R53 - BBX

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: R53 - BBX

Mesaj de Danyutz »

E complicat retrofitul de faruri?
Imagine
Avatar utilizator
sej
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Vin Mar 13, 2015 4:49 pm

Re: R53 - BBX

Mesaj de sej »

FlopP scrie: Si la mine urmeaza o reductie de doar 15% la fulie plus un soft la Oradea (din motive logistice) la Adrian (coincidenta de nume - Este si el pe forum cu un R56 la 300+ CP). Eu sincer nu tintesc foarte mult caii putere ci mai mult cuplu deoarece stock am 211CP cu 280cuplu iar cu aceasta modificare ar ajunge undeva la un 240-245CP si vreo 340-360cuplu...
Fulia -15% fata de jcw? Fulia de pe jcw e -11% fata de cooper s... E bine daca scoti atat doar cu fulie si soft, targetul meu e tot pe acolo 240-250... Dar cu chiuloasa jcw, axe cu came, evacuare, intercooler si alte injectoare daca astea nu fac fata... cred ca are dreptate dl. Adrian, la cooper s de peste 240 cp ce am vazut aveau minim 440cc injectoarele.
Avatar utilizator
sej
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Vin Mar 13, 2015 4:49 pm

Re: R53 - BBX

Mesaj de sej »

Danyutz scrie:E complicat retrofitul de faruri?
Nu, eu am gasit set faruri noi(dar nu din magazin), magneti marelli oem, erau echipate cu xenon becuri mai putin spalatorul de faruri, a fost singura chestie care mi-a dat bataie de cap ca nu reuseam sa le scot, sa le pot atasa la farurile noi.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: R53 - BBX

Mesaj de adrian »

Am facut ieri un soft pentru un tip din Anglia,cam aceeasi configuratie de masina ca BBX -ul,in plus adaugat pop and bang,voi avea rezultatul testului dyno intr-o saptamana.Daca-l primesc il postez , probabil ca voi putea sa vad acolo max power de scos pe injectoare de 380cc.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
sej
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Vin Mar 13, 2015 4:49 pm

Re: R53 - BBX

Mesaj de sej »

Sunt curios cat scoate.
Pop and bang e vorba de evacuare sau si ceva la soft?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: R53 - BBX

Mesaj de adrian »

Merge pe evacuare stock de preferat decat si modificare soft .
Aici
https://youtu.be/jhjkCFWx5OA
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: R53 - BBX

Mesaj de SpOOk »

Cum sunt farurile, ca am gasit si eu producatorul ala si pretul e mai mult decat acceptabil. Par ok calitativ? Au reglajul automat de inaltime si tot ce mai trebuie?
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: R53 - BBX

Mesaj de Danyutz »

Unde le gasiti si cat costa?

Instalatia este completa, FRM, module, spalator de faruri, etc?
Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: R53 - BBX

Mesaj de SpOOk »

Eu in principiu n-am vrut sa pun faruri aftermarket din teama ca sunt inferioare calitativ celor originale.
Din cauza asta, am preferat sa le pastrez pe ale mele si sa le montez o lupa, insa saracele au crapat, ala care le-a facut avea mainile de lemn, in fine, acum tot caut solutii sa nu dau 6-7000 ron pe farurile originale cu lupa si astea par ok.
http://www.epiesa.ro/far-mini-mini-r50- ... l-2098190/ - stanga
http://www.epiesa.ro/far-mini-mini-r50- ... l-2098191/ - dreapta

Am mai gasit asa ceva, insa nu imi dau seama daca suporta instalatie xenon si nu arata extraordinar de bine:
http://www.spyderauto.com/product.php?m ... (Included)
Stiu ca le-am vazut la MMD 2015 la un tip cu un R53 argintiu, dar nu eram atent in perioada aia la faruri.

La dezmembrari nu se gasesc pe la noi, doar din UK si vor bate aiurea. Am mai cautat pe ebay in state si am gasit cate ceva.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: R53 - BBX

Mesaj de Danyutz »

Hai sa zicem ca luam farurile de la marelli, pe mine ma ingrijoreaza instalatia ( cu spalatoare, auto-reglaj, etc )...
Imagine
Scrie răspuns