti scoate fire de par alb, dar cand te urci la volan si o conduci parca uiti de toate.
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: Probleme deschidere portbagaj R50

Mesaj de Susala_lucian »

Nici o legătura ! Probabil ai ceva oxidat....care din cand in cand mai funcționează !!
21 BBN
Scrie răspuns