Modificare Cablu K DCAN / Punte pinii 7-8 / Obd

Marius22
Viteza 1
Mesaje: 82
Membru din: Lun Apr 03, 2017 5:27 pm

Modificare Cablu K DCAN / Punte pinii 7-8 / Obd

Mesaj de Marius22 »

Salut! La mine numerotarea este in partea de jos! Unde trebuie pusa puntea! Am instalat inpa 5.0.1 venit cu mufa k dcan si imi da eroarea api error 95 sys-0005 object not found! Are cineva o versiune mai noua pt windw 7 32 bit. Daca este binevoitor sa mi o trimita pe email! Merci mult!
Fişiere ataşate
image.png
Ultima oară modificat Vin Apr 07, 2017 2:49 pm de către Marius22, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de MiniRC31 »

pt W7 nici nu m-am batut capul, am gasit un laptop vechi si utilizez XP

pt conectorul OBD ai zis ca "ai punte" pe alti pini poti sa faci o poza la aceasta punte?

intre timp pune un multimetru pe cei 2 pini in alb si spune-mi daca au continuitate
Fişiere ataşate
image.png
Drive safe and keep the wheels down
Marius22
Viteza 1
Mesaje: 82
Membru din: Lun Apr 03, 2017 5:27 pm

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de Marius22 »

Era o poza pusa de tine. In schimb la mine numerotarea e in partea de jos( se vede un 8 ) , la tine 1-8 este in partea de sus!
Fişiere ataşate
image.png
Marius22
Viteza 1
Mesaje: 82
Membru din: Lun Apr 03, 2017 5:27 pm

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de Marius22 »

Nu am aparat de masura, in caz ca este continuitate .. Sau nu ce trebuie sa fac. O sa merg la cineva
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de MiniRC31 »

Marius22 scrie:Nu am aparat de masura, in caz ca este continuitate .. Sau nu ce trebuie sa fac. O sa merg la cineva
uite aici (atasez foto) sa intelegi mai bine, mufa din staga este a mea, cea din dreapta este a ta, daca ai continuitate pe cei 2 pini (indicati in alb) poti face linistit puntea in verde.

de ce spun asta: tind sa cred ca "printingul" pe placa este defazat si de aceea iti da impresia ca este "invers"
Fişiere ataşate
conector OBD - MINI.png
Drive safe and keep the wheels down
Marius22
Viteza 1
Mesaje: 82
Membru din: Lun Apr 03, 2017 5:27 pm

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de Marius22 »

Si daca nu am continuitate?! Am conectat inpa la masina nu mi vede decat engine / prima optiune . Imi da in schimb ceva informatii despre masina vin / fara erori la motor .In schimb fara sa mi citeasca eroarea de airbag( il am aprins de ceva vreme ) si o problema la indicatorul de temp din bord( imi arata maxim 80 si mie imi fierbea apa in vasul de expansiune)
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de MiniRC31 »

Marius22 scrie:Si daca nu am continuitate?! Am conectat inpa la masina nu mi vede decat engine / prima optiune . Imi da in schimb ceva informatii despre masina vin / fara erori la motor. In schimb fara sa mi citeasca eroarea de airbag( il am aprins de ceva vreme ) si o problema la indicatorul de temp din bord( imi arata maxim 80 si mie imi fierbea apa in vasul de expansiune)
aceeasi problema am avut-o eu, fara bypas puteam citi masina (pe modul motor dar nu puteam scana taote modulele de ex airbag etc...) si am si sters eroarea de lambda de ex (cu cablul fara bypas) in schimb pe NCSExPeRt nu era in stare sa citesca VIN-ul masinii desi INPA o facea

uite aici : http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=12&t=2776
si aici: http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic. ... 8&start=40

in plus daca te uiti la mufa direct "in pini" se pare ca si pe acel plastic negru ai un 1 si un 16

imi e greu sa cred ca tu "ai mufa diferita" de noi toti... tind sa cred ca ai traseu in placuta pt acei 2 pini.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de adrian »

Fara suparare, dar te angajezi sa faci o treaba dar esti departe de putina tehnica, nu te uiti atent pe net, acolo gasesti o groaza de info.
Legat de shortcut pentru INPA , gasesti in C\EC-APPS\INPA\BIN folder.
Asta este numerotarea pinilor la interfata-este OBD2 male(female este pe masina si este in oglinda numerotarea)
Nu lua in seama serialul cu 10 pini.
obd 2 male.jpg
obd 2 male.jpg (11.9 KiB) Vizualizat de 5383 ori
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Marius22
Viteza 1
Mesaje: 82
Membru din: Lun Apr 03, 2017 5:27 pm

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de Marius22 »

Merci mult. Intradevar in interiorul mufei sunt numerotati!
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Unde se pune puntea corect ?

Mesaj de MiniRC31 »

Marius22 scrie:Merci mult. Intradevar in interiorul mufei sunt numerotati!
O ultima chestie este sa modifici fisierul obd.ini din Hardware=USB in Hardware=OBD si va merge tot cum trebuie
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns