probleme cheie mini cooper

sorin_grec
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 19, 2011 6:03 pm

probleme cheie mini cooper

Mesaj de sorin_grec »

salut, am un cooper din 2003, nu imi functioneaza inchiderea centralizata de la butoanele de pe cheie.Am schimbat bateria si tot nimic, nu am decat o cheie.A mai avut cineva problema asta? merci
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de adrian »

Sorin, poate te ajuta,aceeasi problema dar la o cheie de Opel,erau stricati microintrerupatorii de pe inchis si deschis, i-am cumparat de la un magazin de piese electronice(microswich se numesc, exista tot felul de marimi)si i-am schimbat la un tip care repara telefoane mobile,sunt destule ateliere mici peste tot. Tot acolo daca nu ai aparat de masura poate sa-ti spuna daca sunt defecti sau nu.
Aici cateva metode oficiale pentru a reactiva transponder key la Mini Cooper.(incearca-le inainte de a te duce cheia la atelier)


1.Insert the newly cut key into the driver-side door's lock, but do not turn the key. There is a chip inside of the key that will sync it to the vehicle.
2.Press button "1" and release it immediately.
3.Repeat Step 2 three more times, for a total of four.
4.Remove the key and press the "Unlock" button to check that it has synced with the vehicle.

Sau asta:
http://www.justanswer.com/car/3efsd-pro ... e-key.html

Autodata spune sa faci chestia asta din attach.
key progr. Mini-Autodata.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Vaaral
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 07, 2017 3:01 pm

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de Vaaral »

Salutare tuturor . De curând am achiziționat un mini one din 2004 (diesel ) . După ce am cumpărat o ,testat-o ,când am ajuns acasă am observat ca am doar cheia de rezerva (cea care deschizi manual )... de unde as putea achizitiona o cheie cu telecomanda (scuzați termenii , nu prea ma pricep , fiind fata ..) și cam la ce preț ajunge?multumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de adrian »

Cum arata cheia de rezerva ???si daca poti ,posteaza seria VIN a masinii, la anul tau de fabricatie sunt 2 tipuri de chei , depinde de luna in care a fost fabricata masina.
In alta ordine de idei, de obicei se prezinta masina si apoi se pun intrebari, asa este logic si normal pe orice forum .
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Dorut
Membru nou
Mesaje: 24
Membru din: Joi Ian 19, 2017 1:08 pm

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de Dorut »

Salut, am observat ca pot tine apasat lung pe butonul de deschidere al telecomenzii si se deschid geamurile si trapa cat tin apasat dar daca vreau sa le inchid, trebuie s-o fac manual din butoane. Stiti care ar fi problema? Multumesc!
One Good Turn Deserves Another!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de adrian »

Dorut scrie:Salut, am observat ca pot tine apasat lung pe butonul de deschidere al telecomenzii si se deschid geamurile si trapa cat tin apasat dar daca vreau sa le inchid, trebuie s-o fac manual din butoane. Stiti care ar fi problema? Multumesc!
ai facut secventa din postul de la inceput?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Dorut
Membru nou
Mesaje: 24
Membru din: Joi Ian 19, 2017 1:08 pm

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de Dorut »

Nu, o sa incerc. Revin cu update :) Mersi
One Good Turn Deserves Another!
Avatar utilizator
adyshu
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 05, 2017 6:33 am
Localitate: Gaurain Ramecroix - Belgia

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de adyshu »

Salutare,
Nou posesor de Mini Cooper .Dupa cum scrie in certificatul de conformitate ar fi vorba de un model RC 31 din 2004, cu un motor de 1,6 benzina .Din pacate nu pot folosi telecomanda cheii pentru a deschide/inchide masina .In prealabil am schimbat bateria pe care am gasit-o usor bombata.Am urmat pasii pentru a o reprograma dar nimic.In schimb cred ca o problema ar fi in modulul electronic si spun asta pentru ca a doua zi cand am verificat bateria nou introdusa , surpriza , era total descarcata.Am verificat si butoanele si totul pare a fi in regula.Am incercat din nou , o alta baterie acelasi rezultat.
Pe eBay sunt module electronice ,care trebuiesc doar sincronizate.Intrebarea mea este : pot face eu aceasta sincronizare? Sau trebuie sa merg intr-o reprezentanta pentru acest lucru?Va multumesc

Cu stima,
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de adrian »

Ce fel de cheie este, cu 2 dau 3 butoane?Procedura este diferita.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adyshu
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 05, 2017 6:33 am
Localitate: Gaurain Ramecroix - Belgia

Re: probleme cheie mini cooper

Mesaj de adyshu »

Este varianta cu doua butoane: pentru deschis sub forma siglei Mini si pentru închis , un lăcățel închis.
Scrie răspuns