ploua in portbagaj

Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de n0iz3 »

Am gasit acum vreo saptamana apa sub mocheta din portbagaj (mocheta care nu e uda). Am sters tot si acum vad ca nu s-a mai strans la fel de multa apa.

Dupa ploile de zilele astea am descoperit ca atunci cand ridic de tot hayonul curge multa apa din el pe la imbinarea ornamentelor de plastic din interior.

Inainte sa desfac ornamentele si lampa de sus as vrea sa verific daca gaurile de scurgere din hayon sunt infundate, dar nu stiu exact unde sunt.
Ma puteti ajuta?
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de cristi o'RAL »

desfa plasticele, nu mai sta pe ganduri.
nu cred ca sunt gauri evidente pe undeva (ca la alte masini), cred ca ar trebui sa curga pe la mijloc pe la yala
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de n0iz3 »

Am gasit gaura de scurgere acoperita, am curatat cat am putut si rezultatul se vede in poza :lol:
Pana la birou s-a scurs toata apa, am ridicat hayonul si nu se mai scurge nimic pe sus.

Urmeaza un detailing cat de curand si atunci desfac toate plasticele si curat cum trebuie si interiorul si chederele si izolez ce e de izolat.
Fişiere ataşate
20160922_093917.jpg
Aender84
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 02, 2015 10:07 pm

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de Aender84 »

Salutare, subscriu si, eu la problema cu apa in portbagaj... ma rog, la mine a ajuns pana sub bancheta. Am incercat astazi sa identific posibilul loc pe unde ar putea intra si mi se pare ca ar fi prin partea de jos in dreptul incuietorii. Am indepartat putin chederul si sub el se cam vad urme de rigina, semn ca problema nu ar fi noua. Imi puteti spune ce ar trebui facut? Inlocuirea chederului ar fi o solutie?
Fişiere ataşate
IMG_20161029_112416.jpg
IMG_20161029_112431.jpg
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de n0iz3 »

Eu nu am update aici pentru ca aparent apa ori intrase inainte sa repar hayonul (avea o balama rupta cand am cumparat masina, am schimbat-o imediat), ori se strangea in hayon si apoi se scurgea incet pe langa plastice.
Dupa ce am desfundat gaura de scurgere de la mijocul hayonului nu am mai avut nicio problema, am tot verificat zilele astea cand a plouat si nu a mai intrat apa.
Aender84
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 02, 2015 10:07 pm

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de Aender84 »

Teoretic daca ar fi fost infundata gaura aia din mijloc ar trebui sa se vada urme de apa pe dupa plasticul negru ce vine aplicat, nu? Ori pe acolo pe tabla se vede doar praf...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de adrian »

Controleaza daca lampile spate sunt corect montate si daca garnitura lor de cauciuc este bine asezata.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns