Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de adrian »

mihaiiliescu scrie:M-am uitat pe un alt forum unde au fost prezentate solutii de cablu AUX DIY si am vazut ca nu foloseau condensatori. Activau functia doar cu rezistenta. Am incercat, functioneaza, dar se aude prost, cu distorsiuni. Asa ca am lasat varianta cu condensatorii si am incercat reglaje din EQ playerului MP3. Am ajuns la o varianta care ma multumeste si se aude aproape de calitatea CD.
E posibil ca jonglarea cu valorile condensatorior sa dea un sunet mai aproape de output-ul playerului, dar nu mai am rabdare sa fac incercari. Mi-am notat valorile de frecventa din EQ-ul de la HTC si le-am pus pe iPhone. Acum sunetul se aude la fel de bine si de pe iPhone. Asa ca ptr. mine asta ramane cea mai buna solutie.
Multumesc tuturor ptr. sfaturi!
Ca sa nu fie dubii cu piesele si valorile, am desfacut cablul original furnizat de BMW pentru AUX-in si valorire si piesele puse de mine in tutorial sunt cele originale.Mai bine de atat nu cred ca se poate.!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de cristi o'RAL »

adrian, e in regula, nu zicea nimeni ca ai facut treaba proasta :)
discutam si noi, ne dadeam cu parerea, poate daca ar fi o valoare putin diferita, oare s-ar imbunatati problema volumului?
daca apare vreun electronist printre noi, poate ne lumineaza
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de adrian »

Nici nu m-am gandit ca se crede ca solutia nu este buna,incerc doar sa spun celor cu mai putine cunostinte in domeniu(fara nici o ofensa)ca amplificarea unui semnal audio destinat unor casti sau microdifuzoare este problematica.Nu se poate obtine o fidelitate foarte buna,doar una medie.Orice alta incercare nu da rezultate mai bune,solutia in sine este limitata,este un compromis cu a antaje si dezavantaje.Singura solutie de maximizare este un player bun si o inregistrare audio de calitate.Ca sa vezi diferenta,incearca cu un CD player portabil(daca mai are cineva asa ceva)si ai sa asculti maxim ce se poate reda cu aux-in.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de cristi o'RAL »

as fi incercat cu pick-up-ul, dar ii trebuie pre-amplif :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de adrian »

cristi o'RAL scrie:as fi incercat cu pick-up-ul, dar ii trebuie pre-amplif :P
Pe doza clasica poti sa iei semnal direct sa bagi in radio de la MINI,nu merge la cele cu doza dinamica.
Incearca-l pe asta in prima faza:
246306483-2553440-700_700.jpg
Daca nu merge, asta e sigur ce trebuie(tot un pick-up)
41237889.Mvc021s.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de cristi o'RAL »

nu merge niciunul... poate asta!
Fişiere ataşate
IMG_3386.jpg
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
mihaiiliescu
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 17, 2015 5:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de mihaiiliescu »

ca sa vedeti culmea redarii... dintr-o intamplare mi-a picat in mana o chinezarie de receiver bluetooth care reda prin mufa de 3,5mm. Am conectat cablul AUX, am sincronizat tel si am dat play.
Surpriza... :shock: Se aude incredibil, aproape de calitatea CD! Si wireless....
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de AdrianTC »

adrian scrie:Daca masina este fabricata(fabricata, nu inmatriculata) inainte de septembrie 2002, nu merge.Daca este dupa, merge.
Salutare, adrian, care e explicatia cu luna/anul de fabricatie? A mea este produsa in februarie 2002 si am radio CD ca cel din poza aceasta http://www.mymini.ro/myforum/download/f ... &mode=view

Link catre masina mea aici http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=8&t=2505

VIN este WMWRC31040TB45748

Merge ori ba?
Ultima oară modificat Joi Noi 26, 2015 8:53 pm de către AdrianTC, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de adrian »

Nu merge.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de taitzelu »

eu am casetofon si in portbagaj este magazie de cd-uri, pot sa raman si cu magazia respectiva si sa imi fac o intrare jack pt telefon??
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Scrie răspuns