Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de MiniRC31 »

Salut,

trebuie sa schimb cablul de schimbator, cel ce "permite" deplasarea selectorului in cutie (atasat in foto).

uitandu-ma pe relaoem eu sunt "cazul A", intrebare: cablurile din "cazul B" le-as putea monta la mine?

ce diferente sunt? sistemul de prindere in schimbatorul de viteze? pretul?


multumesc anticipat!
Fişiere ataşate
ghearshift cable.png
ghearshift cable- caseA.png
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
thezapper
Membru nou
Mesaje: 45
Membru din: Lun Aug 27, 2012 8:24 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de thezapper »

La Mini Cooper S R53 cablurile sunt identice si pentru schimbator tip A si pentru schimbator tip B.
Dar iti sugerez sa iti cumperi cabluri pentru tipul tau de schimbator. E mai sigur.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de Sharpe »

sustin cele spuse mai sus .....se comanda dupa seria de sasiu .....in general diferenta dintre A si B este lungimea cablurilor si tipul de cutie viteze
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de MiniRC31 »

Acum ca "m-ati dezumflat" imi puteti da cateva sugestii? de unde le pot cumpara? (eventual noi)?
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de adrian »

MiniRC31 scrie:Acum ca "m-ati dezumflat" imi puteti da cateva sugestii? de unde le pot cumpara? (eventual noi)?
Esti la prima masina???chiar nu stii de unde poti cumpara piese auto??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de MiniRC31 »

adrian scrie:
MiniRC31 scrie:Acum ca "m-ati dezumflat" imi puteti da cateva sugestii? de unde le pot cumpara? (eventual noi)?
Esti la prima masina???chiar nu stii de unde poti cumpara piese auto??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
n-am de unde sa iti dau LIKE la raspunsul asta :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ma gandeam ca "smulg" de la voi "o sursa" garantata, evitand canalul oficial :D :shock:
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de Sharpe »

fff simplu ,ai codul de piesa de pe realoem ,il introduci pe google si vezi ce gasesti ..sa nu te puna necuratul sa te apuci singur de schimbat cablu ca nu e lego
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de MiniRC31 »

...pai problema cam asta e...dupa codul "meu" de pe realOEM nu "gasesc" prea multe, am cerut niste oferte de la diversi furnizori ... o sa cer si la dealerul BMW sa vedem ce pret imi baga....

in schimb as dori sa stiu mai multe despre acest lucru "sa nu te puna necuratul sa te apuci singur de schimbat cablu ca nu e lego" ce probleme ar putea fi daca ai tot ce trebuie??? am analizat f. bine masina si pasii ce trebuiesc "urmati" de ce ar trebuie "sa ma sperie" acest lucru?
ce alte "șpiluri" ar mai fi daca as avea cablurile originale noi, o zi intreaga si chef de șurubărit :D etc?
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cabluri schimbator RC32 vs RC31 - compatibil sau nu?

Mesaj de Sharpe »

ok, trebuie data jos evacuarea si altele dar ce sa zic ,,,,,spor la surubarit :lol:
.......ghost...
Scrie răspuns