Problema geam dreapta MINI ONE R50

Scrie răspuns
Dexter
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Sep 03, 2016 9:07 am
Localitate: Iasi

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de Dexter »

Aceiasi problema si la mine, tot cu pumnul s-a rezolvat. Daca o sa continuie asa va trebui sa cumpar o fata de portiera noua :D :D :D
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de taitzelu »

sau mai bine o macara noua si rezolvi problema cu pumnul! :lol: :lol: :lol: :lol:
Lasati "fix-urile" romanesti :lol: :lol: inlocuiti piesa defecta si nu se distruge altceva :!:
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de adrian »

Dupa ce metoda pumnului propriu in fata de use nu mai da rezultate, sugerez sa apelati la "Moartea din Carpati", "Bombardierul Pascu","Big Benny",fratii Camataru, astia dau bine cu pumnul, nu se incurca.
Oricum metoda este "antica"practicata cu mult succes pe vremuri la televizoarele cu lampi Cosmos, Rubin,Temp,-ati ghicit, marfa de productie URSS-,De obicei ajungeai la depanator si acolo ala iti schimba lampile bune cu unele mai uzate!! :mrgreen: :mrgreen:
Daca mergi la service acum, n-ai ce pierde- cel mult ceva parale, dar rezolvi treba, nu dai cu pumnul pana gauresti capitonajul!!!!!!!!!!!!
Tanasi " o'RAL" asta ar trebui interzis , numai el umbla cu prostii din astea si vad ca e molipsitor ca rujeola.!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de cristi o'RAL »

MINI R50/52/53 sunt masini bune, facute cu materiale rezistente, nu se strica de la dat cu pumnul.
daca n-aveti ce face cu banii schimbati direct toata masina, e mai simplu (ieftin) :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de AdrianTC »

Si eu am problema asta la geamul din dreapta. Functioneaza cu pumnul. Cat o mai functiona.
Ideea e... pana la urma care e problema? De ce se manifesta asa?

Daca reactioneaza la pumb e o problema de contact?

Macaraua in sine am vazut ca se vinde in principiu fara motoras. Deci nu vad cum inlocuirea macaralei - o chestie mecanica - ar putea rezolva o problema ce pare sa tine de contact electric.

Deci ce e de facut?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de adrian »

De ce nu demontezi fata de use sa vezi care-i problema?Poate fi de la motoras care obosit nu mai poate sa scoata macaraua din pozitia de inchis unde are nevoie de cuplu mai mare sau poate fi o macara care trebuie doar curatata si gresata.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de Sharpe »

daca scoti fata de usa si te apuci sa faci cureti praful, slabesti suruburile la motor o sa vezi ca functioneaza fara pumn......nu se uzeaza macaraua ,motorasul se gripeaza si atunci intervine pumnul .....atentie la macara daca o schimbati luati una cu motor inclus ,altfel NU! ....mai bine din dezmembrari
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de MiniRC31 »

Sharpe scrie:daca scoti fata de usa si te apuci sa faci cureti praful, slabesti suruburile la motor o sa vezi ca functioneaza fara pumn......nu se uzeaza macaraua ,motorasul se gripeaza si atunci intervine pumnul .....atentie la macara daca o schimbati luati una cu motor inclus ,altfel NU! ....mai bine din dezmembrari
astea fiind zise... sa inteleg ca ar ajunge sa comanzi doar motorasul, la ce trebe macara?? o utilizezi pe cea din dotare :)
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de Sharpe »

da...daca nu se strica macaraua se foloseste pumnul lui Tanasi pana crapa ceva..... :lol:
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Problema geam dreapta MINI ONE R50

Mesaj de adrian »

Rog pe domnul moderator Tanasi Cristi O'Ral sa-si dea ban sau megaban , ce vrea muschiul lui,pe sectiunea "Probleme tehnice si solutii" , motivul fiind inducerea in eroare a membrilor creduli si dornici de rezolvari ieftine a unor defecte un pic mai piperate.In plus cred ca doreste si intrarea in insolventa a lui Mini Garaj, vrea sa-l converteasca de la Jack Daniels la tescovina. :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns