motor puturos!!!

tzambrick
Viteza 1
Mesaje: 95
Membru din: Vin Oct 24, 2014 10:19 pm
Localitate: craiova

motor puturos!!!

Mesaj de tzambrick »

Salutare,
O intrebare inteleg ca MINI uta mea este diesel si NU are decat 88 caluti...insa astazi am mers la un gratar pe munte si m i s a parut ca nu trage cum trebuie motorul... intr un varf de panta chiar dadea sa moara si cu a I a ....masinuta merge la drum intins ...insa intr adevar e cam puturoasa ...ce poate fi cumva egr-ul cu probleme gen mizerie ...filtru aer? ....Ce ar putea fi !!


Multumesc
It's a mini so???still remain's the best!!!!
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: motor puturos!!!

Mesaj de magicbright »

Mi s a mai intamplat si mie cand, fortat de imprejurari, am alimentat de pe la vreun lukoil, agip etc, chiar si de la petrom mi s a ntamplat sa fie puturoasa.ca un prim pas schimba combustibilul si vezi cum se comporta.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: motor puturos!!!

Mesaj de adrian »

Masina ta este sensibila la scaderea presiunii atmosferice datorata altitudinii,primeste mai putin oxigen la inaltime si implicit are putere scazuta.Turbosuflanta nu este nici ea cea mai reusita piesa de pe masina,este ,ca sa fim politicosi ,modesta.O combinatie de motorina proasta,altitudine,EGR ramas deschis poate duce la performante modeste ale motorului.Motoarele Diesel sunt afectate puternic de altitudine si calitatea motorinei.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
tzambrick
Viteza 1
Mesaje: 95
Membru din: Vin Oct 24, 2014 10:19 pm
Localitate: craiova

Re: motor puturos!!!

Mesaj de tzambrick »

Multumesc pentru raspunsuri ...Adrian un filtru k&N conic ar schimba putin situatia ? ...o sa anulez egr ul din soft cand am sa merg in Craiova saptamana viitoare si trec si pe blue diesel sa vedem schimbari ...ulei ow30 e recomandat ? sau mai bine ow40??? mersi...nu mai deschid alt topic dar filtru de motorina Mahle e bun ??? ziceai ceva de original insa nu am gasit care ar fi pana nu desfac sa vad ce am pe masina momentan...!!!
It's a mini so???still remain's the best!!!!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: motor puturos!!!

Mesaj de adrian »

tzambrick scrie:Multumesc pentru raspunsuri ...Adrian un filtru k&N conic ar schimba putin situatia ? ...o sa anulez egr ul din soft cand am sa merg in Craiova saptamana viitoare si trec si pe blue diesel sa vedem schimbari ...ulei ow30 e recomandat ? sau mai bine ow40??? mersi...nu mai deschid alt topic dar filtru de motorina Mahle e bun ??? ziceai ceva de original insa nu am gasit care ar fi pana nu desfac sa vad ce am pe masina momentan...!!!
La Diesel, filtru K&N nu rezolva nimic,EGR-ul trebuie intai curata si apoi anulat.Mahle este un brand bun, de calitate.Ulei 5W30 sau 5W40, este un Diesel nu prea nou.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
tzambrick
Viteza 1
Mesaje: 95
Membru din: Vin Oct 24, 2014 10:19 pm
Localitate: craiova

Re: motor puturos!!!

Mesaj de tzambrick »

multumesc multumesc..!!! :D ;)
It's a mini so???still remain's the best!!!!
tzambrick
Viteza 1
Mesaje: 95
Membru din: Vin Oct 24, 2014 10:19 pm
Localitate: craiova

Re: motor puturos!!!

Mesaj de tzambrick »

Adrian o intrebare..cand schimb filtrul de motorina trebuie umplut sau pur si simplu il schimb? nu prinde aer pe instalatie??? multumesc....
It's a mini so???still remain's the best!!!!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: motor puturos!!!

Mesaj de Sharpe »

cand schimbi filtru de motorina ,du-te la un service :!:
.......ghost...
Scrie răspuns