Gray Pocket Rocket

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bogdanrauta
Membru nou
Mesaje: 47
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:41 am

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de bogdanrauta »

Cum ai procedat cu lupele de faruri?( montaj, pret ) Arata interesant, si eu am exact aceleasi faruri si ma gandeam la un upgrade
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de SpOOk »

Am fost la unu de pe facebook sa le faca (nu fac reclama ca nu merita). Ideea a fost buna, implementarea a lasat de dorit. S-a pastrat totul original la instalatia de xenon.
Farul se incalzeste pe margini pana se lichefiaza adezivul, se desface. Apoi apar problemele. Din motive care ma depasesc complet, a folosit o lupa care nu incapea cu totul in carcasa farului si din cauza asta ieseau prin spate o mufa si niste fire si o parte din carcasa lupei -> nu se mai putea pune capacul protector de cauciuc -> s-a murdarit interiorul farului.
Apoi el nu e cel mai dibaci om din lume si cand a reasamblat totul, nu s-au mai potrivit la fix, a crapat plasticul (probabil era imbatranit si nu a ajutat nici asta) si nu s-au mai asezat perfect pe capota -> imi intrau tot felul pe langa far in compartimentul motor.
Lasand partea de executie, lumina e de 10X mai buna. Bateau mai bine, mai tare, mai departe, insa trebuie avuta mare grija cu manopera. Pivind in urma, mai bine ma documentam putin si le faceam singur. Ma oftic ca am acceptat lucrarea, dar cand am luat de la el masina era intuneric, super fericit de cum lumineaza si n-am fost atent la detalii....cést la vie.
Acum ma tot lupt de cateva luni sa imi iau altele si stiu un lucru clar: trebuie sa fie cu lupa. Problema e ca cele cu lupa si xenon originale costa 3.500 Ron/bucata. Mai e o varianta de la dezmembrari, dar 99,9% sunt din UK si au fascicolul luminos gresit si vor orbi soferii de pe sensul opus (plus ca e posibil sa ti-o iei de la RAR). Asta se rezolva cu o lamela din interiorul lupei, care blocheaza o parte din lumina emisa de bec (trebuie fie schimbata, fie intoarsa, nu am desfacut niciodata un far sa vad cum e prinsa). Din pacate varianta asta presupune sa desfaci farul, ceea ce eu nu prea mai sunt sigur ca e cea mai buna idee la un far care sare de 10 ani. Poti lua noi, originale cu xenon, pre-facelift si sa le pui lupe, dar cred ca fara manopera, sari de 2.500 Ron si exista riscul sa le strici.
Eu mi-am comandat asa ceva: https://www.ecstuning.com/b-helix-parts ... hl-bc~hlx/
Mi s-a parut cel mai bun compromis pret/performanta/aspect, acum ramane de vazut cum sunt facute si cum se comporta. Nu au xenon si nici spalator. Le poti pune instalatie de xenon aftermarket, dar eu vreau sa le inlocuiesc becurile halogen cu unele LED. Am vazut ca intra bine in carcasa, incat sa se poata inchide capacelul de protectie, au lumina buna, consuma mai putin (vin facturile mai mici la Enel). Le voi face un mic review dupa ce imi vor ajunge si le voi fi testat.
Ca pret, 1.000 Ron parca, a costat distractia. Ii consider bani cheltuiti pe educatia mea :lol:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
bogdanrauta
Membru nou
Mesaje: 47
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:41 am

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de bogdanrauta »

Ma uitasem si eu la modelul asta, pare good deal. Pacat de spalatoare( nu ca la mine ar functiona in momentul asta )
Intr-adevar pare hassle prea mare sa pun lupe in cele de fabrica, si incerc sa evit tiganiile pe cat posibil. Am presupus ca cine ti a montat lupele a avut vreo solutie mai eleganta.
Lasa si tu un review la noile faruri dupa ce le primesti, sa invatam si noi ceva :D
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de SpOOk »

Mi-au ajuns farurile. Arata bine, plasticurile sunt tactil la fel de solide ca cele OEM.
Acum vreau sa le vopsesc ramele cromate in culoarea caroseriei si sa vad care e treaba cu kit-urile LED ce inlocuiesc halogenul - https://www.led24.ro/1384-kit-h7-cu-8-c ... -z-es.html
In teorie suna bine, vad ca sunt variante cu ventilator si fara. Voi reveni cu detalii dupa ce-mi fac temele si fac niste probe.
Imagine Imagine Imagine
Ultima oară modificat Mie Iun 06, 2018 10:12 am de către SpOOk, modificat 1 dată în total.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de Sharpe »

daca dau bine lumina vreau si eu :D
.......ghost...
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de SpOOk »

Revin cu impresii dupa ce le instalez.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de Danyutz »

Nu arata rau deloc. Curios de cum dau lumina dupa ce pui LED.
Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de SpOOk »

Am reusit sa montez farurile intr-un final :D
Voiam sa scap de ochelarii cromati de babuta si sa vopsesc marginile in culoarea caroseriei, asa ca a fost ceva de slefuit si pregatit suprafete, dar a iesit rezonabil in final.
Deocamdata sunt pe faza scura cu becurile vechi de faza lunga. N-am reusit sa gasesc un bec LED care sa intre in far, erau toate prea groase si nu incapeau pe gaura aia (bine ca am fost inspirat si mi-am luat farul cu mine sa fac probe). Probabil imi voi lua niste Philips mai puternice si aia a fost, ca vad ca nu lumineaza rau nici astea (sunt niste no-name care au venit pe masina)

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Ultima oară modificat Mie Iun 06, 2018 10:14 am de către SpOOk, modificat 1 dată în total.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de SpOOk »

Dupa ce incepuse sa imi curga ulei de servo ca la balamuc din caseta de directie am decis ca e momentul pentru o interventie si la departamentul asta.
Stiam ca ma asteapta, deoarece aveam joc in volan si la denivelari si treceri de tramvai se auzeau sunete metalice din caseta.
Reconditionat caseta + coloana directie la servicepst.ro (au schimbat toate garniturile, o-ringurile si ce mai era uzat prin caseta, iar la coloana au reconditionat crucea cardanica)
Am ramas placut surprins de rezultat. E ca noua acum, sa vedem cat tine toata treaba (am primit garantie 1 an pe lucrare)
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Gray Pocket Rocket

Mesaj de n0iz3 »

Poti sa ne spui si cat a costa reconditionarea casetei si a coloanei de directie?

Multumesc.
Scrie răspuns